SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Majsterka v thaiboxe Lucia Szabová: Aj ženy chcú ukázať, že majú na to byť v ringu

Má len 19, nedávno zmaturovala a v thajskom boxe už má na konte viaceré úspechy.

Lucia SzabováLucia Szabová (Zdroj: Alexandra Rymšinová)

Predstavovali ste si už v detstve, že sa raz budete aktívne venovať športu alebo ste mali pre seba vysnívané iné profesie?

Keď som bola úplne malá, tak som chcela byť právnička alebo lekárka, ale to som ešte nevedela, čo to všetko obnáša. Športu sa však venujem už odmalička, od škôlky a viedol ma k tomu hlavne otec. Keď som vedela, že v tom môžem byť dobrá, tak som sa tomu začala venovať naplno.

Čo všetko ste robili?

Začala som tenisom, ktorý ma veľmi bavil, ale bolo to finančne náročné, tak som s ním skončila asi v piatom ročníku na základnej. Potom som vstúpila do basketbalového tímu, lebo som sa chcela ďalej hýbať a robiť nejaký šport.

Skryť Vypnúť reklamu

Otec následne začal robiť judo, bol trénerom, takže som sa pridala aj tam. Asi päť rokov som robila obidva športy, ale už som to postupne prestala stíhať, začalo toho byť aj so školou veľa. Tak som si povedala, že budem robiť iba basketbal, najmä kvôli kamarátom, čo bola možno aj škoda, lebo v jude som mala väčšie úspechy. A keď prišla puberta, chcela som zmenu. Cítila som, že v basketbale stagnujem.

A potom prišiel osudový plagát, ktorý lákal na nábor na thajský box.

Ukázal mi ho ocino a chvíľu som váhala, či to pôjdem alebo nepôjdem vyskúšať. Hovorila som si, že sa tam bijú baby a nevedela som, či na to mám. Mala som voči tomu veľký rešpekt, lebo je to iné ako v jude, v ktorom nie je až taký kontakt na hlavu, na brucho alebo že priamo dostávate údery. Hovorila som si, že ma dokopú, ale už po prvom tréningu som bola absolútne nadšená.

Skryť Vypnúť reklamu

Potrebovali ste si vybiť energiu?

Jasné. Keď som prišla z basketbalového tréningu, tak som bola úplne demotivovaná a nedostala som zo seba vôbec to, čo som chcela. Ale pri thajskom boxe sa človek neuveriteľne odreaguje a nemá pri ňom šancu rozmýšľať nad niečím iným.

Je to kontaktný bojový šport, no čo je jeho podstatou?

Pôvod má v Thajsku a hovorí sa mu aj bojový šport ôsmich končatín. Používajú sa päste, teda boxuje sa, ďalej lakte, dovolené sú aj kolená a tiež sa používajú kopy po celom tele okrem rozkroku. Špecifický je takzvaný „klinč“, čo je boj zblízka. Celé je to hlavne o technike a používajú sa pri ňom najmä kolená a lakte.

Športovec teda rozdáva aj dostáva údery. Vaše počiatočné obavy zo zranení sa teda postupne vytratili?

Na tréningoch nás naučili, ako sa voči úderom brániť a človek si na ne postupne aj zvykne. Nedávno sme mali nábor a keď ľudia vojdú a dostanú úder, tak sú z toho celkom hotoví, ale človek si na to naozaj zvykne.

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme, dá sa pri tom celom aj seriózne zraniť, hlavne ak človek zápasí, tak môže utŕžiť. Napríklad mu protivník lakťom rozsekne obočie. Ale pri klasickom tréningu, ak je vedený správne, by nemalo dôjsť k žiadnemu zraneniu. Tréningy dokonca ani nemusia byť vedené kontaktne, záleží na tom, ako chce človek trénovať.

Ktoré boli vaše najhoršie zranenia?

Nemala som nič vážne, len občas nakopnutý prst, modrinka sem, monokel tam. Pri basketbale a jude som mala horšie zranenia. Dvakrát zlomená kľúčna kosť, asi osemkrát vyvrtnuté členky a podobne. Pri thajskom boxe človek údery očakáva, vie sa im naučiť vyhýbať a zároveň otužuje telo, ktoré je potom menej náchylné na zranenia.

Je thajský box podľa vás menej nebezpečný ako klasický box?

Neviem, či sa to dá takto porovnávať, lebo v každom športe je nejaké riziko. Niekto môže považovať thajský box za menej nebezpečný, pretože údery sú rozložené po celom tele, ale pri boxe smeruje väčšina úderov na hlavu a silné otrasy jej určite neprospievajú. No ktorý šport je bezpečný? Každý šport na špičkovej úrovni prináša zranenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Thajskému boxu sa venujete tretí rok, za ten čas ste si odniesli už aj titul majsterky Slovenska a ďalšie úspechy.

Na Slovensku som začala zápasiť amatérsku ligu a postupne som sa prepracovala do finále, kde som bojovala o titul, ktorý som aj získala. Medzitým sa konal aj európsky pohár v K1 v Prahe, kde sa mi podarilo získať tretie miesto, z čoho som sa veľmi tešila, lebo to bol môj šiesty zápas v živote a bola som ešte úplná začiatočníčka. A teraz ma čaká profesionálny zápas o titul majsterky Slovenska, na ktorý sa pripravujem.

S akými súperkami zvyknete zápasiť? Máte 19 rokov a zrejme sú v ženskej kategórii aj staršie od vás.

Stretla som sa aj s tridsať alebo tridsaťpäťročnými, teda išlo o „vyzápasené“ a skúsené ženy. Ale aj s mladými, ako som ja. V zápase, ktorý ma čaká teraz, budem mať dvadsaťročnú súperku, takže to bude vyrovnané. V marci som však napríklad zápasila s profesionálnou zápasníčkou z Česka, ktorá mala vyše tridsať rokov a vyhrala som. Bola naozaj skúsená, takže som sa z víťazstva veľmi tešila.

Skryť Vypnúť reklamu

Máte pocit, že ste prirodzený talent alebo je to výlučne odtrénované a „odmakané“?

Sama neviem. V ringu sa skrátka cítim doma. Niekto sa bojí a má stres, no ja sa strašne teším, som rada, že už sú všetky prípravy za mnou, že mám za sebou váženie a konečne môžem ukázať to, čo je vo mne.

Akými vnútornými pravidlami sa v ringu riadite?

Ešte pred zápasom si asi desaťkrát poviem, že na to mám, že vyhrám a že do toho dám všetko.

Čo vás vždy pred zápasom účinne povzbudí?

Vždy, keď idem do ringu, tréner ma vždy iba objíme a povie mi, že si zápas mám hlavne užiť. To je pre mňa povzbudenie, lebo mi nepovie, že musím vyhrať a ukázať jej to tam, ale že si to mám užiť, keď som si to odmakala. A to je super.

Viete si predstaviť, že by vám vaše športové zručnosti pomohli napríklad pri konflikte alebo napadnutí? Dalo by sa to použiť aj ako spôsob sebaobrany, prípadne obrany niekoho iného?

Skryť Vypnúť reklamu

Ja sa snažím konfliktom vyhýbať, bola by som nerada keby som musela niečo z toho použiť aj na ulici. Ako spôsob sebaobrany by som thajský box určite využila, najmä kolená sú veľmi účinné. Z juda by som asi tiež vedela použiť niekoľko techník, ale keby sa ma snažil niekto napadnúť, prípadne by ich bolo viac, tak by som sa tomu asi snažila nejakým spôsobom vyhnúť. Mne stačí, keď sa pobijem na tréningu alebo v ringu, nepotrebujem sa mlátiť ešte aj na ulici. (smiech)

Spomínali ste, že máte v pláne prejsť z amatérskej do profesionálnej súťaže. Aký je vlastne medzi nimi rozdiel?

Hlavný rozdiel je v tom, že sa nebojuje v chráničoch, lebo v amatérskych zápasoch máme na nohách pančušky a tiež máme nasadené lakťovky a helmu na hlave. Keď to mám porovnať, tak profi zápas je lepší, lebo chrániče sú pre mňa obmedzujúce. Lepšie sa mi hýbe, keď ich nemám a aj helma zhoršuje periférne videnie a človek nemusí zbadať, odkiaľ prichádza úder.

Skryť Vypnúť reklamu

Je to zároveň aj atraktívnejšie pre divákov. Ďalší rozdiel je ten, že v profi zápasoch sú určite väčšie odmeny. Čo sa týka sponzoringu, ten závisí od šikovnosti jedinca, či si vie sponzorov zohnať. A na profesionálne zápasy chodí aj viac ľudí, organizuje sa to vo väčšom, majú väčšiu reklamu. Na amatérske ligy chodí väčšinou len blízka rodina, tréneri a ľudia z klubu, nie široká verejnosť.

Vieme konkretizovať, o aké odmeny pri profi zápasoch ide?

Závisí to od kategórie. Za zápas v kategórii C, čo je 3 krát 2 minúty, je odmena 100 eur. V B kategórii (3 krát 3 minúty) je to 300 eur a v najvyššej A kategórii (5 krát 3 minúty) je odmena 500 eur. No samozrejme ak má zápasník dobré meno môže si vypýtať viac, povedzme okolo 1000 až 2000 eur.

Thajský box na Slovensku nezastrašuje žiaden zväz alebo organizácia. Je to problém?

Skryť Vypnúť reklamu

Áno. Nemáme vytvorenú žiadnu asociáciu a hlavný problém je aj ten, že nemáme žiadne dotácie od štátu a ani reprezentačný tím, ktorý by mohol Slovensko v tomto športe reprezentovať. Teraz sa thajský box stal aj olympijským športom, takže keď bude najbližšia olympiáda v Tokiu v roku 2020, neviem, či bude mať niekto od nás šancu sa kvalifikovať.

Nemá nás kto zastupovať. Okrem toho sa organizujú napríklad aj amatérske majstrovstvá sveta v thajskom boxe, ktoré sú desaťdňovým turnajom. Jeden deň stojí sto eur a kto má na Slovensku peniaze na to, aby si zaplatil desaťdňový turnaj za tisíc eur? To musí byť človek naozaj veľmi dobrý a byť si istý, že chce vyhrať alebo mať sponzorov.

Asi to teda nie je šport, ktorým sa dá ľahko uživiť.

Dá sa to, keď má človek sponzorov alebo robí reklamu nejakej značke. Ale aj tak má väčšina zápasníkov ešte klasickú prácu, lebo im to nestačí na bežný život a platenie účtov. Väčšinou robia súkromných trénerov a odovzdávajú svoje skúsenosti svojim zverencom.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď viete, že je to takto, aké máte s thajským boxom ďalšie plány?

Určite by som bola rada, keby sa vytvorila spomínaná organizácia a mohli by sme čo najviac chodiť na turnaje a thajský box zviditeľniť. A tiež by som sa raz chcela dostať aj na olympiádu.

Chystáte sa študovať aj na vysokej škole. Riešite teda aj zadné vrátka?

Určite by som sa aj v budúcnosti rada venovala športu, či už ako profesionálna športovkyňa alebo trénerka. Ale najprv by som chcela vyštudovať a až potom prípadne odovzdávať skúsenosti. Nechcem to robiť len tak, viem, že veľa ľudí, ktorí trénujú, už sami robia trénerov.

Niekedy mi to príde tak, že ani nevedia, aké cviky ľuďom dávajú robiť, nemajú metodiku. A keď už by som to robila ako moje povolanie, tak by som sa tomu chcela venovať na sto percent a s odborným vzdelaním.

Skryť Vypnúť reklamu

A určite aj s vlastnými praktickými skúsenosťami. Aký máte okrem školy najbližší súťažný cieľ?

Momentálne je najbližší cieľ výhra profesionálneho titulu. Byť najlepšou na Slovensku by bol veľký úspech. Ďalej chcem vyhrávať všetky zápasy, ktoré prídu a vytvoriť si meno. Dúfam, že prídu aj väčšie príležitosti ako zápasy o majsterku Európy a sveta. Ale ešte mám pred sebou dlhú cestu.

Máte vzory, ktoré vás motivujú?

Mám ich viac. Jedným z nich je môj otec, ktorý ma k športu priviedol a ešte stále vo svojom veku 45 rokov aktívne športuje. Obdivujem to na ňom, lebo stále zápasí v jude a tiež by som sa tomu chcela venovať čo najdlhšie. Ďalším mojím vzorom, respektíve motivátorom je Emil Zátopek. Páči sa mi na ňom jeho nezlomná vôľa.

To, čo dosiahol, je neuveriteľné. A často teraz trénujem aj s niekoľkonásobnou majsterkou sveta Luciou Krajčovič. Ona je tiež taký môj vzor, lebo toho veľa dosiahla a mám sa od nej čo učiť. Keď som začala chodiť na tréningy a prvýkrát som ju stretla, išla som hneď za ňou, či sa môžeme odfotiť. A teraz spolu trénujeme, chváli ma a teší sa zo mňa. Za tie dva roky sa vie človek vypracovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Môže to ísť všetkým tak rýchlo, ako vám?

Myslím, že máme veľa šikovných ľudí, ktorí trénujú tak krátko. Je to aj tým, že máme dobrého trénera a tréningy sú o tom, že človek často prekonáva sám seba.

Akú dlhú kariéru zvyknú mať thajskí boxeri?

Závisí to určite aj od zranení, lebo vážne zranenia človeka odradia, ale ak má správnu regeneráciu, teda že maká a má aj oddych, určite sa dá zápasiť aj po tridsiatke. Je takých veľa.

Ako často trénujete?

Každý deň. Mávam napríklad aj ranné tréningy, zhruba hodinku, kde trénujem techniku a poobede sú klubové tréningy, ktoré trvajú hodinu a pol. Cez víkend si idem iba zabehať, takže taký aktívny oddych.

Musíte si niečo aj odriekať? Je niečo, na čo si musíte dávať pozor?

Na stravu, musím obmedzovať sladkosti. Ide hlavne o to, že keď sa pred zápasom vážim, je to pre mňa dosť obmedzujúce, lebo si naozaj musím dávať pozor na to, čo jem. Nejem žiadne múčne výrobky, žiadne sladkosti a posledný týždeň pred zápasom je už len taký, že som na zelenine, mäse a vajíčkach. Nič navyše.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedávno ste zmaturovali na gymnáziu. Ako ste to všetko stíhali so školou?

Snažila som sa do školy chodiť, hoci niekedy sa mi naozaj nechcelo. Ale učila som sa aj z hodiny na hodinu, aby som toho nemala naraz veľa. Hlavne som si vybrala také predmety, ktoré ma zaujímajú, aby to nebolo násilné, že sa musím učiť niečo, čo ma nebaví, ale aby to bolo aj tak, že som si o tom rada prečítala. Za tie štyri roky nám učitelia niečo do hlavy natĺkli, takže sa to dalo.

Ako v škole reagovali na vaše úspechy?

Spolužiakom som o tom ani veľmi nehovorila, lebo sa nerada chválim. Ale vždy keď som prišla po zápase, pýtali sa, ako to dopadlo, pogratulovali mi a myslím, že voči mne mali trošku aj rešpekt. Občas ma tiež podpichovali, že ich zbijem a podobne, ale boli zlatí a tešili sa so mnou.

Skryť Vypnúť reklamu

Máte momentálne aj nejaký vzťah? Ak áno, ako vníma váš partner, že ovládate bojový šport?

S mojím priateľom Tomášom sme sa spoznali na thajskom boxe a sranda je, že on si ma všimol hneď na začiatku, ako som začala trénovať, ale ja som ho vtedy ešte vôbec neregistrovala. Po asi roku a pol trénovania v Hanumane sme sa spoznali bližšie, zavolal ma na rande, úplne ma očaril a odvtedy sme spolu.

V tomto športe je mojou veľkou oporou, pomáha mi pripravovať sa na zápasy, odovzdáva mi svoje skúsenosti z ringu, povzbudzuje ma, keď to potrebujem, ale pri tréningu je na mňa prísny a tvrdý a úplne chápe ako sa cítim pred zápasom, kedže on sám ešte nedávno zápasil ako profík. Momentálne vedie tréningy thajského boxu a tiež trénuje súkromne svojich zverencov. On mi dal to, čo mi chýbalo a za to som mu veľmi vďačná.

Skryť Vypnúť reklamu

Máte pocit, že na Slovensku je žena a thajský box ešte stále netradičné spojenie?

Nemyslím si to, lebo v dnešnej dobe sa už veľa žien venuje bojovým športom. Je to dosť populárne. My máme tiež ženskú skupinu, kam ich chodí veľa. Aj ženy chcú ukázať, že majú na to byť v ringu, že sú silné a sebavedomé a nie je to šport len pre mužov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 2. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 3. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 4. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 7. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 8. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 9. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 10. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 1. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 2. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 3. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 337
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 735
 3. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 481
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 5 846
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 265
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 707
 7. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 2 920
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 896
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 506
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 075
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom Lubmine.

Ak toto nie je vydieranie a využívanie energie ako zbrane zo strany Ruska, tak potom už nič.


26. okt
Peter Tkačenko

Ani v boji s Ficom nie je dovolené čokoľvek.


5 h
Dávid Strelec dal za Slovan v aktuálnom ročníku najvyššej súťaže sedem gólov.

Aký dojem urobil dvadsaťročný Slovák v talianskej lige?


5 h
Hotel Slovan v centre Piešťan je od roku 1986 opustený.

Hotel Slovan chátra desaťročia.


24. okt

Neprehliadnite tiež

SME Ženy 11/2021

Nové číslo mesačníka SME Ženy v stánkoch od 2. novembra.


12 h
Podcast Gyncast so stálym hosťom Petrom Kaščákom.

Prečo sa HPV netýka len žien a ako súvisí s promiskuitou?


Janka Imrichová a 1 ďalší 26. okt
Herec Karel Zima hral napríklad vo filmoch Špindl, Román pro pokročilé alebo Štěstí je krásna věc.

Zima sa s Vaňkom poznal len pracovne.


25. okt
Ilustračná fotografia

Živých darcov je stále málo.


25. okt

Blogy SME

 1. Unicef Slovensko: Ako svet bojuje proti detskej obrne
 2. Martina Paulenová: Ako som medzi dvoma kojeniami vyšla nad hmlu a videla slnko
 3. Michael Achberger: Najväčšie chyby pri vážení sa: na toto si dajte pozor
 4. Michael Achberger: Takto môžete zdravo maškrtiť večer pri televízore
 5. Martina Paulenová: Noci s bábätkom
 6. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 7. Unicef Slovensko: Čo nám hovorí najnovšia správa UNICEF o psychickom zdraví detí a mladých ľudí
 8. Symptomedica: Krvácanie do tráviaceho traktu môže byť smrteľne nebezpečné.
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 122
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 8 658
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 726
 4. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 398
 5. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 865
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží 4 565
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 244
 8. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 4 108
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu