SME

Annie Leibovitz: s Rolling Stones drogovala, Lennona odfotila hodiny pred vraždou

Má na konte legendárne snímky a je jednou z najrešpektovanejších umelkýň svojej doby.

Annie LeibovitzAnnie Leibovitz (Zdroj: Foto.Sita.sk)

Mala ešte len 31 rokov, keď sa stala fotografickým pojmom. Ôsmeho decembra 1980, iba pár hodín pred tragickým incidentom, totiž odfotila ikonickú snímku Johna Lennona a Yoko Ono, na ktorej nahý spevák objíma svoju partnerku.

Od tých čias pred jej objektívom stáli stovky známych osobností a ona sa vypracovala na jednu z najúspešnejších amerických fotografiek. Keď sa povie meno Annie Leibovitz, všetky fotografické objekty jednoducho vedia, že výsledok bude stáť za to.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všestranná Annie rozbieha Rolling Stone

Anna-Lou Leibovitz sa narodila 2. októbra 1949 v americkom Connecticute ako tretie zo šiestich detí. Jej mama bola učiteľka moderného tanca, otec plukovník amerického letectva. Práve pre otcovu profesiu sa rodina často sťahovala podľa toho, kam ho zaviedli povinnosti. Malá Annie sa tak ocitla napríklad na Filipínach počas vojny vo Vietname, kde urobila svoje prvé fotografie.

SkryťVypnúť reklamu

Na strednej škole sa začala zaujímať o rôzne druhy umenia, čo ju najprv viedlo k skladaniu hudby. Na Inštitúte umenia v San Franciscu neskôr začala študovať maľbu a postupne sa čoraz viac ponárala aj do fotenia. Navštevovala kurzy, workshopy a hľadala svoju vlastnú cestu, aby sa dokonale vycibrila.

Prvú veľkú príležitosť predviesť svoje schopnosti dostala v roku 1970 v magazíne Rolling Stone. Hoci v sedemdesiatych rokoch práve jej odvážne a intímne portréty definovali obľúbený časopis, začiatky neboli jednoduché.

„Keď som začala robiť fotenia pre titulné strany Rolling Stone, hneď sme si dohadovali dátum fotenia namiesto toho, aby sme sa s tými ľuďmi najprv len tak stretli. Nebola som dobrý líder a keď sa ma potom pri fotení pýtali – tak čo by sme teraz mali urobiť? Odvetila som – neviem, sadni si napríklad tamto? Musela som skrátka nejako začať,“ zaspomínala si.

SkryťVypnúť reklamu

Búrlivé roky s ikonickým titulkami

Spočiatku neskúsená fotografka sa neskôr vyprofilovala na umelkyňu s vlastným rukopisom, ktorej na stole pristávali tie najlukratívnejšie ponuky. Už v prvej polovici 70. rokov viackrát fotila legendárnu skupinu Rolling Stones a neskôr zvečnila aj celé jedno turné, na ktorom rockerov sprevádzala (a čo to aj od nich pochytila, vrátane záľuby v drogách). Jej obľúbenou fotografiou je tá, ako spevák Mick Jagger stojí vo výťahu v bielom župane.

Pravda je taká, že množstvo jej ikonických záberov sa zrodilo práve vo chvíli, keď sa jej fotografické objekty nachádzali vo zvláštnych pózach či situáciách. Niektoré boli zhodou náhod, do iných naopak zasiahla ona a dokázala presvedčiť aj tie najslávnejšie mená k tomu, aby sa nechali zvečniť v netypických pózach.

SkryťVypnúť reklamu

Počas éry časopisu Rolling Stone fotila predovšetkým hudobné hviezdy na jeho titulné strany, stala sa však zároveň prvou ženou, ktorá odfotografovala speváčku Joan Armatrading na obal albumu a k jej pamätným záberom patria aj fotky z posledného dňa úradovania prezidenta Richarda Nixona.

Zrejme najviac však v spomínanom období jej umeleckého života zarezonovali posledné fotografie Johna Lennona.

„Poslali ma, aby som na titulku nafotila iba jeho bez Yoko, keďže v tom čase ňou k nej ľudia ešte stále cítili odpor. Ale John povedal, že ju chce mať na titulke spolu s ním. Ich vzťah som vraj zachytila úplne presne a musela som mu sľúbiť, že sa tam tá fotografia objaví,“ priblížila Annie Leibovitz. Iba päť hodín po tom speváka zastrelili.

Keď Annie našla svoj rukopis

Osemdesiate roky sa pre fotografku niesli v znamení zmien. Odišla z Rolling Stone a začala fotiť pre vtedy ešte neznámy magazín Vanity Fair. Od hudobných hviezd sa tak dostala k širšiemu diapazónu umelcov, medzi ktorými boli politici, spisovatelia, herci či typickí lámači ženských sŕdc.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Postupne vyvinula svoj typický rukopis, farebnosť fotografií a prekvapujúce, originálne stvárnenie.

Do dnešného dňa medzi jej najikonickejšie zábery patria aj tie najkontroverznejšie. Spomeňme napríklad nahú a tehotnú herečku Demi Moore, Whoopi Goldberg ponorenú v smiešnej póze vo vani plnej mlieka, nahého Sylvestera Stalloneho pózujúceho ako socha či prvú fotografiu Caitlyn Jenner, na ktorej je zvečnená po premene z muža na ženu.

Koncom osemdesiatych rokov tiež Annie Leibovitz spoznala svoju budúcu partnerku, spisovateľku Susan Sontag. Ich vzťah bol osobný aj pracovný, obe ženy dokázali prepojiť svoje umenie a spolu strávili 15 rokov až do Susaninej smrti v roku 2004. Spoločne sa im tiež podarilo vydať knihu fotografií a básní s názvom Women, pričom v tomto projekte Annie pokračuje dodnes vo forme medzinárodných výstav fotografií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Žiadne celebrity

Hoci jej portfólio je plné umelcov a hviezd, nemá rada, keď ju ľudia volajú fotografkou celebrít. „Slovo celebrita nemôžem vystáť, je také drzé. Pracujem pre magazíny Vogue a Vanity Fair, ktoré píšu o mnohých celebritách, ale ja fotím ľudí zo všetkých životných oblastí. A fotím ich preto, lebo ma zaujíma, čo robia, nie to, kým sú,“ vyhlásila Annie.

A jej zoznam je skutočne dlhý, hoci technicky vzaté sa označeniu fotografka celebrít nemôže tak celkom vyhnúť. V súvislosti so známymi menami je iba málo ľudí stojacich za objektívom, ktorí by rozdúchavali toľké vášne ako ona svojimi fotkami.

V roku 2006 sa napríklad na titulke Vanity Fair objavila fotografia s oblečeným Tomom Fordom a nahými herečkami Keirou Knightley a Scarlett Johansson, čo vzbudilo kontroverziu v súvislosti s postavením žien.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O dva roky neskôr odfotila Annie iba 15-ročnú Miley Cyrus obnaženú a zabalenú len v plachte, čo zase prinieslo kritické ohlasy a autorka aj speváčka sa verejne ospravedlnili. A do tretice? Portréty kráľovnej Alžbety, ktoré síce dopadli skvele, ale dokument BBC pohoršil divákov, keďže scény boli omylom zostrihané nevhodným spôsobom a Annie Leibovitz ukazovali v zlom svetle ako tú, ktorá chce kráľovnej rozkazovať.

Spojila komerciu s umením

Dnes šesťdesiatsedemročná oceňovaná fotografka má za sebou úspešnú kariéru, ktorá však ešte ani zďaleka nekončí. Patrí medzi tých umelcov, pre ktorých je prvoradý kvalitný výsledok a obetujú jednej fotografii všetko.

Hoci sa Annie Leibovitz stala symbolom spájania komerčnej sféry s tou umeleckou, v ktorej sa jej fotografie vynímajú v lesklých magazínoch, v galériách aj knihách, ešte stále hľadá nové formy vyjadrenia a prekračuje svoje vlastné hranice. Žije v New Yorku so svojimi tromi deťmi a jej fotografie zatiaľ obiehajú svet prostredníctvom výstav.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

“Povedať, či je znakom dobrého portrétu to, či zachytíte len váš objekt alebo aj jeho dušu, je ťažké. Nemyslím si, že je to vždy možné. Viete si predstaviť, že by sa vám podarilo zachytiť dušu každý deň?” filozofuje rešpektovaná fotografka. Jej sa to, našťastie, už neraz podarilo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 504
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 045
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 722
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 589
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 435
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 382
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 164
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 772
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


2

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 289
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 209
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 656
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 123
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 403
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 649
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 312
  8. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 7 220
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu