SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Povolanie supermodelky: Kedysi vešiak na šaty, dnes ikona. Ako sa vyvíja v čase?

Viete, kto boli Lisa Fonssagrives, Bettina či Jean Shrimpton?

Karolina Kurkova, Gisele Bündchen a Adriana LimaKarolina Kurkova, Gisele Bündchen a Adriana Lima (Zdroj: SITA)

Keď sa dnes povie „supermodelka“, predstavíme si ženu, ktorá nevlastní len peknú tvár.

Na spoločnosť a jej vývoj určitým spôsobom vplýva. Ovplyvňuje myslenie mladých ľudí, trendy v móde, vizáži aj životnom štýle. Ide o ikonu, ktorú na sociálnych sieťach sledujú milióny fanúšikov.

Na počiatku vzniku módneho biznisu to tak však nebolo. Supermodelky neexistovali, oblečenie predvádzali ženy bez mena, postupne sa ich postavenie v móde menilo a z roka na rok bolo povolanie modelky iné.

Ako vyzeral jeho vývoj a ktoré ženy poznamenali históriu modelingu do dnešného dňa najviac?

Skryť Vypnúť reklamu

Namiesto figurín živá žena

Do polovice 19. storočia si dámy svoje budúce potenciálne šaty prezerali na umelých figurínach a to im stačilo. Našiel sa však niekto inovatívny, kto chcel svoje šaty povýšiť na novú úroveň.

Bol to Charles Frederick Worth, prvý slávny dámsky krajčír, ktorý začal na predvádzanie svojich diel využívať živé ženy. Tie nosili jeho návrhy, aby ich tak odprezentovali zákazníčkam a zároveň sa v nich nechali nafotiť.

Šlo o prvé modelky, no ich oficiálne pomenovanie bolo manekýnky. Postupom času sa z modelingu stával seriózny spôsob, ako si zarobiť a modelky začínali byť čoraz výraznejšími postavami v odevnej výrobe.

Po roku 1920 vznikla prvá prominentná modelingová agentúra, ktorú založil v New Yorku John Powers. Ten je zároveň zakladateľom prvej modelingovej školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Supermodelka číslo 1

V štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia si modelka mohla zarobiť 10 až 25 dolárov za hodinu. Bola tu však jedna, ktorá nad všetkými vynikala.

Krásou, vnútorným vyžarovaním aj hodinovou maržou. Lisa Fonssagrives si dokázala za hodinu predvádzania či fotenia šiat zarobiť aj 40 dolárov. Lisa, pôvodom zo Švédska je prvá žena titulovaná statusom „supermodelka“.

Predtým, ako sa objavila Lisa, tvár žiadnej ženy sa tak často neobjavovala na verejnosti, v médiách a reklamách. Spolupracovať s ňou túžili najväčší fotografi tej doby – Richard Avedon, Horst P. aj Erwin Blumenfeld.

Keď si v roku 1950 vzala slávneho fotografa Irvinga Penna, stali sa prvou hviezdnou dvojicou módneho biznisu.

Sesterské duo

Žezlo v dospievajúcom svete modelingu prevzali v priebehu ďalších 15 rokov sestry – Dorian Leighová a jej mladšia sestra Suzy Parkerová.

Skryť Vypnúť reklamu

Dorian bola jednou z najpopulárnejších modeliek päťdesiatych rokov. Šesťkrát sa objavila na obálke časopisu Vogue.

Mala tmavé vlasy, postavu v tvare presýpacích hodín a záhadne zvodné vyžarovanie. Bola múzou svojej doby.

Suzy bola jej nežnejší opak. Červenovláska pôsobila rebelskejšie, mala výrazné pery a stala sa tvárou značky Chanel.

Každá bola iná, každá reprezentovala iný druh vtedajšej dobovej krásy.

Nekorunovaná kráľovná supermodeliek

V módnom priemysle po roku 1940 nastal určitý zlom. Supermodelky sa začali stávať fenoménom.

