1. Menej je viac
Práve na jar sa v uliciach vyroja zástupy novopečených bežcov, avšak len niektorí z nich pri behu zostanú aj po celý zvyšok roka. Problém je často v preceňovaní sa - veľa jarných bežcov nevie odhadnúť svoje sily.
„Často sa stretávam s hobby bežcami a odporúčam im behať len tri hodiny týždenne. Ako doplnok k behu odporúčam fitness, prípadne cvičenie s vlastnou váhou,“ radí maratónsky bežec Gabriel Švajda.
Postupne môžeme dávky behu zvyšovať. Ale až po tom, keď si telo na zvýšenú záťaž zvykne. Nevládzete na začiatku odbehnúť celú trať?
Môžete striedať beh s rýchlou chôdzou, až neskôr prejsť na samotný beh.
Na začiatku behu treba svaly zahriať a po ňom postupne ochladiť miernym poklusom. Pred aj po behu je vhodné svaly ponaťahovať strečingom.
2. Nezabudnite na regeneráciu
Regenerácia po behu je kľúčová, čo potvrdzuje aj slovenský maratónec Gabriel Švajda. „Telu treba dopriať dostatok oddychu na regeneráciu v podobe plávania či saunovania,“ odporúča.
Ak nebudeme klásť dostatočný dôraz na regeneráciu, môžeme si ľahko privodiť zranenie a po čase vypadneme z tréningového režimu.
Riziko preťaženia organizmu a následného zranenia je ešte o čosi vyššie pri začínajúcich bežcoch. Preto netreba zabúdať na oddych, ktorým treba vyvážiť každú fyzickú záťaž.
3. Dôležitý pitný režim
Telo pri zvýšenej námahe potrebuje dostatok tekutín. Dôležité však je aj to, aký nápoj telu počas a po behu doprajeme. Organizmus pri fyzickom výkone stráca predovšetkým minerály.
Práve minerálne vody znamenajú pre športovca prirodzený zdroj dôležitých látok.
„Po behu odporúčam piť minerálnu vodu, ktorá telu doplní stratené minerály,“ dodáva Gabriel Švajda.
Pitie minerálnej vody počas a po behu prispieva aj k detoxikácii organizmu, navyše dopĺňanie minerálov výdatne posilňuje imunitný systém, podporuje kvalitnejšiu regeneráciu a redukuje bolesť svalov.
Minerálne vody je najlepšie piť neperlivé a striedať ich s iontovými nápojmi a čistou vodou, ktorá môže byť ochutená citrónovou šťavou alebo soľou. Počas tréningových dní sa treba vyhýbať káve, alkoholickým nápojom a čiernemu čaju, ktoré organizmus dehydratujú.
Pokiaľ ide o množstvo prijatých tekutín, to sa odvíja od hmotnosti bežca, ale aj od vonkajších podmienok, ako je teplota a vlhkosť vzduchu. Vo všeobecnosti platí, že čím teplejší a vlhkejší je vzduch, tým by mal byť príjem tekutín vyšší.
Netreba zabúdať na to, že strata tekutín, ktorá zodpovedá približne štyrom percentám hmotnosti tela dokáže znížiť výkon až o štyridsať percent.