Väčšina žien rieši pri epilácii najmä nohy a podpazušie. Najjednoduchšou a najdostupnejšou metódou na odstránenie nežiaducich chĺpkov v tejto oblasti sú staré dobré žiletky, dostupné v každej, aspoň trochu lepšie vybavenej kúpeľni.
Miesto, ktoré potrebujeme oholiť, stačí navlhčiť, natrieť holiacim krémom a niekoľkými ťahmi sa zbaviť nechceného porastu.
Najlepšie je pritom použiť jednorazový holiaci strojček s pásikom, ktorý nám zabezpečí potrebnú ochranu a komfort.
Samozrejme, že po použití je vhodné hodiť ho do koša. A vydezinfikovať oholené miesto. Muži to robia automaticky, ženy sa to musia učiť.
V každom prípade bez dezinfekcie riskujeme zápal, ktorý sa môže prejaviť začervenanými miestami a vyrážkami. Ideálnou prevenciou zapálených korienkov a zarastajúcich chĺpkov je pravidelný píling holených partií.
Najväčšou výhodou tejto metódy je jej časová a finančná dostupnosť, nevýhodou je, že holené chĺpky pomerne rýchlo dorastú a po holení sú často tvrdšie ako predtým.
Prekážajú vám vyrážky?
V niektorých citlivých oblastiach je pri holení takmer nemožné zbaviť sa chĺpkov bez vyrážok. V takom prípade je najlepšie odstrániť ich laserom.
Pri takzvanej laserovej epilácii chĺpok, ktorý narastie po takomto zákroku, je kratší, tenší a má jemnejšiu pigmentáciu.
Cieľom laserovej epilácie teda nie je úplné vyholenie do hladka, ale celkové zjemnenie ochlpenia.
Keďže jednotlivé chĺpky sa nachádzajú v rôznej rastovej fáze, zákrok treba niekoľkokrát zopakovať, čo je jeho hlavnou nevýhodou. Rastové centrá, ktoré dokáže laser zasiahnuť, sú zvyčajne aktívne len pri jednej tretine chĺpkov.
Na zasiahnutie ďalších chĺpkov treba určitý čas počkať, takže pri epilácii kompletnej oblasti bikín treba rátať s dvoma až troma mesiacmi.
Ďalšia nevýhoda, ktorú predstavovali staré laserové stroje, zhotovené tak, že zasiahli len pigmentovo výraznejšie ochlpenie na bledej pokožke, odpadá, ak sa rozhodnete pre technologicky modernejšiu metódu.
Dnešná laserová medicína má k dispozícii moderné pigmentové prístroje, lasery, ktoré fungujú na základe tepelného ničenia vlasových cibuliek alebo diódové prístroje na báze hemoglobínu, ktoré ničia drobné cievky, vyživujúce folikuly.
Neplatí už ani teória, že laserová epilácia je bolestivá, keďže moderné prístroje majú v sebe zabudované účinné chladiace jednotky.
Účinky pulzného svetla
Účinok pulzného svetla trvá niekoľko rokov a podobne ako pri laseri treba aj pri tejto metóde rátať s niekoľkými sedeniami.
Procedúru možno vykonať aj v lete, no pre dosiahnutie optimálneho výsledku by klientka nemala mať opálenú pokožku.
Vlasové folikuly nesmú byť podráždené, preto sa asi tri týždne pred zákrokom neodporúča ani epilácia elektrickým strojčekom alebo voskom.
Dnešné IPL lampy dohnali technológiu moderných laserov, chĺpky odstraňujú na základe tepelnej energie, ktorá ničí vlasový folikul alebo cievne riečisko, ktoré ho vyživuje.
Podobne ako lasery, aj moderné IPL lampy sú vybavené chladiacimi jednotkami na zmiernenie bolesti.
Podstatný rozdiel je v tom, že kým laserový lúč je cielene nasmerovaný do jedného bodu, energia pulzného svetla je rozložená tak, že prechádza celým podkožím a môže zasiahnuť viaceré folikuly naraz.

Vosk, cukrová vata a elektrina
Teplým voskom vám ošetrí nevhodne zarastené miesta na tele vyškolená kozmetička. Studený si môžete kúpiť v obchode.
Podstata tejto formy epilácie je v tom, že pokožka sa zalepí vrstvou vosku, ktorá sa po stuhnutí odstráni mechanickým ťahom, spolu s chĺpkami vrátane korienkov.
Vtip je v tom, že pri strhávaní vosku treba byť dostatočne rýchle a razantný, v opačnom prípade je bolesť nekonečná. A to je hlavná nevýhoda tejto metódy.
Týka sa aj takzvanej epilácie cukrovou pastou, ktorá sa používa najmä na citlivú oblasť slabín. Jej výhodou je, že sa pri nej používajú výlučne prírodné suroviny – cukrová zmes, slnečnicový olej a citrónová šťava.
Vďaka tomu epilačná zmes dobre prilieha k vlasu, čo znamená, že sa viac prilepí na chĺpky a menej na pokožku. Povrchová vrstva kože ostáva neporušená, v porovnaní s voskom je táto metóda o niečo menej bolestivá.
To však neznamená, že je úplne bezbolestná. Kto na to nemá dostatočne silné nervy a po holení slabín mu ostávajú na koži vyrážky, pre toho je asi najvhodnejšie zastrihnutie chĺpkov do miniatúrnej dĺžky strojčekom s nastaviteľnou hlavičkou.
V takom prípade sa nebudete holiť na inkriminovaných miestach úplne dohola. Ostávajúci kratučký porast vás spoľahlivo uchráni od bolesti aj od prípadných iritácií.
Inak, kto by sa rozhodol pre úplné odstránenie chĺpkov elektrickým strojčekom, ten sa musí pripraviť aj na to, že táto metóda bolí.
Tajomstvo epilácie elektrickým strojčekom je v rotujúcej hlavici, ktorá sa zachytí na nevhodne zarastenom mieste a vytrhne chĺpky aj s korienkami.
Pokožka sa tak stane na niekoľko týždňov hladká, podobne ako pri epilácii voskom alebo cukrovou pastou. To je hlavná výhoda tejto metódy. Podráždenú pokožku treba po takomto zákroku vydezinfikovať a upokojiť.
Podobne ako pri epilácii depilačným krémom. Vhodný produkt si môžete vybrať pomerne jednoducho, v drogérii. Stačí sa natrieť krémom tam, kde potrebujete určité partie oholiť, počkať chvíľu, kým krém zaschne a potom ho odstrániť pribalenou špajdľou.
Bolestivosť takejto metódy je prakticky nulová, má však tiež svoje úskalia, najmä ak ste náchylní na rôzne alergické reakcie a iritácie.
Predsa len, chémia je chémia a keďže je dosť agresívna, nebýva bez následkov. V takom prípade je lepšie spoľahnúť sa na laser, IPL alebo zastrihávač chĺpkov.