Pustiť sa do vlastného biznisu si vyžaduje odvahu, odhodlanosť, dobrý nápad, ale aj dobrý plán. Ľahko sa to hovorí, no iné je to v praxi. Preto sme požiadali o rady ženy, ktoré sami okúsili, aké je to podnikať na Slovensku.
Každá z nich sa venuje inej oblasti. Jedna pôsobí v interiérovom dizajne, ďalšia v personálnom manažmente, organizovaní eventov, iná sa venuje grafickému dizajnu alebo kozmetike či bankovníctvu.
Všetky však majú niečo spoločné - nebáli sa ísť do rizika, ktorým súkromné podnikanie niekedy je. Inšpirujte sa ich príbehmi a radami, ktoré ponúkajú.
Hana Zošťáková
Hana sa rozhodla pôsobiť v oblasti interiérového dizajnu a zamerala sa najmä na predaj obkladov, dlažby a umývadiel do kúpeľne či dekorácií z keramiky. Na prvý pohľad to všetko môže znieť banálne, jej produkty pod značkou La Lagartija sú však očarujúce.
Ide o pestré interiérové doplnky vyrábané ručne v Mexiku s tradičnými mexickými vzormi. Do interiéru prinášajú slnko a pestrosť, mnohé sa však dokážu esteticky prispôsobiť aj jemnejšiemu slovenskému dizajnu a často pripomínajú aj slovenský folklór.
Hana sa rozhodla podnikať po materskej, lebo mala chuť sa kreatívne realizovať a zároveň "byť aj sama sebe pánom".
„Oblasť, v ktorej pôsobím vyústila prirodzene zo situácie. Sama som hľadala do našej domácnosti obklady do kúpeľne. Na slovenskom trhu som nenašla nič, čo by ma dostatočne oslovilo. Záležalo mi na procese výroby a hlavne na originálnom hravom dizajne. Hľadala som produkt, ktorý bude mať tradíciu, bude dostatočne pestrý a hlavne bude mať dušu. Produktu, s ktorým pracujem, absolútne verím, lebo má pre mňa mimo iného aj kreatívny význam, keďže spôsobov použitia, skladieb a dekorov je veľmi veľa a spektrum požiadaviek zákazníka môže byť ešte pestrejšie,“ hovorí.
Rady pre budúce podnikateľky od Hany Zošťákovej:
Začiatok je vždy ťažký. Moje prvé kroky spočívali hlavne v častom brainstormovaní s dodávateľom a nalaďovaní sa na tému/produkt. Hľadali sme vhodné spôsoby ako produkt komunikovať na slovenskom trhu.
Nakoniec sme otvorili showroom, rozbehli webové stránky a odvtedy sa neustále vzdelávame, učíme na svojich chybách, vďaka ktorým sa posúvame vpred.
Ženám, ktoré sa hodlajú pustiť do vlastného biznisu by som určite odporučila, aby sa zamysleli nad tým, či to, čo sa chystajú robiť, robia naozaj zo srdca. Ak človeka poháňa túžba a radosť z práce, je to veľmi naplňujúce.
V neposlednom rade by som určite odporučila dobrý brainstormový míting s marketingovým poradcom, ktorý vám pomôže spraviť prieskum trhu, vytvoriť potrebné stratégie a pomôže pri celkovom orientovaní sa v biznise. A hlavne, ušetríte kopec času a energie aj robenia chýb.
Chyby sú však prirodzenou súčasťou podnikania. Dôležité je zachovať si neustálu motiváciu a kreatívnu náladu. Počas trojročného pôsobenia na trhu som nadobudla naozaj obrovské množstvo skúsenosti a zážitkov, ktoré ma posunuli nielen inteligenčne ale aj duševne vpred.
Občas je ťažké stáť si za svojim produktom a ideou, keď sa dlhodobejšie nedarí, začnete sama o sebe pochybovať alebo pochybujú druhí. Ale stoji to za to.
Na druhej strane podnikanie určite odoberá pocit dlhodobej stability a finančnej istoty, ktorú máte v stálom zamestnaní, čo je niekedy naozaj ťažké. Taktiež je ťažké nenosiť si problémy domov, ale nechávať ich v práci. Je dôležité oddeliť súkromie od podnikania.

Janica Lacová
Janica so svojou spoločníčkou Anettou Vaculíkovou založili blog Jem iné, no ich podnikanie pozostávalo aj z poskytovania cateringu a školy varenia.
Dnes sú úspešnými podnikateľkami, snažia sa o zlepšenie stravoania detí v rámci škôl a sú ambasádorkami Food Foundation Jamieho Olivera, v rámci ktorej každý rok organizujú Food Revolution Day, ktorý bude tento rok prebiehať od 19. do 20. mája 2017.
Rady pre budúce podnikateľky od Janice Lacovej:
Podnikať na Slovensku už dnes nie je ťažké, ako to bolo kedysi, ale najprv je potrebné absolvovať niekoľko testovacích fáz, po ktorých si povieme, či sa to skutočne oplatí alebo nie.
Ďalším krokom je overiť si svoj nápad v praxi, lebo nápad je pekná vec, vieme sa ním veľmi rýchlo nadchnúť, ale potrebujeme získať aj spätnú väzbu od nášho okolia.
Netreba sa báť odprezentovať svoju ideu okoliu a toho, že by nám ho mohol niekto ukradnúť. Keď už ten nápad máme, tak sme o tri kroky pred tým, kto by sa zamýšľal nad jeho ukradnutím.

Druhá dôležitá vec je vytrvalosť. Netreba sa báť rôznych nepriaznivých faktorov, ktoré prichádzajú a s podnikaním súvisia. Zrazu sa môže stať, že máte málo peňazí, zistíte, že pre vás nemá kto pracovať alebo si nie ste istí, či to budete stíhať.