Všetci vieme, že k zdravému životu nevyhnutne potrebujeme pohyb. Aj napriek tomu sa priemerný čas strávený sedením v modernej spoločnosti zvyšuje. Osem hodín denne v práci, neraz sediac v nefyziologickej polohe, dokáže napáchať na našom organizme škody.
Okrem toho posedávame aj doma, v spoločnosti, v aute, a to neraz dlhú dobu. Hoci sa môže zdať, že táto poloha je pre naše telo nenáročná a skôr oddychová, v skutočnosti mu pri nezdravom množstve sedenia prináša záťaž.
Na prvý pohľad sa týka najmä chrbtice, ale pravdou je, že súčasná „doba sedavá“ zasahuje aj trávenie a metabolizmus, funkciu srdca a pľúc, krvný tlak, hmotnosť, funkciu svalov a kostí a celkovú fyzickú kondíciu.
Vstávajte čo najčastejšie
Takzvanú sitting desease (chorobu zo sedenia) považujú odborníci za novodobú epidémiu. V prvom rade si však treba uvedomiť, že všetky riziká, ktoré sa so sedavým spôsobom života spájajú, neznížite tým, že strávite pár hodín týždenne vo fitnescentre, prípadne inou striedmou a nepravidelnou aktivitou.
Schopným riešením môže podľa vedcov byť časté prerušovanie sedenia nejakým pohybom, a to hoci len na chvíľu – postaviť sa, prejsť sa, odskočiť si niekam. Čím vyšší je počet hodín bez pohybu, tým viac stúpa riziko vzniku diabetu, kardiovaskulárnych príhod ako napríklad mŕtvice či infarktu, vysokého cholesterolu, rakoviny a aj smrti. Na pamäti by ste teda mali mať jedno – vstávajte a to čo najčastejšie.
Riešenia?
Niekoľkohodinové nepretržité sedenie za počítačom ohrozuje aj naše chrbtice a vyvoláva stuhnutosť a bolesti najmä šijového svalstva. Ak chcete tieto dopady na chrbát obmedziť, mali by ste si zvoliť správnu polohu. Vhodná je taká, kedy máte stehná a predkolenia vzájomne v pravom uhle. Toto video vám ukáže, ako by to malo vyzerať:
Ak už sa bolesti dostavili, pomôžu vám pravidelné strečingy a preťahovanie svalstva, prípadne konkrétne cviky.

V niektorých firmách sú kancelárie vybavené aj modernými „vymoženosťami“, ktoré majú sedenie obmedziť, alebo aspoň človeka viac podnietiť k pohybu.
Sú to napríklad vysoko položené stoly na státie (minúta státia spáli 1,36 kalórií, zatiaľ čo minúta sedenia iba 1,02), možnosti aktivít na odreagovanie (herne, cvičebné vybavenie), prípadne obľúbené fitlopty, ktoré umožňujú dynamický sed sprevádzaný mikropohybmi. Tie striedavo aktivujú jednotlivé svaly okolo chrbtice.
Jedno z riešení je aj cvičenie počas sedenia. Skúste doň zakomponovať jemné pohyby – natiahnite si nohu a držte ju čo najvyššie niekoľko sekúnd. Potom nohy vystriedajte a opakujte aspoň 15-krát.
Čo je dobré vedieť
- pohyb neovplyvňuje len fyzickú, ale aj psychickú kondíciu, zlepšuje náladu a vďaka vyplaveným endorfínom lepšie zvládnete stres
- prerušovaným sedením zlepšíte prietok krvi, činnosť srdca a okysličovanie
- dlhodobým sedením môžete dospieť až k žilovým ochoreniam, keďže sa zhoršuje krvný obeh na nohách
- sedenie s prekríženými nohami podporuje vznik kŕčových žíl
- udržujte si kondíciu počas dňa rôznym spôsobom – používajte schody, povýšte svoju chôdzu na striedanie po špičkách a na pätách, zaskáčte si