Existujú desiatky spôsobov, ako do svojho životného štýlu zakomponovať cvičenie. S príchodom leta pohyb vyhľadávame čoraz častejšie.
No, ak človeka určitý druh cvičenia nebaví, ľahko ho to odradí od lepších výkonov a prípadne odvedie z cesty za krajším a zdravším telom.
Pritom len stačí vyskúšať niečo iné, nájsť si v oblasti fitnes to, čo vám najviac vyhovuje. Preto prinášame prehľad tých najtrendovejších druhov cvičenia.
Obľúbenosť si vyslúžili svojou efektivitou, pestrosťou a dostupnosťou. Ešte lepšie však urobíte, ak si z niektorých uvedených aktivít pripravíte „fitnes kokteil“ a počas týždňa ich pár vystriedate.
Tak docielite, že vaše telo sa neprestane nudiť a bude sa stále meniť k lepšiemu a vy budete svoje hranice čoraz viac posúvať.
1. Cvičenie cez internet
Internet uľahčuje život mnohých smeroch. Trendom sa v posledných rokoch stalo aj cvičenie naživo, alebo „live fitness“.
Videá s cvičením s pomocou trénerov si pustíte v pohodlí domova v čase, aký vám vyhovuje a jednoducho cvičíte. Vďaka sérií cvičení získate vopred pripravený cvičebný program, ktorý vás dovedie k strate kilogramov.
Na Slovensku je zatiaľ najznámejšia stránka Fitshaker. Niektoré videá si môžete pustiť zadarmo, iné za minimálny poplatok, ktorý je v porovnaní s návštevou fitness centra alebo pohybového kurzu niekoľkonásobne nižší.
Získate pohodlie a možnosť cvičenia v domácich dobre známych priestoroch, časovú flexibilitu a tí, ktorí sú skôr introvertní, pocit komfortu a pokoja.
V prípade cvičenia prostredníctvom videí sa môžete obrátiť aj na starý dobrý Youtube, kde dnes nájdete návody takmer na všetko.
Je nekonečným zdrojom rôznych druhov cvičení pre ženy aj mužov, pre seniorov, tehotné ženy aj deti.
Sympatickí tréneri a pestrú ponuku cvičení nájdete, napríklad, na kanáli Popsugar Fitness, skvele vám dá zabrať aj vtipná Britka, Rebecca Louise.
Bohatý výber cvikov ponúka aj kanál HASfit, kde spoločne cvičia žena a muž, takže si môžete pozrieť, ako vyzerá cvičenie vo dvojici. Mužom je špeciálne venovaný kanál TheZeusFitness.

2. Viac HIIT
Cvičenie vo vysokých intervaloch existuje v oblasti fitness už veľmi dlho. Na skutočnej popularite však začalo naberať po roku 2010. Ľudia ho majú radi z jednoduchého dôvodu – pretože funguje.
Ďalšou z jeho výhod je, že ho môžete zakomponovať takmer do akéhokoľvek cvičenia. Najčastejšie sa využíva v kardio tréningoch, najmä pri behaní. HIIT zároveň šetrí čas.
Spálite viac kalórií za kratší čas a tak sa počas dňa môžete venovať iným aktivitám.
Skvelou správou je, že po cvičení vo vysokých intervaloch pálite kalórie aj po skončení cvičenia. Tento trend sa preto bude ešte dlho držať na výslní.
Ak s ním však nemáte skúsenosti, začínajte opatrne. Napríklad, pri behaní najprv absolvujte niekoľko tréningov v miernom tempe a až keď budete cítiť zlepšenie kondície, nasaďte do rutiny spestrenie vo forme niekoľkosekundových intervalov.
Pre telo je to šok, potrebuje si na tento systém zvykať postupne, inak riskujete zranenie.

3. Návrat LISS
Cvičenie LISS (low intensity sustained state) znamená v preklade cvičenie s nízkou intenzitou alebo vytrvalostný tréning. V poslednom období zažíva tento typ cvičenia akúsi renesanciu.
Je vhodný ako doplnok k iným cvičeniam alebo pre tých, ktorí nepotrebujú schudnúť veľa či rýchlo ako aj tých, ktorí sa chcú len udržiavať v kondícii.
Cvičenie LISS je vhodné pre tých, ktorí majú počas dňa viac času na pohybové aktivity alebo nechcú svoje telo úplne vyčerpať ako pri HIIT. Aby malo toto cvičenie nejaký efekt, je potrebné mu venovať aspoň 40 až 60 minút denne.
LISS poskytuje telu vďaka miernej intenzite pohybu čas a priestor na regeneráciu, takže so svalovou horúčkou sa pri ňom stretnete len málokedy.
Za takýto typ cvičenia možno považovať turistiku, rýchlu chôdzu, bicyklovanie, chôdzu na bežiacom páse alebo na stepperi.
Ak ste v cvičení začiatočník, je dobré začať práve týmto typom tréningu. Vypestujete si výdrž a silu a neskôr môžete prejsť na náročnejšie typy cvičenia.
4. Skupinové cvičenia
V oblasti fitness nastal sociálny „boom“. Ľudí už nebaví odsedieť si na bicykli hodinu alebo si to osamote odkráčať na stepperi. Cvičenie rýchlejšie ubieha a menej si uvedomujeme jeho námahu, ak cvičíme v skupine.
Vo fitness centrách vzniká čoraz viac skupinových kurzov, obľúbený je crossfit alebo sa v skupinách obraciame na osobných trénerov, ktorí sa venujú viacerým ľuďom naraz.
Často ide o cvičenie, ktoré kombinuje silové športy a kardio. O to efektívnejšie potom tréningy prebiehajú a výsledky sú viditeľnejšie.

5. Joga
Joga je cvičenie, ktoré trénuje telo mentálne aj fyzicky. V súčasnosti existujú desiatky druhov jogy. Medzi nimi je power joga, flow joga, creative joga, joga pre seniorov, aštanga či hatha joga.
Okrem toho, že si pri nej oddýchnete, zoznámite sa s ľuďmi, zlepšíte ohybnosť tela a objavíte svaly, o ktorých ste doteraz nevedeli a posilníte celé telo, budete aj počas cvičenia vyzerať dobre.
Aj to je jeden z dôvodov prečo v dobe „instagramovej“ naberá joga čoraz viac na popularite spolu s pilatesom. Nemať na svojom profile na sociálnej sieti niektorú z jogových asán je dnes takmer prehrešok.

6. Box
Tento trend sa rozmohol aj medzi celebritami. Najmä medzi ženami. Mnohé na to idú silou a priebeh svojich tréningov uverejňujú modelky a herečky na sociálnych sieťach.
Pri boxe do pohybu zapájate takmer každú časť tela, preto ide o nesmierne efektívnu aktivitu.
Okrem toho vám dodáva pocit akoby ste boli Muhammad Ali a dokážete si pri ňom vyčistiť hlavu. Box prepája myseľ so svalmi, zlepšuje koncentráciu a kooperáciu rúk a nôh a zároveň dodáva sebavedomie.
7. Silový tréning
Kedysi ženy na silové tréningy a cvičenie s väčšími váhami ani nepomysleli. Bojovali s obavami, že sa z nich stanú kulturistky s veľkými hrubými rukami a lýtkami.
Potom však pochopili, že dopracovať sa k takému „nechcenému“ výsledku by si vyžadovalo systematický každodenný niekoľkohodinový tréning, radikálnu zmenu jedálneho lístka a veľa testosterónu, ktorý uľahčuje rast svalov.
Strach z veľkých váh konečne opadol a ženy k nim vo fitnescentrách pristupujú statočnejšie. Tréning s váhami zväčší objem svalov v tele, telo bude pevnejšie.
Výhodou je tiež, že čím viac svalov telo má, tým rýchlejšie spaľuje kalórie.
