SME
reklama

Na čo všetko treba myslieť, ak chcete dovolenkovať s domácim miláčikom

Vlastníte psa, mačku alebo iné domáce zvieratko? Pri plánovaní dovolenky musíte myslieť aj na ne.

(Zdroj: Pexels.com)

Keď si raz zaobstaráte psa, mačku, králika alebo akéhokoľvek iného živého tvora do vašej domácnosti, zrejme už nikdy sa nemôžete len tak spontánne zdvihnúť a niekam na dlhšie odísť. Plánovanie dovolenky sa tak zmení aj na otázku, čo s domácim miláčikom. Riešenia sú iba dve – buď váš pes či mačka zmení prostredie a pôjde s vami alebo na chvíľu zmení majiteľa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak uvažujete, že dovolenku chcete stráviť bez prítomnosti zvieratka, urobte toto rozhodnutie čo najskôr v predstihu. Ľudia ponúkajúci služby v súvislosti so zvieratami môžu byť práve v letnej sezóne preťažení, a tak je dobré mať istotu, že zvieracie hotely alebo opatrovatelia domácich miláčikov si nájdu priestor aj pre toho vášho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súčasnosti je však omnoho jednoduchšie než kedykoľvek predtým vziať zvieratko so sebou. No pri tejto alternatíve sa musíte vopred dostatočne pripraviť, lebo zmena prostredia môže byť preň stresujúca.

Na čo nezabudnúť

Vo svete sú čoraz rozšírenejšie „pet friendly“ hotely, teda také, v ktorých neprekáža, ak máte napríklad svojho psa so sebou. Dobre však zvážte, či je vami vybrané ubytovanie vhodné aj preňho a zodpovedajte si niekoľko dôležitých otázok – kde bude spať? Ako strávim dni so svojim zvieratkom? Kam ho dám, ak sa budem venovať nejakej aktivite, pri ktorej nemôže byť so mnou?

Ak sa so psom, mačkou alebo napríklad fretkou rozhodnete vycestovať, zákon ukladá povinnosť ich čipovania. Každý čip má nahraté číslo, ktoré slúži na identifikáciu daného zvieraťa. Iba začipovanému zvieraťu môže byť vystavený cestovný pas, takzvaný pet passport, ktorý vydáva poverený veterinár len pre psov, mačky a fretky. Obsahuje informácie o očkovaní proti besnote a ďalším infekčným chorobám, pred odjazdom by mali byť najmenej tri týždne staré.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba myslieť aj na to, že tak ako človek, aj váš domáci miláčik môže nečakane ochorieť, prípadne sa zraniť. Pred vycestovaním teda môžete uzavrieť cestovné poistenie aj pre nich. Samozrejmosťou sú lieky, ktoré vaše zviera pravidelne užíva, myslite však aj na prevenciu. Pred príchodom do danej krajiny si zistite, či nebudete potrebovať napríklad sprej proti komárom či špeciálne prípravky proti parazitom a podobne.

Zvážte spôsob prepravy

Každý druh cestovania so sebou prináša pre vaše zvieratko iné riziká a prípadné komplikácie a tiež ho môže vystaviť stresu. Či už bude sedieť s vami v aute, alebo pocestujete vlakom, prípadne lietadlom, uistite sa, že bude mať zabezpečené pohodlie a bezpečie.

Ak bude vaše zviera mimo vášho dozoru, vopred zistite, kde presne sa bude nachádzať. Vybrali ste si na transport napríklad loď? Myslite na to, že mačka v prepravnej klietke v miestnosti plnej brechajúcich psov môže mať z tohto druhu cestovania stresujúci a nepríjemný zážitok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cestovanie autom

Ak sa veziete na dovolenku autom, majte na pamäti predovšetkým trojlístok bezpečnosť, čistota a pohodlie. Ide o spojené nádoby, keďže sa všetky týkajú nielen zvieraťa, ale aj vás. V prvom rade sa treba uistiť, že zvieratko nebude ohrozovať jazdu napríklad tým, že sa bude po aute nekontrolovateľne premiestňovať. Mačku, fretku či králika premiestňujte v prepravke a ak máte psíka, ktorý neobsedí na mieste, ide takisto o bezpečnejší variant jeho prepravy. V niektorých krajinách musí byť pes pripútaný špeciálnym postrojom.

Ak cestujete niekoľko hodín, myslite na to, že by sa mal pes prebehnúť či vykonať potrebu. V letných mesiacoch určite nezabudnite ani na jeho pitný režim a zásoby potravy vzhľadom na dĺžku cesty. Pribaľte aj jeho obľúbenú hračku, prikrývku alebo uterák, ktorým ho môžete v prípade potreby schladiť, keď ho namočíte do vody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cestovanie autobusom / vlakom

Medzinárodné autobusové linky až na niektoré výnimky zvieratá neprepravujú, v rámci cesty na Slovensku budete za psa musieť zaplatiť cestovné v závislosti od toho, či ide o prímestskú alebo diaľkovú dopravu. Pes bude potrebovať náhubok a vôdzku, ak ide o iné menšie domáce zviera, malo by byť v uzavretej klietke, prípadne taške s nepriepustným dnom.

Podobné pravidlá platia aj vo vlaku, pes by mal mať náhubok a vôdzku. Ak ide o menšie plemeno, prípadne iné drobné domáce zviera, je lepšie ho prevážať v uzatvárateľnom košíku alebo prepravke. Vtedy platí, že svojmu zvieratku nemusíte kupovať lístok. Ak si však niečím nie ste istí, informujte sa u prepravcu.

Na zviera treba v každom prípade brať ohľad, keď ide o dlhšiu trasu. Vtedy nie je možnosť nechať ho prebehnúť po vonku a dať si prestávku, preto je na mieste vopred zvážiť aj iný spôsob dopravy. Nezabudnite tiež na to, že v kupé môže s vami byť len v prípade, že s tým súhlasia aj ostatní cestujúci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cestovanie lietadlom

Ako pripraviť štvornohého miláčika na prepravu lietadlom? V prípade, že máte na výber, radšej ju zvážte, pretože pre väčšinu zvierat ide o poriadne stresujúci zážitok. Väčšina leteckých prepravcov totiž funguje tak, že psa alebo mačku „uskladnia“ v nákladom priestore. Azda ani netreba hovoriť o dopade na ich psychiku.

Ak ste rozhodnutí, že zvieratko s vami poletí, všetko bude závisieť od podmienok konkrétnej leteckej spoločnosti. Nízkonákladové spoločnosti obvykle zvieratá neprepravujú vôbec, tie klasické s tým nemávajú problém. Prepravu však musíte nahlásiť už pri rezervácii leteniek. Spoločnosť podľa rozmerov vášho zvieraťa posúdi, či je možné ho prepraviť aj s vami na palube alebo nie.

Na palubu budete potrebovať bezpečnú a pevnú prepravku, zviera by sa vám malo zmestiť pod nohy, respektíve pod sedačku – všetko závisí od určených rozmerov. Ak váš štvornohý miláčik poputuje do podpalubia, bude potrebovať špeciálny transportný box s pevným nepriepustným dnom a otvormi na dýchanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred vycestovaním ešte zvážte aj to, či zvieratku poskytnete sedatíva na upokojenie, ideálne je poradiť sa s veterinárom. Pokúste sa navyknúť ho na rušné miesta, prípadne ho pred cestou unavte, aby v lietadlo spalo. Do prepravky mu pribaľte hračku, deku a vodu, v prípade dlhšej cesty aj trochu jedla.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 172
  2. Každý piaty zomrie 8 993
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 332
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 804
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 806
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 223
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 632
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 723
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 673
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 780
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 160
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 385
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 779
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu