Zrejme v každom dlhodobom vzťahu sa po istom čase vyskytne klasický problém - úbytok vášne, sexuálnej iskry a vzrušenia. To všetko je úplne prirodzené a netreba si nahovárať, že celý spoločný život s partnerom bude stále taký istý ako na začiatku.
Aj vy sa vyvíjate, dozrievate a vytvárate si určité zvyky, ktoré vám vyhovujú, no neprinášajú už nič nové. To isté môže platiť aj o sexuálnom živote, z ktorého sa časom môže vytratiť to nepoznané a vzrušujúce.
V čom je však hlavný rozdiel medzi pármi, ktoré aj po rokoch dokážu prežívať svoje city, sexualitu a opojenie oveľa intenzívnejšie a tými, u ktorých iskra chýba?
Americká terapeutka a odborníčka na sexualitu, Sarah Hunter Murrayová, sa už roky venuje výskumu vzťahov medzi mužmi a ženami. Zároveň je autorkou blogov pre magazín Psychology Today, v ktorých sa odvoláva na výsledky svojich štúdií. Zisťovala v nich napríklad aj to, prečo u niektorých žien pretrváva sexuálna túžba a u ďalších sa časom stráca.

Čo vyplynulo z výskumov
Psychologička pracovala v rámci dvoch rozdielnych výskumov so ženami vo veku od 18 do 29 rokov, ktoré boli v dlhodobých vzťahoch (trvali minimálne 2 a pol roka). Jedna skupina žien pritom pociťovala sexuálnu iskru, tá druhá naopak. Podľa Murrayovej sú tri veci, ktoré robili rozdielne a z ktorých sa ľudia vedia poučiť, ak chcú sexuálnu iskru znovu oživiť.
1. Mentálna prítomnosť počas sexu
„Ukazuje sa, že vedomie prítomnosti je kľúčový prvok k tomu, aby človek cítil vyšší level sexuálnej túžby,“ hovorí Murrayová.
Účastníčky jej výskumu, ktoré sa identifikovali ako sexuálne žiadostivé, uviedli, že počas sexuálnej aktivity sa cítili sústredené a prítomné v danom okamihu, zatiaľ čo ženy s nízkou sexuálnou túžbou nechali svoje myšlienky voľne „poletovať“.
Zabudnite teda na to, že počas sexu budete premýšľať nad tým, ako ste sa pohádali so šéfom, že treba nakúpiť alebo čo vás čaká na ďalší deň. Nechajte svet mimo vás voľne plynúť a sústreďte sa iba na svojho partnera a na daný moment.
2. Pozitívna interpretácia stereotypov a rutiny
Zvyk a rutina prichádzajú po čase do každého vzťahu. Namiesto sexi outfitov volíme pohodlné tepláky a tričko, romantické večere meníme na domáce večery pri filme a podobne je to aj v sexe, ktorý môže prejsť do stereotypu.
„Zaujímavé je, že dôležitú úlohu v našich sexuálnych vzťahoch nezohrávajú monotónnosť a rutina, ale skôr to, ako ich vnímame,“ hovorí terapeutka. „Ženy zo skupiny s vysokou sexuálnou túžbou mali vyššiu pravdepodobnosť toho, že mali rutinu rady. Uvádzali, že časom sa ich partner naučil, ako ich uspokojiť a im sa páčilo, že veci vedeli predvídať,“ dodáva.
Takto interpretovaná rutina potom viedla k väčšiemu sexuálnemu uspokojeniu a väčšej túžbe. Na druhej strane ženy z druhej skupiny opisovali stereotypy a rutinu ako niečo nudné a ako zabijaka záujmu o sex.
„Ženy z prvej skupiny si, naopak, povedali – v tomto bode je tu istá rutina, ale nie je to zlá vec. Vieme, čo sa tomu druhému páči, vieme, čo na toho druhého funguje a to je to, prečo to robíme,“ dáva príklad Murrayová, ako nastaviť svoje vnímanie a necítiť frustráciu.
3. Sex ako priorita
Aj frekvencia sexu môže rokmi kolísať, čo však samo o sebe ešte neznamená problém. Podstatné totiž je, ako sa k upadajúcej kvantite postavíte, ak ju považujete za problém, ktorý chcete vyriešiť.
„Ženy v jednej skupine priznali, že sexuálna vášeň nie je skúsenosť, ktorá je permanentne vzrušujúca. V tej druhej sa zase vyjadrili, že keď frekvencia upadla, prevzali skôr pasívnejšiu rolu a neurobili nič, aby tomu venovali pozornosť,“ približuje terapeutka.
Riešením podľa nej je, že keď už sa človek ocitne v rutine bez sexuálnej iskry, mal by ju dokázať spozorovať, hovoriť o nej a svoj sexuálny život trochu okoreniť a zmeniť. Jedna z jej dobrovoľníčok napríklad opisovala šesťročný vzťah, v ktorom sa o niečo podobné snažila:
„Keďže nechceme spadnúť do vzorca – fajn, tak teraz budeme toto robiť každú noc, snažíme sa zmeniť štýl, prepnúť sa do vzrušujúcejšej roviny.“
Ide predovšetkým o to, že ak človek takýto problém pociťuje, mal by sa ním začať aktívne zaoberať a urobiť zo zlepšenia svoju prioritu.
Žiadne superschopnosti
Murrayová vysvetľuje, že jej zistenia nestoja na tom, že by existovali ženy s neustálou túžbou a vášňou, ktoré majú tajné sexuálne a vzťahové schopnosti.
„Namiesto toho sa iba na sex v dlhodobom partnerskom vzťahu dívali z určitej realistickej perspektívy a prijali ho. Byť mentálne prítomný počas sexuálnej aktivity, spraviť zo sexu vo vzťahu prioritu a aktívne a zámerne sa zaoberať frekvenciou sexu môže byť tým trikom, ktorý do sexuálneho vzťahu opäť prinesie iskru,“ uzatvára.