Len niektoré z nich však dokázali zaujať natoľko, že si ich zapamätala odborná aj laická verejnosť. Jednou z ikon týchto rokov je Bettina.

Bettina Graziani narodená ako Simone Micheline Bodin predstavovala definíciu „novej éry“, bola reprezentantkou pojmu „The New Look“.

Skryť Vypnúť reklamu

Šlo o nový trendový druh ženskej siluety so zúženým pásom a širokými plecami, čím mala postava viac pripomínať presýpacie hodiny.

Bettina bola zároveň prvá supermodelka, ktorá sa nechala volať len prvým menom. Bola známa svojimi ryšavými vlasmi, pehami a výraznými črtami tváre, nenosila mejkap.

Predvádzala aj u Huberta de Givenchy, ktorý vo svete módy debutoval v roku 1952 a svoju kolekciu pomenoval po nej.

Z dielne Givenchy pochádza aj blúzka Bettina, ikonický kúsok s nariasenými volánovými rukávmi, ktorý návrhár pomenoval po svojej múze.

Fotografi ju milovali, návrhári tiež. Ona však mala k móde svojský prístup.

„Nikdy v živote som nenosila to prehnané oblečenie od návrhárov. Nikdy! V tej dobe som zvykla nosiť pánske košele, dlhé sukne a topánky bez podpätkov. To bol môj vzhľad,“ povedala v roku 2009 pre Vogue.

Skryť Vypnúť reklamu

Zomrela 2. marca 2015 vo veku 90 rokov vo Francúzsku.

Šesťdesiate roky a Twiggy

„Boom“ extrémne štíhlych modeliek spustila Twiggy. Britská modelka s vlasmi ostrihanými nakrátko a drobnou postavou je ikonou dodnes. Jej status bol skutočne celebritný.

V rokoch hippies a detí kvetov bola Twiggy ikonou. Ona sama však v začiatkoch svojej kariéry napodobňovala inú úspešnú predchodkyňu.

Jej vzorom bola Pattie Boydová, modelka a prvá manželka Georgea Harrisona a neskôr Erica Claptona. Napodobňovala jej štýl aj účes. Twiggy inšpirovala celú generáciu.

Aj keď prispela aj k nezdravému obrazu ženy s extrémne chudou postavou, mladé dievčatá chceli mať veľké oči a dlhé mihalnice ako ona, ale aj krátke vlasy. Spoločnosť Barbie podľa nej vytvorila bábiku.

Šesťdesiate roky patrili aj ďalšej žene, na ktorú sa v súčasnosti toľko nespomína, no predsa módu významne ovplyvnila.

Skryť Vypnúť reklamu

Jean Shrimptonovú s prezývkou „The Shrimp“ nazývali vo svojej dobe najkrajšou ženou na svete. Jej priateľom bol fotograf David Bailey, s ktorým nafotila zlomový editoriál pre britský VOGUE.

Išlo o pózovanie v rámci rôznych scenérií v mestskom prostredí. Dovtedy boli modelky skôr upnuté, pózovali v štúdiách s nudným pozadím.

David a Jean však priniesli do módy a médií nový vietor. Jean tiež spopularizovala nosenie mini sukní.

Prvé modelky čiernej pleti

Svet modelingu ako aj iných oblastí priemyslu do roku 1966 patril bielym modelkám. Na predvádzacích mólach ani fotografiách sa neobjavovali modelky iných rás ako belošky.

Potom však prišla Donyale Luna so vznešenosťou v tvári pripomínajúcou kráľovnú Nefertiti a získala si New York. Išlo o prvú černošskú supermodelku.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvou modelkou tmavej pleti na obálke časopisu sa zas stala Naomi Sims, ktorá pózovala v roku 1968 pre magazín Ladies Home Journal.

Naomi prelomila v módnom priemysle všetky sociálne bariéry a stala sa nepísanou ambasádorkou černochov.

V osemdesiatych rokoch sa svojou krásou preslávila Iman, dovtedy najvýraznejšia černošská modelka na svete, ktorá bola múzou Yves Saint Laurenta a neskôr aj manželkou Davida Bowieho.

Modelky za milión

Móda začala byť skutočne o peniazoch v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. Z povolania modelky sa stával výnosný biznis, no ženy, ktoré vďaka modelingu zbohatli, museli mať určitú iskru.

Medzi takéto krásky patrili Margaux Hemingwayová, Lauren Huttonová a Janice Dickinsonová.

Margaux bola pravnučkou spisovateľa Ernesta Hemingway. Okrem slávnych predkov však mala aj dokonalý vzhľad, ktorý očaril, okrem iných, značku Fabergé a to až natoľko, že s ňou podpísala kontrakt na milión dolárov ku kampani na parfum Babe.

Skryť Vypnúť reklamu

Išlo o prvý kontrakt modelky so značkou v takejto vysokej sume. Lauren Hutton bola ďalšou zo supermodeliek, ktorým značky platili nehorázne peniaze.

Osemdesiate roky už boli o čosi uvoľnenejšie, modelky sa nebáli ukázať viac kože a spolu s fotografmi vytvárať až škandalózne zábery.

Jednou z postáv odvážnej éry bola Janice Dickinsonová, ktorú preslávilo okrem iného aj fotenie v safari.

Autorom fotografií je Peter Beard. Začínala sa doba, kedy modelky neboli len slušnými a peknými dievčatami, ale aj rebelkami a ženami, ktoré určovali trendy a posúvali hranice.

Spolu s rokenrolovou ikonou Jerry Hallovou a Iman boli tieto ženy tvárami úplne novej generácie lukratívnych modeliek, o ktoré sa zaujímali nielen odborníci, ale aj verejnosť a stali sa z nich skutočné celebrity.

Skryť Vypnúť reklamu

Zlatá éra modelingu

Keď sa povie „supermodelka“, väčšine ľudí napadne niekoľko mien - Naomi Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Christy Turlington.

Táto veľká päťka neskôr doplnená ešte Stephanie Seymourovou, predstavovala dokonalé ženy.

Deväťdesiate roky patrili im. Boli nekonečne ženské, mali vyšportovanú postavu, sexepíl, v súkromí skvelý vkus a stovky nápadníkov. Každá z nich mala dokonalú postavu – dlhé nohy, štíhly pás, perfektné miery a krásnu tvár.

Linda Evangelista, ktorú prezývali Chameleón, sa objavila vo viac ako 700 editoriáloch, drží rekord v počte obálok talianskeho Vogue a bola známa výrokom, podľa ktorého nevstane z postele za menej ako 10 000 dolárov na deň.

Loading

...

Cindy Crawford bola predstaviteľkou atletickosti a ženskej sily. Dievčatá si podľa nej kreslili znamienko krásy nad hornú peru, nosili extrémne krátke šortky a celebrity aj dizajnéri napodobňovali jej červené šaty z dielne Versace, ktoré si obliekla na 63. ročník odovzdávania Oscarov.

Skryť Vypnúť reklamu

Naomi Campbellovej pomohla k sláve Christy Turlington, keď ju predstavila fotografovi Stevenovi Meiselovi a neskôr spolu s Lindou Evangelistou vytvorili povestné trio „The Trinity“.

Už viac ako 25 rokov je vo svete módy Claudia Schiffer, ktorá dokázala spopularizovať všetko, čoho sa dotkla.

Tieto ženy sa všade objavovali spolu, boli ako veľká vlna sexepílu. Symbolizovali však aj ženské silu, slobodu a posilňovali sebavedomie žien po celom svete.

Kate Moss na scéne

Bola to ešte len nežná krehká anglická ruža, keď ju ako 14-ročnú objavili v roku 1988 na letisku JFK. Vo svete naberal na popularite grunge, rebelský odviazaný štýl v hudbe, móde aj umení.

Drobná Kate Moss do tohto nového sveta dokonale zapadala svojim akoby ignorantským vyžarovaním.

Médiá jej vzhľad nazvali „heroin chic“, čo súviselo aj s rastom popularity drog.

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

Aj keď sláva veľkej pätice supermodeliek pretrvávala, Kate Moss do sveta módy priniesla čosi nové. Bola opakom opálenej vysokej bohyne s plnými vnadami.

Svojou drobnou postavou reprezentovala minimalistický štýl, ale aj mladistvosť. Kým jej konkurentky presedlali z modelingu do iných oblastí šoubiznisu, ona vytrvala ako modelka a vládla.

Zrodenie fenoménu Victoria´s Secret

Nové milénium prinieslo na predvádzacie móla staronové ikony krásy s postavami bohýň - Gisele Bündchen, Heidi Klum, Tyra Banks, Alessandra Ambrosio, Adriana Lima.

Britský minimalizmus opäť vystriedali atletické postavy, dokonale vypracované telá, plážové vlny vo vlasoch, žiarivo biely úsmev a záujem médií.

Loading

...

Najvýznamnejšou z nich bola práve Brazílčanka Gisele so svojim nebojácnym a sebaistým postojom, tradičnejším vzhľadom modelky a miliónmi dolárov na konte.

Skryť Vypnúť reklamu

Má za sebou 11 kampaní pre Dolce & Gabbana, z britského módneho trónu zosadila dokonca aj Kate Moss, keď nafotila viac ako 10 obálok britského Vogue a za rok dokázala zarobiť viac ako 40 miliónov dolárov.

Aj keď už oficiálne skončila ako modelka na predvádzacom móle, stále sa venuje natáčaniu reklám a foteniu kampaní, ale aj svojim deťom a manželovi, amerického futbalistovi Tomovi Bradymu.

Doba instagramová

Sociálne siete sa stali novými médiami, na ktoré sa verejnosť bežne obracia. Aj preto značky a osobnosti zacielili svoje aktivity na tieto platformi.

Najskôr Facebook, v súčasnosti Instagram. Sociálne siete dnes živia aj popularitu modeliek. Supermodelku súčasnosti už nie sú tým, čo bývali.

Loading

...

Cara Delevingne, Coco Rocha, Kendall Jenner, Winnie Harlow, Gigi Hadid, Karlie Kloss nazývajú modelkami „momentu“. Diktujú módu, s celým svetom zdieľajú každý jeden deň, svoje názory, jedálny lístok, fitness tréningy.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň sú však aj pod neustálym tlakom, pretože sú osobnosťami, ktoré musia každý deň svojim fanúšikom prinášať niečo nové, aby ich neprestali nudiť. Výraz „supermodelka“ sa stáva niečím zastaralým.

Novodobým výrazom súčasných modeliek trendsetteriek je skôr niečo ako „Instadievča“.

Loading

...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 186
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 229
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 4 561
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 280
 5. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 3 793
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 653
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 583
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 133
 9. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 818
 10. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 1 754
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Do medzinárodného prieskumu Dunaja sa zapojilo 13 európskych krajín.

Z liečiv prúdiacich do tokov začínajú vodné živočíchy meniť svoje správanie.


17. sep

V akcii Očistec zadržali vlani policajných exfunkcionárov.


a 1 ďalší 17. sep
Festival v San sebastiáne: Penélope Cruz a Antonio Banderas prišli predstaviť nový film.

Herci sa sťažovali na politikov.


3 h

Neprehliadnite tiež

Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


23 h
Vojtech Végh verí, že varenie bez odpadu, keď sa využívajú listy, šupky aj stonky, je chutnejšie. Na snímke marakujový krém s pitahayou.

Rozhovor s Vojtechom Véghom.


24 h
Trojfarebný tvarohový koláč

Koláče, ktorými určite zabodujete.


17. sep

Necitlivý jazyk iných môže brániť včasnej liečbe.


a 1 ďalší 16. sep
Skryť Zatvoriť reklamu