SME

Nina Andorová: So zvieratami sa pracuje lepšie ako s ľuďmi

Pracuje deväť rokov v bratislavskej ZOO, stará sa najmä o nosorožce a vlky a je to podľa nej lepšie ako s ľuďmi.

(Zdroj: Alex Rymšinová)

K práci v zoologickej záhrade ste sa dostali vďaka pomerne neobyčajnej náhode. Ako sa to podarilo?

Skutočne to bola jedna veľká náhoda. V zoologickej záhrade som stretla bývalú spolužiačku zo strednej školy. Vtedy mi po prvýkrát napadlo, že pri svojej špecializácii by som tam tiež mohla pracovať. Začínala som pri lamách a kengurách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Momentálne sa už dlhšie staráte o nosorožce a vlky. Sú to dosť rozdielne typy zvierat. Aký je rozdiel v starostlivosti o ne?

Rozdiel spočíva predovšetkým v prístupe k obom typom zvierat. Pri nosorožcoch sa človek narobí o čosi viac, predsa len sú to veľmi veľké zvieratá. Zásadný rozdiel v starostlivosti o tieto druhy spočíva v tom, že jeden je kopytník, druhý je šelma, čiže majú rozdielny spôsob komunikácie v rámci svorky či stáda, aj inú komunikáciu s chovateľom a okolím. Nosorožce a vlky majú iný spôsob myslenia a odlišuje sa aj spôsob, akým môžu byť nebezpečné pre nás chovateľov.

SkryťVypnúť reklamu

O nosorožcoch sa hovorieva, že patria medzi najnebezpečnejšie zvieratá vôbec. Vy ste však spomínali, že vedia byť nesmierne prítulné. Ako sa správajú k vám?

Naše nosorožce sú k chovateľom, ktorí sa o ne starajú, milé a prítulné, ale aj napriek tomu k nim nesmieme vstupovať do výbehu alebo priamo do maštalí. Medzi chovateľom a nosorožcom musí byť vždy bezpečnostná bariéra. Nebezpečné sú tým, že by mohli nechtiac človeka pripučiť, ale rozhodne by to nerobili s cieľom zabiť ho. Nosorožce si totiž neuvedomujú, že sú veľmi veľké a ťažké. Nervózne sme ich videli, ak medzi sebou občas „súperili" o výhodné miesto vo výbehu alebo o obľúbenú potravu, inak sú to povahovo veľmi pokojné zvieratá. Samozrejme, k cudzím ľuďom sa správajú nedôverčivo. A správanie nosorožcov vo voľnej prírode sa so správaním nosorožcov v zajatí nedá v rámci bezpečnosti vôbec porovnávať.

SkryťVypnúť reklamu

O vlkoch sa už roky šíria rozličné mýty. Hovorí sa o nich, že sú nebezpečné, na druhej strane pôsobia placho, ba až samotársky. Vy s vlkmi reálne pracujete. Aké sú?

Ak vlky vidia ľudí spoza výbehu, rozhodne ich nepovažujú za nebezpečenstvo a vedia, že im nič nehrozí. Keď človek príde k oploteniu výbehu, majú pred ním rešpekt. Vlky v zajatí sa boja ľudí podobne ako v divokej prírode. Nestáva sa často, že by vyhľadávali našu spoločnosť ľudí a treba mať pri práci s nimi veľkú trpezlivosť, ak chceme, aby sa priblížili k človeku. Žijú vo svojej svorke, to je ich svet.

Kedysi sa v minulosti vyskytli aj prípady, že sa ľudia dokázali s vlkmi zblížiť, prípadne ich domestikovať. Je to podľa vás možné?

Je to možné, hoci je to veľmi ojedinelé. Podľa mňa je to možné jedine v prípade, že by človek vychovával vlky odmalička alebo by s nimi intenzívne pracoval. No treba brať na vedomie, že vlk je šelma, a nie pes.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia sa v prírode vlkov boja. Kedy reálne hrozí riziko, že vlk dokáže napadnúť človeka? Stáva sa to vo svorke, keď sa cíti silnejší, alebo to môže urobiť aj vlk samotár?

Už dvesto rokov nebol zaznamenaný prípad, že by vlk zabil človeka. Väčšinou sa však stane, že vlk, ktorý je chorý a sám a nedokáže si nič v prírode uloviť, môže byť pre človeka hrozbou. Preňho samotného je útok na človeka jedinou možnou alternatívou prežitia.

Väčšinu času pracujete predovšetkým fyzicky. Čo je vašou pracovnou náplňou?

Ľudia, ktorí nepracujú v zoo, majú zvyčajne pocit, že chovateľ sa len prechádza v nádhernom prostredí. On však vo väčšine prípadov vôbec neprichádza do priameho fyzického kontaktu so zvieraťom. Starám sa o zvieratá, ktoré sú považované za nebezpečné a nemôžem medzi tieto živé tvory vstupovať. Aj tak je však moja práca fyzicky veľmi náročná. Nie je to o tom, že pohladkáme zvieratko, urobíme si fotografiu a ideme domov. Základom je zvieratám vyčistiť výbeh, dať im najesť a napiť. Bežnou súčasťou práce chovateľa je tréning zvierat alebo vymýšľanie enrichmentu, to je istá forma zábavy, aby sa zvieratá v zajatí nenudili. Musím sledovať aj ich zdravotný stav. Chovatelia a zoológovia spolupracujú napríklad s veterinármi pri odchyte zvierat, ktoré je potrebné pri vyšetrení alebo pri podávaní liečiva, preto musia poznať ich normálny zdravotný stav, bežné je aj nezvyčajné správanie zvierat, ktoré môže signalizovať chorobu či zranenie. A, samozrejme, musia vedieť, ako s nimi treba v takýchto situáciách zaobchádzať. Chovatelia spolupracujú napríklad aj so záhradníkmi, ale aj s údržbármi a musia vedieť dostať zvieratá do inej časti výbehu, aby iní zamestnanci zoo vedeli opraviť veci či nasadiť nové rastliny. Chovatelia tiež spolupracujú na rôznych programoch pre deti, prípadne pri nakrúcaní reportáží, seriálov alebo filmov. Predsa len, najlepšie vieme, aké majú konkrétne zvieratá povahy, správanie a reakcie. Pracujeme vonku naozaj v každom počasí a v ročnom období, aj cez víkendy a sviatky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj zvieratá majú svoje muchy a maniere. Musíte byť niekedy aj dobrým zvieracím psychológom?

Niekedy využívam svoju intuíciu, inokedy musím byť pre zmenu oveľa prešpekulovanejšia ako zviera, pretože ho potrebujem dostať na miesto, kde bežne nechodí, a potrebujem ho tam nejakým spôsobom nalákať. Musím veľakrát premýšľať a vymýšľať, ako tento proces zrealizujem. Pri nosorožcoch je to pomerne jednoduché, sú celkom poslušné. Pri vlkoch však musím vyvíjať oveľa viac energie a kreativity. Niekedy sa musím schovať, aby nemali pocit, že ich ohrozujem, inokedy zase musím rýchlo utekať, aby som ich stihla zavrieť. Je to občas skutočne zábavné.

Máte na starosti nosorožce a vlky, dnes však zaskakujete za kolegu v pavilóne šeliem. Musíte ako chovatelia vedieť naozaj všetci všetko alebo vám stačí len určitá špecializácia?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svoj rajón musím dobre ovládať. Za kolegov zaskakujú len niektorí chovatelia. Môže sa stať, že niekto vypadne alebo ochorie a potrebujeme ho nahradiť. Zvyčajne na tieto záskoky chodia predovšetkým dlhoroční chovatelia. Musia mať aj určité zaškolenie, nováčikovia u nás zvyčajne nezastupujú v iných pavilónoch.

Ľudí v zoologickej záhrade zvyčajne najviac fascinujú šelmy. Majú nejaké spoločné či výrazne odlišné charakteristiky?

Zaujímavosťou je, že tigre dokážu viac ako iné šelmy priľnúť k človeku. Všetky šelmy dokážu byť prítulné, ak je človek s nimi odmalička. Naše tigre sa však extrémne tešia na ľudí. Fŕkajú, čo je u nich akýmsi prejavom lásky. Najnebezpečnejšou mačkovitou šelmou, o ktorú sa starám, je podľa mňa lev, hoci pôsobí lenivo. No so silou človeka sa sila leva nedá porovnávať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je pre vás práca so zvieratami, pri ktorých máte relatívny pokoj, príjemnejšia ako práca s ľuďmi?

Z pracovného hľadiska sa mi určite robí lepšie so zvieratami ako s ľuďmi. Pri zvieratách totiž presne viem, čo odo mňa chcú, čo potrebujú. Ak im tieto požiadavky splním, sú spokojné. Ľudia niekedy presne nevedia, čo chcú. A dokážu neskutočne vymýšľať! Práca s ľuďmi je skrátka v každom smere vždy komplikovanejšia. Ľudia majú rôzne požiadavky a rôzne povahy, nie vždy sa dá vyhovieť každému. Ľudia vám vedia všetko patrične slovne okoreniť. To pri zvierati nikdy nehrozí. Vezmete napríklad psíka do lesa na prechádzku a vidíte na ňom, že je šťastný. Ale urobiť šťastným nejakého človeka vôbec nie je ľahké. Ak sa o zviera správne staráte, tak je šťastné. Pri práci s ľuďmi to však nikdy nie je isté. Ľudia by skrátka nemuseli riešiť v živote hlúposti a tým by si značne zjednodušili život.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je vaša profesia skôr poslaním alebo ju považujete skôr za koníčka?

Je to niečo medzi tým. Moja práca ma veľmi baví a na druhej strane sa ju snažím robiť čo najlepšie. Neviem si predstaviť, že by som vo svojom živote robila niečo iné. V tejto profesii vydržia len ľudia, ktorí sú nadšení a zanietení. Veľakrát je táto práca aj na úkor môjho voľného času. Ak zviera ochorie, musíme sa aj my chovatelia týmto okolnostiam prispôsobiť. Táto robota sa nedá robiť polovičato a nedá sa ju odflákať. A nedá sa robiť ani pre peniaze. Asi áno, je to skôr poslanie. Musíte túto prácu skutočne milovať.

Autor: Jana Müllerová

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 033
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 630
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 880
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 684
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 822
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 237
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 147
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 218
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 326
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 292
  4. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 174
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 891
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 806
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 029
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 582
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu