Je už tradíciou, že sa v prvý májový večer upiera zrak módneho sveta a verejnosti, ktorú zaujíma móda, na Metropolitné múzeum umenia v americkom meste New York.
Každoročne sa otvárajú jeho brány, aby pomohli vyzbierať financie na činnosť Kostýmového inštitútu, ktorý slúži ako platforma pre prezentáciu módy a jej umeleckej stránky naprieč históriou.
Každý rok je to príležitosť pre dizajnérov ukázať to najlepšie zo svojej tvorby priamo na známych osobnostiach šoubiznisu, zároveň ide o večer, keď môžu osobnosti z rôznych oblastí pôsobenia zaplniť svojim zmyslom pre štýl tlačené aj online stránky médií, ale ide aj o večer, ktorý je často venovaný jedinej dizajnérskej osobnosti.
Každý rok sa totiž galavečer Met Gala nesie v jednotnej téme alebo je venovaný významnej osobnosti sveta módy.
Tohtoročný významný večer venuje Kostýmový inštitút osobnosti 74-ročnej japonskej dizajnérky Rei Kawakubo, ktorá je známa svojou tvorbou pod značkou Comme des Garcons.

Ide o avantgardnú módu, ktorá je veľmi jednoducho rozpoznateľná, no skôr nenositeľná. Značka vznikla v roku 1969 a bola súčasťou spolupráce radikálnych japonských dizajnérov, ktorý svojimi kolekciami debutovali v Paríži po roku 1980.
Počas svojej dizajnérskej kariéry Rei Kawakubo rpetransformovala predstavu o tom, ako má vyzerať móda, estetika a aj ľudské telo.
Výstava, ktorej predchádza galavečer Met Gala 2017 má oficiálny názov "Rei Kawakubo/Comme des Garcons: Art of the In-Between", teda v doslovnom preklade „Umenie uprostred“. Vystavených bude 150 návrhov dizajnérky.

Spomedzi celebrít počas galavečera úlohu dodržania témy najlepšie zvládli Celine Dion, ktorú bolo možné uzrieť v nevšednom temnom štýle, Cara Delevigne, Rihanna, Gigi Hadid, Rita Ora, Caroline Kennedy či Lily Aldridge.
Tie svojimi šatami skutočne vzdali hold práci japonskej dizajnérky.

Čo ste o podujatí Met Gala nevedeli
Nešlo vždy o prestíž
Keďže bola činnosť Kostýmového inštitútu odjakživa odkázaná na vlastné financovanie, ako formu získavania prostriedkov založila úvodnú exhibíciu k svojim výstavám.
Toto podujatie sa však spočiatku držalo skôr v úzadí a konalo sa v rokoch 1948 až 1971 vo Waldorf Astoria alebo v Rainbow Room. Hostia, ktorých tvorila väčšinou newyorská smotánka sa zúčastnili slávnostnej večere a sledovali prehliadku kostýmov.
Nový vietor vniesla do tohto podujatia bývalá editorka magazínu Vogue, Diana Vreelandová. Projektu pomáhala ako konzultantka, odštartovala a zvýšila jeho publicitu a slávnostné večery ladila do tematických okruhov.
V minulosti boli témami Met Gala, napríklad „Sláva ruského kostýmu“, „La Belle Époque“, „Svet Balenciaga“ alebo „Yves Saint Laurent“. Na podujatie začali prichádzať dizajnéri, významné osobnosti a predstavitelia sveta módy.
Podujatie roka vďaka Anne Wintourovej
Po Diane Vreelandovej prevzala dozor nad podujatím jej nástupkyňa vo Vogue, Anna Wintour. Z Met Gala urobila večer orientovaný najmä na celebrity, čo prebudilo aj záujem médií.
Veľmi si potrpela na zozname hostí a z galavečera spravila najprestížnejšiu módnu udalosť roka. V rámci Met Gala pôsobila ako predsedkyňa a podpredsedníctvo podujatia ponúkla osobnostiam ako Beyoncé, Taylor Swift, Sarah Jessica Parker či Tom Brady.
Začala na podujatie pozývať najhorúcejšie celebrity, medzi nimi aj Kim Kardashian či Rihannu. Pozvánku na podujatie prijala kedysi aj princezná Diana.
Nebol to vždy pondelok
V posledných rokoch je zvykom, že Met Gala sa koná vždy prvý májový pondelok. Táto tradícia sa však datuje len do roku 2005. V rokoch 2001 až 2004 sa Met Gala odohrávala na konci apríla.
Ešte predtým šlo skôr o novembrové alebo decembrové podujatie. Zo zimných mesiacov sa upustilo v roku 2000, po tom, čo Met Gala zrušilo výstavu značky Chanel.
Dôvodom boli požiadavky predovšetkým Karla Lagerfelda, ktorý chcel mať až príliš veľkú kontrolu nad organizáciou a dianím výstavy a galavečera.
Výstavu Chanel nahradili výstavou venovanou štýlu Jacqueline Kennedy Onassisovej počas jej pôsobenia v Bielom dome. Aby mali organizátori čas všetko pripraviť, presunuli podujatie na koniec apríla, výstavu zas na 1. máj.
V niektorých rokoch sa Met Gala neodohralo vôbec. Napríklad v roku 1963, keď bol zabitý prezident USA John F. Kennedy alebo v roku 2002, po tom, čo teroristi zaútočili na dvojičky 11. septembra 2001.