Dunaj je druhá najdlhšia európska rieka. V meste Donaueschingen vzniká sútokom dvoch vodných tokov Breg a Brigach, ktoré pramenia v nemeckom Schwarzwalde. Preteká južným Nemeckom, Rakúskom, Slovenskom, Maďarskom, Srbskom, potom tvorí po mnoho desiatok kilometrov rumunsko-bulharskú hranicu a ústi deltou do Čierneho mora na hraniciach medzi Rumunskom a Ukrajinou.
Meno jej dali starí Rimania, ktorí ju nazvali po latinsky Danubius. Na našom území naberá na sile, jej veľký široký tok vytvára v okolí Bratislavy sústavu ramien s jedinečným ekosystémom.
Výlet na Devín
Z bratislavského prístavu sa môžete vydať po Dunaji na výletných lodiach, ktoré lákajú na kratšie aj trochu dlhšie plavby najmä rodiny s deťmi. Vyhliadkové plavby umožňujú vychutnať si pohľady na Bratislavu a zaujímavé miesta v jej okolí z úplne novej perspektívy. Brehy rieky sa dajú pozorovať z krytej alebo otvorenej hornej paluby lode.
K najobľúbenejším výletným plavbám patrí trasa, ktorá vedie k zrúcaninám hradu Devín a sútoku riek Dunaja a Moravy. Starí Slovania považovali toto miesto za magické, najmä pre jeho jedinečnú atmosféru. Neďaleko mohutného sútoku, kde sa stretávajú obidva toky riek, vyrastajú bujné lužné lesy. Sú obľúbeným miestom pre rybárov, cyklistov a peších turistov, ktorí sa tam chodia poprechádzať.

Zážitkom je aj návšteva samotného Devína. Pod hradom býva od jari do jesene rušno, návštevníci tam popíjajú pivo alebo kofolu na čerstvom vzduchu, neďaleko je zaujímavá vinotéka s ponukou miestnych vín a areál s poníkmi, na ktorých sa môžu previesť deti. Kúsok od miestneho prístavu je otvorená štýlová outdoorová kaviarnička s domácimi limonádami, čerstvými koláčikmi a inými špecialitami. V jej areáli je aj pekné detské ihrisko s trampolínou a pieskoviskom.
Devínsky hrad je miestom s bohatou históriou. Kedysi bol svedkom najväčšej slávy aj úpadku Veľkej Moravy a dôležitou súčasťou opevneného pohraničia Uhorského kráľovstva. Hrad sa vypína na masívnom brale, ktoré zdola obklopujú toky oboch zlievajúcich sa riek. Dunaj tu kedysi udával smer dôležitej obchodnej ceste, ktorá pretínala známu Jantárovú cestu vedúcu od Stredomoria k Baltu. Výhodná strategická poloha tohto miesta lákala ľudí k osídleniu už odpradávna. Najstaršou archeologickou vykopávkou, ktorá sa tu našla, je hrob z mladšej kamennej doby. Predpokladá sa, že ľudia tu bývali už päťtisíc rokov pred naším letopočtom.
Čunovo a Čilistovo
Ďalšia zaujímavá výletná plavba vedie z Bratislavy do Čunova. Tento výlet vás zavedie do galérie moderného umenia Danubiana Muelensteen Art, kde môžete zažiť unikátnu symbiózu modernej architektúry, výtvarného umenia a okolitej podunajskej prírody, ktorá je tu celkom iná ako v okolí hornatého Devína. Má viac rovinatý charakter so stepným nádychom.
Návšteva galérie je úžasným zážitkom nielen pre aktuálne výstavy, ktoré ponúka, ale aj pre jedinečné miesto pri vode, kde sa nachádza. Môžete si tu pozrieť vystavené výtvarné diela, ale aj posedieť v príjemnej kaviarničke alebo zájsť do miestneho obchodu s umeleckými predmetmi.

Novinkou medzi výletnými plavbami z Bratislavy je trasa, ktorá vedie do Čilistova, kde sa nachádza multifunkčný areál. V ňom nájdu zaujímavý program najmä rodiny s deťmi, športoví nadšenci aj tí, ktorí radi oddychujú pri príjemných wellness aktivitách.
Najesť sa tam dá vo viacerých reštauráciách, zabaviť sa v tuli kine alebo si zahrať bowling. Termíny plavieb sú vybrané tak, aby sa ich účastníci mohli pozrieť aj na športové podujatia, ktoré sa tu budú konať v letných mesiacoch. V cene lístka je zároveň aj trojhodinový vstup do areálu Aqua Sphere s vnútorným a vonkajším bazénom, štyrmi toboganmi, rôznymi vodnými atrakciami a plážovým volejbalom.
Z Bratislavy do Viedne
Z bratislavského osobného prístavu sa dá dostať rýchloloďou do centra Viedne za hodinu a štyridsaťpäť minút vrátane preplavenia plavebných komôr vo Freudenau. Na takýto jednodňový výlet môžete využiť pravidelnú linku každý deň v týždni, okrem pondelka a utorka. Ako strávite deň vo Viedni, záleží len na vás. Loď kotví pri Prátri, najväčšom miestnom lunaparku s množstvom atrakcií pre deti všetkých vekových kategórií.
Niektorí návštevníci sa rozhodnú ísť do Schönbrunnu s veľkým zámockým parkom a zoologickou záhradou. Iní sa vyberú na výstavu do viedenskej Albertiny alebo do centra, kde si dajú kávu s pravou viedenskou sacher tortou alebo viedenský rezeň. Alebo sa vyberú na nákupy do miestnych dobre zásobených obchodov. V každom prípade netreba zabudnúť, že check-in na lodi je pätnásť minút pred odchodom.
Viedenčania si vybudovali na brehoch Dunaja krásne oddychové zóny, ktoré ožívajú najmä v slnečnom počasí. Napríklad takzvaný Starý Dunaj je obklopený zelenými záhradami, lúkami a reštauráciami, ktoré majú terasy priamo pri vode a láka milovníkov rôznych vodných športov.
V júni sa koná na Dunajskom ostrove Donauinselfest, trojdňový party festival, ktorý navštevujú viac ako tri milióny návštevníkov. Dunajský kanál alebo tiež takzvaný Malý Dunaj vznikol pri regulácii rieky v sedemdesiatych rokoch devätnásteho storočia. Je to najjužnejšie dunajské rameno vo Viedni, ktoré preteká viedenským Starým mestom.