U každej ženy prebieha menštruácia inak. Líšia sa jej sprievodné prejavy, trvanie aj miera bolestivosti. Je teda na mieste otázka, či platia pravidlá cvičenia počas nej pre všetky ženy rovnako. Odpoveď znie jasne – neplatia.
Zároveň však treba povedať, že menštruácia ako výhovorka nemusí vždy obstáť, cvičiť počas nej totiž môžete. Na určité veci si však treba dať pozor.
Pohybu sa počas menštruácie nevyhýbajte
Zatiaľ čo niektoré dámy nemajú ani počas svojich dní s fyzickou aktivitou najmenší problém, iné pociťujú únavu a nie sú schopné vstať z postele kvôli bolestiam a nepohodliu. V konečnom dôsledku sa však cvičeniu a športovaniu nemusia úplne vyhýbať. Keď ich človek prispôsobí vlastnému telu, dokážu byť skôr pomocníkom.
Ženy, ktoré sa aktívne hýbu a pravidelne cvičia, zvyčajne nepovažujú menštruáciu za veľký problém, tie, ktoré svoje telo rozhýbu len občas, môžu mať počas krvácania väčšie ťažkosti.
V každom prípade však platí, že hoci cvičenie počas menštruácie je pre telo skôr prospešné než nebezpečné, treba ho mierne upraviť a neprepínať sily. Týka sa to najmä prvých dní, počas ktorých žena krváca viac a navyše pociťuje aj väčšie bolesti. Aj preto sa odporúčajú skôr ľahšie cviky a nie bežný, príliš namáhavý tréning.

Čo hovoria výskumy?
Viaceré štúdie poukázali na to, že práve cvičenie pomáha uľaviť od bolesti a kŕčov počas menštruácie a zmierňuje aj príznaky predmenštruačného syndrómu. Kľúčovou je však pravidelnosť a čím dlhšie sa cvičeniu venujete, tým lepšie zvládnete fyzickú záťaž aj počas svojich dní.
Výskumy hodnotia ako účinné napríklad vodné športy a plávanie, strečingové cvičenia, ktoré sú porovnateľné s užitím tabletiek od bolesti, ale napríklad aj jogu.
Ak s cvičením počas menštruácie ešte len začínate, sú zrejme najlepšou voľbou.
Dôležité je však sledovať svoje telo. V prípade, že sa cítite plná energie a zabehnete vašich tradičných päť kilometrov bez väčších problémov aj počas menštruácie, je to v poriadku. Neublíži ani ľahké kardio cvičenie, bicyklovanie či bedminton.
Rozhodne však nepokračujte v rovnakom tempe, ak pociťujete bolesti, nevoľnosť či závrate a radšej zvoľte uvoľňujúcu polohu. Ľahnite si na bok a nohy si prisuňte k hrudníku v takzvanej fetálnej polohe.
Ako si to celé zjednodušiť
Existuje viacero krokov, ktorých by ste sa mali držať pri cvičení počas menštruácie.
V prvom rade majte stále dostatok tekutín, keďže pri aktívnom pohybe ich telo stráca a hoci sa ženy zvyknú sťažovať počas menštruácie skôr na zavodňovanie, dehydratáciou ho nevyriešia. Zároveň pitie vody či nesladených čajov zabráni tomu, aby sa neskôr dostavila bolesť hlavy, nízky tlak či vyčerpanie.
Nepríjemné príznaky zmiernite aj tým, že nebudete piť alkohol, kávu, vyhnete sa konzumácii štipľavých, korenených a príliš slaných jedál. Absolútny zákaz platí, samozrejme, aj pre fajčenie.
Jedálny lístok si nastavte tak, aby obsahoval zdravé potraviny s komplexnými sacharidmi a vlákninou a nezabudnite na čerstvé ovocie a zeleninu.
Obmedzte aj tuky a cukry. V strave skôr doplňte železo a to napríklad prostredníctvom sušených marhúľ, mandľových orieškov, tekvicových a slnečnicových semiačok.

Ako cvičiť počas menštuácie?
Cvičenie vplýva pozitívne nielen na naše telo, ale aj na psychiku, pretože sa počas neho vylučujú endorfíny. Tie prinášajú pocity šťastia a dobrej nálady a tieto blahodarné účinky ocenia ženy najmä počas menštruácie. O dôvod navyše, preč športu zahrnúť do našich plánov. Ktorý si vyberiete?
Chôdza
Keď hovoríme o športe, chôdza zrejme nepatrí k tomu, čo vám napadne ako prvé. Akýkoľvek pohyb je však lepší ako nič. Pravidelná polhodina chôdze denne môže podľa výskumov prispievať k zníženiu rizika cukrovky druhého typu či srdcových ochorení. Svižná chôdza je dokonca údajne prospešnejšia než beh.
A súvis s menštruáciou? Aerobické cvičenia pomáhajú pri nepríjemných sprievodných javoch a kŕčoch. Ak vám nestačí obyčajná prechádzka a chcete trochu pomôcť aj vlastnej kondičke, vyskúšajte napríklad pôvodne severskú nordic walking. Ide o chôdzu so špeciálnymi palicami. Na rozdiel od klasickej chôdze je pri nej zapojených viac svalov a vďaka tomu si človek precvičí celé telo.
Plávanie
Hoci si veľa žien nevie predstaviť, že počas svojich dní by sa mali vyzliecť do plaviek a vliezť do bazéna, plávanie je jednou z najviac relaxačných činností, aké môžu svojmu telu dopriať. Niektoré ženy dokonca zistia, že keď sú v chladnej vode, aj ich krvácanie sa na chvíľu oslabí. Chlad totiž sťahuje cievy a na chvíľu sa zbavíte aj nepríjemných kŕčov.
Cvičenie doma
Nie je nič pohodlnejšie, ako si vytiahnuť podložku na cvičenie u seba v izbe a cvičiť podľa ľubovôle. Pohyb doma je ideálny pre každú ženu, ktorá sa počas menštruácie nechce zaoberať fitnescentrom či behom vonku. Odporúčané sú strečingové aktivity, ľahšie aeróbne cvičenia, pilates alebo napríklad aj tanec. Pri menštruačných kŕčoch sa osvedčil napríklad ten brušný.
Joga
Vedecké výskumy dokazujú, že joga je pri dámskych každomesačných komplikáciách skvelá voľba. Nielenže odstraňuje bolesť a kŕče, ale aj symptómy PMS vrátane úzkosti a bolesti hlavy. Jogové cviky poskytnú úľavu a uvoľnenie, vyvarujte sa však príliš dynamickým cvikom. Nie je vhodné počas menštruácie cvičiť silové pozície alebo obrátené pozície dolu hlavou.
