SME
reklama

Petra Trnková: Vyriešenie korupčného prípadu bez svedectva je nepravdepodobné

Jej hlavnou náplňou práce je boj proti ľahostajnosti ľudí a ich zapájanie do boja proti korupcii.

(Zdroj: Petra Bošanská)

V nadácii Zastavme korupciu sa okrem iného venujete projektom zameraným na protikorupčnú osvetu. Čo to v praxi znamená?

Na Slovensku sú ľudia, ktorí korupciu nepovažujú za dramatický problém alebo ju vnímajú len veľmi zúžene. Neuvedomujú si, aký má vplyv na ich životy. Že napríklad aj to, keď sú v nemocnici na toaletách rozbité dvere, chýba tam kľučka a na hlavu padá omietka, aj to je dôsledok korupcie. Hlavný problém nie je v objeme peňazí, ktorým štát disponuje, ale v spôsobe, akým s ním nakladá. Naším cieľom preto je, aby sa o problematiku korupcie a jej riešenia zaujímala široká verejnosť. Chodíme medzi ľudí, diskutujeme, organizujeme rôzne podujatia, medzi ktoré patrí napríklad náš protikorupčný festival. Snažíme sa ľuďom vysvetliť, že korupcia má ďalekosiahle a neblahé dosahy na každého z nás a na spoločnosť ako celok. Hovoríme o tom, ako môže bežný človek bojovať proti korupcii. Snažíme sa poskytnúť verejnosti praktické rady, ako správne zareagovať a na koho sa obrátiť v prípade korupcie, aby odhodlanie odhaľovať ju patrilo k základnej občianskej výbave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako na tieto aktivity vašej nadácie reaguje verejnosť?
Drvivá väčšina ohlasov je pozitívna. Ľudia sú radi, že sa niečo v tejto oblasti deje. Za všetky povzbudivé komentáre, ktoré sa nám dostali, spomeniem môj obľúbený od nemenovaného oznamovateľa, ktorý nám napísal veľmi svojský kompliment: Ani boha, ani vás si nikto nekúpi.

Majú ľudia na Slovensku chuť a ochotu spolupracovať pri odhaľovaní korupcie?
Tak to je trochu komplikovanejšie. Ak ide o pomoc v zmysle konzultácií rôznych odborníkov, je nesmierne veľa múdrych a kvalifikovaných ľudí, ktorí sú ochotní vynaložiť množstvo času a energie, aby nám pomohli, čo je skvelé a veľmi si to vážime. Na druhej strane, ľudia, ktorí boli svedkami korupcie alebo majú o nej vedomosť, nám často napíšu o svojich podozreniach, ale keď sa chceme dozvedieť viac, zrazu ostane ticho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zrejme majú pocit, že to stačí.
Presne tak. Myslia si, že ak nám poslali podnet, splnili si svoju občiansku povinnosť a ďalej je to už na nás. Takto to však nefunguje. Úspešné vyriešenie korupčného prípadu bez svedectva je teoreticky síce možné, ale v praxi vysoko nepravdepodobné.

A čo nadácia samotná? Podieľa sa na odhaľovaní korupcie?
Samozrejme, usilujeme sa o to. Máme člena tímu, ktorý sa venuje výhradne investigatíve. Prehrabáva sa vo verejných obstarávaniach, hľadá podozrivé zmluvy a prepojenia, a keď na niečo natrafí, spracuje to do blogu. Často to vyžaduje kus umenia, keďže časti príbehu sú väčšinou zamotané a ťažko zrozumiteľné a je ich treba pretlmočiť do bežného jazyka a prerozprávať ich tak, aby si ich mal niekto aj chuť prečítať.

Na akú najznámejšiu korupčnú kauzu ste poukázali?
Išlo o kauzu predraženého obstarávania týkajúceho sa vybavenia pre Nemocnicu svätého Michala v Bratislave. V jednom balíku sa tam obstarávalo až deväťsto rôznych položiek. Kauza zarezonovala natoľko, že sa k nej vyjadroval aj sám pán premiér a označil nás vtedy za účelovo založenú a politicky motivovanú organizáciu. Pre nás to bol dôvod na spokojnosť, keďže sme očividne touto kauzou trafili do čierneho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Akými ďalšími iniciatívami ste sa prezentovali?
Napríklad sme sa zapojili do kampane Štrngám za zmenu, v rámci ktorej sme priniesli dva legislatívne návrhy, z čoho návrh na posilnenie takzvaného protischránkového zákona sa nám už aj podarilo úspešne presadiť.

Podieľate sa aj na organizovaní komunity, ktorej členovia spolupracujú s vašou nadáciou na plnení jej cieľov. Kto sú títo ľudia a na základe čoho sa stávajú súčasťou vášho protikorupčného tímu?
S týmto projektom sme zatiaľ v úplných začiatkoch. Chceme vytvoriť komunitu nadšených mladých ľudí, ktorí majú motiváciu meniť veci k lepšiemu a bojovať proti korupcii najmä na regionálnej úrovni. Chceme im dať konkrétne nástroje a potrebnú podporu, či už odbornú alebo finančnú, aby mohli realizovať svoje vlastné protikorupčné projekty a dohliadať na verejné dianie v ich meste alebo obci. Prvými členmi Občianskeho združenia Zastavme korupciu, ktoré sme založili za týmto účelom, sú účastníci nášho minuloročného protikorupčného kempu. Už teraz sa nám však môžu hlásiť ľudia, ktorí sa stotožňujú s našimi hodnotami a cieľmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pucung je názov protikorupčného festivalu, ktorý vaša nadácia usporadúva v Košiciach. Prečo práve tam? Aký bol hlavný motív tohtoročného festivalu?
V Košiciach preto, lebo korupcia nie je len záležitosťou Bratislavy a nechceme sa uzatvárať do akejsi bubliny. Tento ročník Pucungu sme venovali téme Odvaha. Predstava, že bežný človek nič nezmôže, je mylná. Sú to často práve malé, ale odvážne činy bežných ľudí, ktoré nakopnú veľké spoločenské zmeny. Zoberme si napríklad prípad Zuzany Hlávkovej. Skeptik môže tvrdiť, že to, že sa ozvala, bolo zbytočné, lebo aj tak všetko ostalo pri starom. Zuzana však prelomila akési spoločenské tabu a prispela tak k zmene celkovej atmosféry. Dúfajme, že svojím krokom inšpiruje ďalších konať tak ako ona v podobnej situácii. To bolo aj cieľom tohtoročného Pucungu. Inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli ozvať a postavili sa za dobrú vec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokiaľ viem, tak na festival prišlo mnoho ľudí. Je to tým, že verejnosť na Slovensku je momentálne viac protikorupčne naladená?
Je pravda, že záujem o festival bol veľký, ide však stále len o malé percento populácie, takže by som to nebrala za smerodajný indikátor. A určite sa medzi účastníkmi našli aj takí, ktorých pritiahli skôr sprievodné koncerty než samotný program.

Vráťme sa do obdobia, keď ste sa ešte nevenovali protikorupčnej nadácii, ale otázkam trvalo udržateľného rozvoja a podnikania so sociálnym dosahom. Myslíte si, že sa k týmto témam niekedy v budúcnosti opäť vrátite?
Pevne v to verím. Obe témy sú moja absolútna srdcovka a mám v hlave viacero projektov, ktoré by som v budúcnosti chcela rozbehnúť. S kamarátkou sme začali dokonca dávať dokopy biznis plán pre založenie akvaponickej farmy a tiež som sa začala zapájať do rôznych iniciatív okolo komunitných záhrad.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Váš záber je pomerne široký, zaujímate sa aj o veľmi aktuálnu a naliehavú problematiku životného prostredia a klimatických zmien. Máte pocit, že ju tak vníma aj široká verejnosť?
Na Slovensku, bohužiaľ, často riešime fiktívne hrozby namiesto toho, aby sme sa pozreli, čo nás ako krajinu naozaj čaká v nasledujúcich desaťročiach a zamysleli sa nad tým, ako sa s tým vyrovnať. Pokiaľ ide o životné prostredie, teraz nám ešte ostáva zopár rokov na to, aby sme sa pripravili na prichádzajúce zmeny a ak ich premárnime, tak budeme všetci ťažko znášať následky globálneho otepľovania. Mám pocit, že sme v tomto smere na Slovensku úplne zaspali, nedržíme krok s okolitým svetom a ľudia ani politici tomu nepripisujú veľkú váhu. Pritom sa na problematiku klimatických zmien dá nahliadať predovšetkým ako na príležitosť pretransformovať náš spôsob života k lepšiemu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred niekoľkými rokmi ste absolvovali niekoľkomesačný pobyt v Indii, ktorého zmyslom bolo pomáhať organizácii drobných farmárov, pestovateľov zázvoru. Ako prijímali Indovia vaše rady a odporúčania?
Napriek tomu, že som bola len stážistka a na poli agrikultúry som mala nulové skúsenosti, moji indickí nadriadení brali moje odporúčania smrteľne vážne. V jednom momente dokonca chceli, aby som za organizáciu rokovala s veľkými hráčmi na trhu so zázvorom a koreninami, čo som však odmietla, pretože mi to pripadalo nevhodné. Na jednej strane ma to síce tešilo, no na druhej strane to bolo aj trochu smutné, pretože slovo Európana alebo Američana akoby malo v očiach mnohých Indov automaticky väčšiu váhu. Nadobudla som dojem, že si dostatočne neveria.

Styling a vizáž: Barbora Yurkovic

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďakujeme za poskytnutie priestorov na fotografovanie reštaurácii White Dragon.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 763
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 671
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 028
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 173
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 686
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 639
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 763
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 136
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 084
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 058
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu