SME
reklama

Ako začať deň naplno a dosiahnuť ideálne ráno?

Vstávanie, raňajky, šport, nálada. Ako dosiahnuť, aby bolo vaše ráno zdravé?

(Zdroj: Pexels.com)

To, či sa váš deň rozbehne naplno, nezávisí iba od toho, ktorou nohou vstanete. Pričiniť sa musíte aj vy a to vo viacerých oblastiach. Možno si tiež kladiete otázku, čo urobiť preto, aby ste hneď od prvých hodín po zobudení boli plní energie a následne prežili plnohodnotný deň?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravda je taká, že záleží na niekoľkých rituáloch a správnom nastavení toho, koľko spíte, kedy sa zobúdzate, čo raňajkujete, prípadne kedy vyrazíte na prvý ranný beh. V prvom rade však potrebujete svoje telo a myseľ nastaviť tak, aby veci robili správne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čas pre seba

Ide o krok, ktorý sa čiastočne začína už večer. Nastavte si budík o štvrťhodinku skôr a doprajte si ráno trochu viac času pre seba. Ak vstávate do práce, vstávajte bez zhonu a robte veci s pocitom uvoľnenosti. V pokoji si stihnite vypiť šálku čaju alebo prečítať ranné noviny bez toho, aby vás v podvedomí naháňal stres.

Kedy vstávať?

Zaujíma vás, na ktorú hodinu si treba nastaviť budík, aby to bolo zdravé a zároveň aby ste neodpadávali od únavy? Odpoveď znie banálne a vágne, no v tom tkvie jej čaro a dôležitý význam – u každého je to totiž inak.

Každý z nás by sa mal naladiť na vlastný cirkadiánny rytmus, teda na individuálne vnútorné hodiny ovplyvňujúce psychologické, mentálne a behaviorálne zmeny. Priamy dopad na 24-hodinový cirkadiánny rytmus má striedanie svetla a tmy, ale aj teplota. Biorytmus riadi náš organizmus tak, aby sa vhodným spôsobom striedala aktivita a odpočinok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V ranných hodinách, keď pribúda svetlo, mozog vysiela signály na zvýšenie telesnej teploty, produkuje adrenalín a kortizol, aby telo nabil energiou. Hladina týchto hormónov postupne cez deň klesá. Keď sa začína stmievať, sme naopak vystavení stúpajúcemu hormónu melatonínu, ktorý súvisí so spánkom.

Celý tento proces sa však vekom trochu mení. Keď starneme, hladina melatonínu v našom tele postupne klesá, takže sa budíme čoraz skôr. Zmena sa podľa vedcov začína niekedy po tridsiatke.

Oxfordský neurovedec Paul Kelley vzhľadom na svoj dlhoročný výskum tvrdí, že biologický čas na vstávanie u desaťročných detí je zhruba o 6:30 ráno, v šestnástich čas stúpa na 8:00 a v osemnástke je to už 9:00.

V dvadsiatke je tak ideálny biologický čas na vstávanie 9:30 a zvyšovaním veku sa ranný budíček opäť približuje k skorším hodinám. Tridsiatnici by mali vstávať o ôsmej, štyridsiatnici o pol ôsmej, päťdesiatnici o siedmej. Tomu by mal zároveň každý z nás prispôsobiť aj čas, kedy sa uloží do postele, aby si stihol dostatočne oddýchnuť aspoň sedem až osem hodín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kedy cvičiť?

Niektorí ľudia majú svoju večernú rutinu, iným sa, naopak, lepšie cvičí ráno. Pred pracovným dňom sa športom nabijú energiou a cítia sa lepšie. Napríklad štúdia z roku 2011 poukázala na to, že 45 minútové intenzívne ranné cvičenie pomáha počas zvyšku dňa udržať na uzde apetít.

Dilema je však iná. Mnoho ľudí si v súvislosti s ranným cvičením kladie otázku, či by ho mali stihnúť ešte pred raňajkami, alebo až po nich. Štúdií na túto tému je pritom nespočetné množstvo a neraz sa vo svojich výsledkoch rozchádzajú.

Mnohé síce tvrdia, že cvičením na lačný žalúdok sa spáli až o 20 percent viac tuku, jedlom pred cvičením však získate energiu na dostatočný výkon. Navyše pri dlhodobom cvičení nalačno hrozí aj strata svalovej hmoty a spomalenie metabolizmu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme nie je príjemné športovať s plným žalúdkom, preto sa odporúča dať si iba niečo ľahké ako jogurt, piškóty, banán či lyžicu arašidového masla. Po cvičení treba samozrejme doplniť energiu už plnohodnotnými raňajkami.

Čo raňajkovať a kedy?

Či už ráno cvičíte alebo nie, prvé jedlo by mal človek skonzumovať pol hodinu až hodinu po zobudení. A čo by to malo byť?

Raňajky by v prvom rade mali byť vyvážené a pestré. V ideálnom prípade by mali obsahovať bielkoviny, komplexné sacharidy, kvalitné tuky a vlákninu z ovocia alebo zeleniny. To, v akej forme ich do tela dostanete, je už na vás.

Ako sacharidy sú vhodné celozrnné pečivo, ovsené vločky, ryžová či ovsená kaša, bielkoviny zastúpi napríklad šunka, arašidové maslo, strukovinové nátierky, vajíčka alebo biely jogurt. Za kvalitné a prospešné tuky považujeme panenské oleje, ale predovšetkým orechy a semená (vlašské, lieskovce, kešu, mandle, respektíve ľanové, slnečnicové, tekvicové i chia).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejmosťou sú čerstvá zelenina a tiež ovocie, s ktorým to však netreba preháňať, keďže často obsahuje veľké množstvo jednoduchých cukrov. Kombinácií je v každom prípade veľké množstvo a raňajkovať sa dá každý deň niečo iné.

Prípadne si vyskúšajte urobiť obľúbené smoothie, v ktorom skombinujete všetky potrebné zložky stravy – jogurt, ľubovoľné ovocie a semienka s ovsenými vločkami.

Kedy pracovať?

Aj naše pracovné schopnosti a sústredenosť sú ovplyvňované biorytmom. Samozrejme, nie každý má možnosť si vybrať, kedy začne pracovať, podľa niektorých výskumov by to však v ideálnom prípade malo byť zhruba 2 a pol hodiny po zobudení.

Paul Kelley sa opäť odvoláva na cirkadiánny rytmus a tvrdí, že pracovať by sme mali začať až o desiatej, všetko predtým je príliš skoro a naša spoločnosť trpí spánkovou depriváciou, teda dlhodobým nedostatkom spánku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Profesor manažmentu Christopher Barnes zase apeluje na zamestnávateľov – ak rozvrh práce zodpovedá našim spánkovým návykom, náš výkon je lepší, sme sústredenejší a menej vystresovaní.

Ako sa naladiť?

Spravte si ideálne ráno tak, že sa ešte predtým povenujete sami sebe. Tento bod súvisí vo veľkej miere s časom, ktorý máte. Ak ráno nevstávate na poslednú chvíľu a do práce alebo školy sa neženiete s vyplazeným jazykom, pokúste sa vytvoriť si každodenné drobné radosti, z ktorých sa vykľujú dlhodobé rituály.

Práve tie vám môžu pomôcť sa pozitívne naladiť na najbližšie hodiny, na to, čo máte pred sebou. Vstávajte s obľúbenou hudbou, doprajte si pravidelné spoločné raňajky s partnerom či rodinou, strávte o pár minút dlhšie rannou prechádzkou so psom, prečítajte si pár stránok z knihy či novín alebo pozrite prvé správy. Jednoducho si spravte začiatok dňa taký, aký by ste chceli mať celý deň a motivujte sa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 211
  2. Každý piaty zomrie 9 158
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 780
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 401
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 812
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 510
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 696
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 253
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 061
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 730
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 682
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 785
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 170
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 583
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 9 019
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu