Každý laik vie, že krása a spánok spolu súvisia. Po osemhodinovom nerušenom spánku vyzeráme ráno sviežejšie, oddýchnutejšie, krajšie. A funguje to aj naopak – keď sa nevyspíme dostatočne, ráno bojujeme s kruhmi pod očami, opuchmi a celkovou únavou, ktorá sa odráža aj na tvári.
Teraz však hypotézu, že spánok zvyšuje atraktivitu, potvrdila už aj veda. Zo švédskej štúdie, ktorá vyšla v Royal Society Open Science Journal, vyplýva, že aj dve noci slabého spánku po sebe stačia na to, aby sme ostatným ľuďom pripadali menej príťažliví.

Nezdravých sa stránime
Výskumníci pracovali s 25 výlučne ženskými účastníčkami štúdie vo veku od 18 do 47 rokov. Ich úlohou bolo počas dvoch po sebe idúcich nocí si poriadne oddýchnuť a o týždeň neskôr urobiť pravý opak – spať dve noci po sebe iba štyri hodiny.
Po každom z týchto pokusov dobrovoľníkov odfotili bez mejkapu. Následne nechali 122 náhodných mužov a žien zhodnotiť, akú mieru atraktivity, zdravia, vyčerpanosti a dôveryhodnosti by im prisúdili.
Ukázalo sa, že noc bez kvalitného spánku hrá veľkú úlohu v tom, ako nás okolie vníma a môže mať dopad aj na náš spoločenský život. Ľudia zobrazení na fotografiách po dvoch nociach nedostatočného spánku pripadali nezávislým pozorovateľom ako menej dôveryhodní, menej atraktívni, menej zdraví a mali menšiu chuť sa s nimi socializovať.
Tieto výsledky podľa vedcov poukazujú na prirodzené ľudské inštinkty, pri ktorých sa dištancujeme od menej zdravých jedincov.
„Akútna spánková deprivácia a unavený výzor sú vnímané druhými ľuďmi v spojení s nízkou príťažlivosťou a zdravím. Z toho vyplýva, že človek sa vyhýba kontaktu s takou osobou, aby strategicky zredukoval zdravotné riziko,“ hovoria v štúdii.
7 tipov, ako sa vyspať do krásy
1. Postarajte sa o pokožku
Pred spaním sa nezabudnite odlíčiť a dobre vyčistiť pokožku na tvári, aby sa v nej neusádzali nečistoty. Na noc použite tiež vhodný krém, ktorý ju bude hydratovať a dodá jej dostatok vitamínov a regeneračných látok.
2. Upokojte myseľ
Pár hodín predtým, než si ľahnete do postele, sa snažte upokojiť svoje myšlienky, prípadne meditovať. Nepracujte, nepremýšľajte nad tým, čo všetko stresujúce vás čaká na druhý deň, uvoľnite sa. Nepozerajte do mobilu či notebooku.
3. Žiadne svetlo a hluk
Pôsobením tmy sa začína v ľudskom tele vyplavovať hormón melatonín. Ten pomáha regulovať spánkový cyklus a od jeho množstva závisí aj dĺžka a intenzita spánku. Posnažte sa preto v noci čo najviac obmedziť svetlo z ulice, vedľajších miestností či zo zapnutých spotrebičov. Dôležité je tiež spať v tichom prostredí, v ktorom vás nerušia zvuky z ulice či hluční susedia. Ak sa nedá inak, použite štuple do uší.
4. Vyvetrajte miestnosť
Doprajte si pred zaspaním čerstvý vzduch a prípadne znížte v miestnosti teplotu, ak je v nej príliš horúco. Ideálna teplota počas spánku je 18 stupňov.
5. Nejedzte pred spaním a nepite alkohol
Vynechajte tesne pred spánkom veľké porcie jedál, nie nadarmo sa predsa hovorí, že človek má potom ťažké sny. Nechoďte však spať úplne hladní. Takisto nepite alkohol aspoň tri hodiny pred spaním, doprajte si radšej dostatok čistej vody.
6. Dajte si kúpeľ
Máte so zaspávaním ťažkosti a nie a nie sa ľahko ponoriť do ríše snov? Dajte si pred spaním horúci kúpeľ, ktorý vás zrelaxuje a zároveň vám stúpne telesná teplota. Keď vám po vyjdení z vane opäť klesne, začnete sa cítiť viac ospalí.
7. Dostatok spánku a presnosť
Odporúča sa chodiť spať (a aj vstávať) vždy v rovnakom čase, váš mozog a telo sa tak lepšie nastavia na pravidelný spánkový rytmus. Zároveň si vytvorte také rituály, aby ste mali spánku dostatok, teda zhruba osem hodín.