Valašské múzeum v prírode
Srdcom Valašska je mestečko Rožnov pod Radhoštěm, ktoré si tento rok pripomína 750. výročie svojho vzniku. Po celý rok sa tu budú konať desiatky kultúrno-spoločenských akcií. Napríklad vždy jednu sobotu v mesiaci, až do septembra, budú jazdiť parné vlaky z Valašského Meziříčí do Rožnova. Konkrétne to bude ôsmeho júla počas Rožnovských slávností, dvanásteho augusta na Folkrockovanie a šestnásteho septembra počas Behu rodným krajom Emila Zátopka.
Rožnov pod Radhoštěm je preslávený predovšetkým Valašským múzeom v prírode, ktoré tvorí súbor drevených ľudových stavieb prenesených z valašského regiónu do prostredia mestského parku, kde leží takzvané Drevené mestečko a na priľahlú stráň, kde sa nachádzajú Valašská dedina a Mlýnská dolina. Dve naposledy menované časti tvoria živé múzeum.
Technické vodné stavby, mlyn, píla, valcha, hámor a lisovňa oleja sú v prevádzke, na políčkach Valašskej dediny sa pestujú tradičné plodiny, obyvatelia chovajú hydinu a dobytok. V priestoroch Valašského múzea sa každoročne konajú vystúpenia národopisných súborov. Valašské múzeum je najstarším a najväčším skanzenom v strednej Európe.
Vzniklo v roku 1925 a ročne ho navštívi vyše pol milióna návštevníkov. Súčasťou najstaršej časti, Dreveného mestečka, je Kostol svätej Anny, okolo ktorého sa rozprestiera cintorín nazývaný Valašský Slavín. Je to čestné pohrebisko najvýznamnejších osobností východnej Moravy, ktoré sa zaslúžili o rozkvet a povznesenie Moravského Valašska. Pochovaní sú tu napríklad olympijskí víťazi Emil Zátopek, Ludvík Daněk či Jiří Raška.

Jurkovičova rozhľadňa
Nad areálom Valašskej dediny v Rožnove pod Radhoštěm na Karlovom kopci bola podľa pôvodných plánov slovenského architekta Dušana Jurkoviča postavená tridsaťdva metrov vysoká rozhľadňa. Slávnostne bola sprístupnená v apríli roku 2012. Zaujímavosťou stavby je, že všetky kováčske a klampiarske práce a väčšina tesárskych prác vrátane detailov, boli vykonávané ručne pri použití starých, dnes už takmer nepoužívaných pracovných postupov.
Základ rozhľadne je z betónu obloženého kameňom a zo smrekového, jedľového a bukového dreva. Vyhliadka do okolia je z terasy vo výške devätnásť metrov. Dostanete sa k nej asi po polhodinovom nenáročnom výstupe po zelenej turistickej značke z parkoviska pri Valašskom múzeu v prírode.
Povesťami opradená hora
Jedným z najobľúbenejších výletných miest Valašska je hora Radhošť, tajomstvom a povesťami opradená hora s pohanskou minulosťou. Nachádza sa kúsok od Pustovní v Moravskosliezskych Beskydoch. Ponúka krásne výhľady na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky-Praděd, pri dobrej viditeľnosti aj na slovenskú Malú a Veľkú Fatru a Západné Tatry. Táto hora je odnepamäti spájaná s uctievaním pohanského boha Radegasta.
Podľa legendy nechali na jej vrchole jeho modlu zhodiť solúnski bratia Konštantín a Metod, ktorí sem údajne osobne zavítali. Kto vystúpi až na vrchol tejto hory k pútnickej drevenej kaplnke svätých Konštantína a Metoda, netuší, že celá táto hora je popretkávaná hustou sieťou chodieb, jaskýň či skalných dutín. Podľa povestí podzemie údajne ukrýva Radegastovu svätyňu s jeho zlatou sochou a ďalšími pokladmi.
Asi dva kilometre východne od vrcholu smerom na Pustevny je umiestnená socha Radegasta, boha úrody, stád, slnka a hojnosti, ktorá je dielom sochára Albína Poláška. Je stvárnená s býčou hlavou, rohom hojnosti a valašskými krpcami. Kúsok od vrcholu stojí aj rozhľadňa Cyrilka, z ktorej je krásny výhľad do údolia na mesto Frenštát pod Radhoštěm, na Pustevny a za dobrého počasia aj na slovenskú stranu hranice. Z Pustevny vedie na vrchol Radhošťa deväťkilometrový naučný chodník Radegast, ktorý na desiatich zastávkach predstavuje históriu a prírodu tohto pamätného vrchu.

Pivné kúpele
Pri potulkách Valašskom si doprajte netradičný relax v Rožnovských pivných kúpeľoch, ktoré sú prvými kúpeľmi nového druhu v tomto regióne. Skĺbili sa v nich prvky alternatívneho liečiteľstva vychádzajúceho z prastarých techník starých Egypťanov a východných kultúr s klasickými, ale i menej bežnými kúpeľnými a fyzioterapeutickými postupmi. Vyskúšať si tam môžete kúpele v pive vo viktoriánskych medených vaniach v hlbokých pivovarských pivniciach a aj skutočný kúpeľ v kvasnicovom pive s prídavkami bylín alebo soli z Mŕtveho mora.
Moravská gobelínka
Moravská gobelínová manufaktúra vo Valašskom Meziříčí sa od roku 1898 venuje ručnému tkaniu gobelínov, ktoré patria k najlepším na svete. Tkanie gobelínov, ktoré sa vyrábajú už tisíce rokov, je stále umením aj náročným remeslom. Okrem tvorby nových tapisérií a reštaurovania starých sa gobelínka venuje aj tkaniu kobercov alebo čisteniu starších kusov, čo je nesmierne náročné. Pri prehliadke si možno prezrieť historické, ale dodnes funkčné tkáčske vybavenie a diela zo súčasnej aj staršej tvorby manufaktúry.
Gobelínová dielňa priblíži návštevníkom ako prácne vzniká klasický gobelín technikou, ktorá sa nemení už viac ako dvetisíc rokov. Dozviete sa, prečo je možné vidieť gobelín, až keď je celý hotový a na čo slúži pri tkaní vidlička. V dielni kobercov možno vidieť, ako sa reže farbená vlna či akým spôsobom sa robia kobercové uzlíky. Výnimočne sa naskytá príležitosť sledovať pri práci reštaurátorov, ktorí sa s nesmiernou zručnosťou podieľajú na zachovaní historických gobelínov ďalším generáciám.
Medzi najslávnejšie diela gobelínky patrí napríklad opona Národného divadla v Prahe. Umenie tkania gobelínov si návštevníci môžu dokonca aj vyskúšať. V ponuke sú kurzy, na ktorých si môžete vytvoriť vlastný koberec.

Autor: Pavol Urbánek