Kathrine Switzer sa zapísala do histórie ako jedna z bojovníčok za ženské práva.
Rovnoprávne postavenie žien voči mužom obhajuje dodnes v oblasti športu. Kathrine bola totiž prvá žena, ktorá oficiálne bežala maratón.
V roku 1967 sa pod menom K. V. Switzer zaregistrovala na známy Bostonský maratón, kde do toho roku pretekali len muži. V tom istom roku sa pokúšala maratónu zúčastniť aj ďalšia žena, Bobbi Gibb.
Tá sa síce neregistrovala, no na preteky vyštartovala z kríka, kde sa pred začiatkom podujatia skrývala.
Vtedy mladá Kathrine zaujala účastníkov, divákov aj médiá ako prvá oficiálne zapísaná žena na maratóne a charakter vtedajšej atletiky nadobro zmenila.
Na začiatku ani netušila, ako veľmi poznačí históriu. Dopomohol jej k tomu, aj keď nie práve vhodným spôsobom, jeden z organizátorov podujatia, Jock Semple.
Len pár kilometrov pred koncom pretekov za ňou vybehol a snažil sa ju odstrčiť z cesty a strhnúť jej pretekárske číslo.
„Otočila som hlavu a pozrela som sa priamo do jednej z najnevľúdnejších tvárí, aké som kedy videla. Veľký muž s vycerenými zubami na mňa zaútočil a než som stihla zareagovať, chytil ma za rameno a potiahol späť kričiac, aby som zmizla z pretekov a vrátila mu číslo,“ cituje ju The Guardian.
Zúrivého muža vtedy od prekvapenej Kathrine odstrčil jej priateľ a preteky dokončila s časom 4 hodiny a 20 minút a so slávnym číslom 261 na hrudi.
Maratón odbehnú aj ženy
Od tohto momentu ubehlo 50 rokov. Incident rozprúdil diskusiu o tom, či by sa ženy mali podobných pretekov zúčastňovať a pretekať aj profesionálne.
Atletika a šport ako taký sa začali meniť. Aj samotnú Kathrine udalosť popudila k zmene.
V súčasnosti 70-ročná seniorka má za sebou 38 maratónov a ešte stále behá.
V roku 1974 vyhrala maratón v New Yorku s časom 3:07:29, vydala tri knihy, medzi ktorými boli aj pamäte s názvom Marathon Woman a získala cenu Emmy za televízny komentár.

V roku 2011 bola zaradená do Národnej ženskej siene slávy.
K zmene inšpirovala aj svet. „Vedela som, že keby som ten maratón vzdala, nikto by neveril, že ženy dokážu odbehnúť dlhé vzdialenosti a zaslúžia si účasť na Bostonskom maratóne. Mysleli by si, že som len klaun a že ženy sa snažia absolvovať podujatia, na ktoré nemajú schopnosti,“ zverila sa v rozhovore pre The Guardian.
Aj vďaka jej vytrvalosti a úsiliu sa mohli ženy oficiálne zúčastniť Bostonského maratónu v roku 1972 a súťažiť na olympijských hrách v tejto disciplíne od roku 1984.
V súčasnosti na amerických maratónoch tvoria ženské pretekárky 58 % účastníkov.
Behá aj dnes
V súčasnosti 70-ročná Kathrine nezaneviera na beh. Je súčasťou jej života, rovnako ako maratón v Bostone. Aby podporila v športe a odhodlaní aj iné ženy, založila bežecký klub 261 Fearless.
Maratóny absolvuje vždy keď môže. Pri príležitosti 50. výročia nechvalne známeho incidentu sa v pondelok, 24. apríla 2017, opäť zúčastnila Bostonského maratónu a dokončila ho s časom 4:44:31.
Na tričku mala pripnuté historické číslo 261, aby si spolu s organizátormi pripomenula progres, ku ktorému prispela svojim dielom.