Keď príde reč na pôrody, obvykle sa debatuje iba o dvoch spôsoboch – prirodzenom vaginálnom pôrode a cisárskom reze. Málokto však tuší, že existuje aj niečo medzi nimi.
Ide o takzvaný „prirodzený“ cisársky rez, pri ktorom lekári klasicky rozrežú žene brucho, vyberú hlavičku dieťatka a ďalej ho nechajú samo sa pomaly predrať von, čo môže trvať aj niekoľko minút. Táto metóda je relatívne nová a je na vzostupe predovšetkým v zahraničí. Nazýva sa aj „gentle“, teda jemná a má hneď niekoľko ďalších charakteristických znakov.
Patria medzi ne najmä okamžitý kontakt dieťaťa a matky koža na kožu, neskoršie prerušenie pupočnej šnúry, povzbudzovanie k okamžitému dojčeniu a žiadna separácia matky a novorodenca, ktoré sú po bežnom cisárskom reze typické. Podstatná je tiež orientácia na rodinné puto.
Z obvyklého cisárskeho rezu, ktorý môže mať nezanedbateľný negatívny dopad na zdravie dieťaťa a matky, sa tak stala akási stredná cesta pre ženy, ktoré nemôžu z akejkoľvek príčiny podstúpiť vaginálny pôrod a lekársky zásah do tela chcú aspoň čiastočne eliminovať.

Bezpečný a s výhodami
Už pred mesiacmi obleteli svet videá, v ktorých sa bábätká rodia „prirodzenou“ sekciou. Lekári v nich v prvých sekundách pomôžu dostať dieťatku na svet hlavičku a všetko ostatné sa deje naozaj veľmi jemne, šetrne a oveľa pomalšie. Cieľom je čo najviac napodobniť prirodzený pôrod.
Väčšinou tento zákrok podstupujú matky, ktorým ho nemusia vykonať v celkovej, ale iba spinálnej anestézii, teda pri ňom nie sú uspaté. Výhodou tak je, že sa žena môže priamo dívať, ako vyzerá celý proces príchodu jej dieťaťa na svet a následne si ho môže ihneď priložiť na hruď.
Výskumov na tému jemného cisárskeho rezu zatiaľ nie je veľa, no aspoň tri na menších vzorkách naznačujú jeho potenciál. Porovnávacia štúdia zverejnená v magazíne American Journal of Obstetrics and Gynecology na vzorke 714 pôrodov ukázala, že metóda "prirodzeného" cisárskeho rezu je porovnateľne bezpečná ako klasický cisársky rez.
Nemecká štúdia na vzorke 205 rodičiek poukazuje na to, že nová metóda cisárskeho rezu je pre matky výrazne lepšia skúsenosť a celá procedúra je bezpečná pre matku aj dieťa. Vytvára tiež lepšie podmienky pre dojčenie a skorú interakciu rodičky a bábätka.
Zo štúdie z magazínu Journal of the American Board of Family Medicine na vzorke 144 pôrodov zase vyplýva, že tento spôsob pôrodu umožňuje lepší bonding medzi matkou a dieťaťom a tiež lepšie podmienky pre spustenie dojčenia, keďže dochádza k okamžitému kontaktu koža na kožu. Štúdia však explicitne nespomína praktiku pomalého vychádzania bábätka z matkinho brucha.
Matky sa môžu vyhnúť pocitu zlyhania
Felicity Plaatová, jedna z popredných britských anestéziologičiek, ktorá sa prirodzeným cisárskym pôrodom zaoberá už roky, tvrdí, že táto skúsenosť dokáže byť pre matky oveľa uspokojujúcejšia. Mnohé totiž majú pocit vlastného zlyhania, keď musia podstúpiť cisársky rez a nemôžu rodiť prirodzene.
„Prirodzený cisársky rez tieto pocity zmierňuje tým, že rastie príležitosť na vytváranie puta medzi matkou a dieťaťom,“ hovorí odborníčka z britskej Asociácie pôrodných anestéziológov.
Plaatová publikovala už v roku 2008 štúdiu na túto tému a hovorí, že sa okolo nej ihneď zdvihla kritika. Lekári sa obávali, že väčšie počty žien začnú vyžadovať cisárske rezy.
Podľa lekárky však ženy obvykle podstupujú cisárske rezy na základe medicínskych odporúčaní a nie svojvôle, preto takéto obavy nie sú namieste. Prirodzený cisársky rez má byť skôr uľahčením a odstránením niektorých problémov, ktoré so sekciami súvisia.
Takto vyzerá prirodzený cisársky rez. Video obsahuje explicitné zábery pôrodu a nie je vhodné pre citlivé povahy.