Móda hladkej pokožky takmer na celom tele je intenzívna obzvlášť s príchodom teplých letných dní, kedy ubúda oblečenia a pribúda odhalených častí tela. Zbavujeme sa ochlpení pod pažou, na nohách aj v rozkroku, v niektorých prípadoch aj na ďalších miestach ako sú ruky.
Ukázať sa niekde v spoločnosti so zarasteným telom mnohí považujú za prejav zanedbanosti či neupravenosti, v skutočnosti ide však len o akýsi estetický konsenzus, ktorý ľudia dodržiavajú. Holiť, epilovať alebo inak odstraňovať chĺpky z tela pritom nie je žiadna nutnosť, na našej pokožke totiž majú svoj význam.
Ochrana aj katalyzátor feromónov
Aký účel má teda ochlpenie na našom tele? Závisí to od konkrétnej časti. Ani vedci si pri niektorých partiách tela nie sú stopercentne istí, vo všeobecnosti však môžeme povedať, že ochlpenie či už na tele alebo na hlave má slúžiť ako istý druh ochrany.
Chlpy v podpazuší napríklad majú zabrániť tesnému treniu kože v tejto oblasti a chrániť ju pred nepríjemným odieraním. Podľa niektorých vedcov tiež kedysi mohli slúžiť na to, aby udržiavali pach z potu, v ktorom sú obsiahnuté aj feromóny. Teda mali by pomôcť vysielať sexuálne signály pre opačné pohlavie.
Ak vás však trápia obavy, že neoholené podpazušie rovná sa nekontrolovateľnému zápachu, buďte v pokoji. Je preukázané, že pri telesnom zápachu je najzásadnejšie udržiavanie hygieny bež ohľadu na dĺžku či prítomnosť ochlpenia.
Pri chĺpkoch v oblasti slabín môžeme hovoriť o ochrane citlivej pokožky napríklad pred vírusovým kožným ochorením molusky. Zabraňujú tiež prieniku znečistenia do intímnych partií a taktiež treniu, keďže ho zmäkčujú.
Na nohách a rukách nás chĺpky chránia pred slnečným žiarením a zároveň pomáhajú udržiavať telesnú teplotu. Zaujímavosťou je aj to, že na ochlpenej koži sa oveľa lepšie hoja poranenia, než na oholenej.

Folikulom ublíži laser
Ľudské telá sú pokryté asi piatimi miliónmi vlasových folikulov, ktoré produkujú ochlpenie. Možno by ste to nepovedali, ale ich najväčšia koncentrácia je hneď po hlave v ľudskom nose.
To je aj jedno z miest, na ktorom sa neodporúča chĺpky vytrhávať. Ranka po vytrhnutí na tomto mieste môže byť náchylná na zapálenie a tiež prípadnú infekciu.
Je tiež dobré vedieť, že každá cibuľka vlasov a chlpov má okolo seba aj cievy, nervy, tuk a kmeňové bunky. Ublížiť im môže epilácia laserom, ktorá folikuly ničí, a tým pádom sa človek pripravuje o kmeňové bunky a krvné vlásočnice, ktoré slúžia na hojenie a obnovu.
Žiletka či vosk však vlasovým cibuľkám neubližujú. Na druhej strane však vedia citlivú pokožku podráždiť a zanechať začervenanie a mikro ranky, preto je nutné pri holení používať správne prípravky.
Aktuálne trendy
Zabudnite na módu v holení rôznorodých tvarov, prípadne spôsobov, ako sa ochlpenia zbaviť. K aktuálnym trendom najmä medzi mladými ľuďmi patrí pravý opak – letí čo najprirodzenejší výzor vrátane porastu na tele.
Obľúbený je napríklad medzi niektorými známymi osobnosťami či blogermi, ktorí sa netaja zarasteným podpazuším. Pred objektmi fotoaparátov sa takto blysla napríklad speváčka Madonna, jej dcéra Lourdes, speváčka Miley Cyrus či herečka Jemima Kirke a mnohé ďalšie. Ešte väčším výstrelkom je dokonca farbenie tohto ochlpenia.
Prečo tak robia? Snažia sa vyhnúť diktátu ideálu krásy a ukázať svoju nezávislosť na tlaku spoločnosti. Niektorým je to však aj príjemnejšie a pohodlnejšie, keďže nemusia strácať čas holením.
Nedávno sa v zahraničných médiách tiež objavili fotografie fitness blogerky Morgan Mikenas, ktorá v snahe dosiahnuť prirodzenosť zašla ešte ďalej a rozhodla sa, že sa celý rok nebude zbavovať ochlpenia na celom tele.
„Myslím si, že je neférové, keď si ľudia myslia, že musia nasledovať túto kultúrnu normu. Robte len to, vďaka čomu sa cítite dobre,“ vyhlásila blogerka, ktorá zverejnila svoje fotografie neoholených nôh aj podpazušia.