Množstvo žien vo väčšej či menšej miere rieši počas života svoju hmotnosť a snaží sa dopracovať k štíhlej a zdravej postave. O čosi viac by však mali spozornieť tie, ktoré túžia otehotnieť a ich hmotnosť nie je ideálna. Dlhodobá neschopnosť počať dieťa totiž môže súvisieť aj s nadváhou či podváhou.
Hoci sa príčiny zníženej plodnosti u mužov aj žien vyskytujú v rovnakej miere, niekedy páry zabúdajú na to, že metabolické a hormonálne procesy v tele priamo ovplyvňujú aj kilogramy a tie môžu byť skrytým problémom neschopnosti otehotnieť.
Tretina žien s nadváhou má problém počať
Spoločnosť MNForce pred časom vykonala prieskum na vzorke 304 žien, z ktorého vyplynulo, že ženy s BMI indexom vyšším ako 25 (20 až 25 značí normálnu hmotnosť) sa snažia o dieťa dlhšie.
V priemere iba 68 percentám sa podarí otehotnieť do roka. Prieskum tiež poukázal na to, že práve takéto ženy svoje BMI neriešia a viac než v polovici prípadov ho ani nepoznajú. Problém s otehotnením v tejto skupine pritom uviedlo celkovo až 36 % žien.
Nadváha má teda priamy dopad na schopnosť otehotnieť, ako aj na celkový priebeh tehotenstva. Hodnotu indexu telesnej hmotnosti si človek vypočíta, ak hmotnosť v kilogramoch vydelí druhou mocninou výšky v metroch. (BMI kalkulačku nájdete napríklad TU)

Príčiny neplodnosti
Podľa gynekologičky Michaely Grossovej z centra asistovanej reprodukcie Iscare Reprofit patria k medicínskym príčinám neplodnosti žien najmä poruchy cyklu, syndróm polycystických vaječníkov, ale aj metabolický syndróm a ďalšie príčiny súvisiace s nadváhou, obezitou či inzulínovou rezistenciou.
U žien s nadváhou a obezitou sa však zároveň zvyšuje riziko preeklampsie. Tehotné ženy s nadváhou majú dvojnásobné riziko tehotenskej cukrovky, obézne ženy dokonca osemkrát vyššie. Takisto majú dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť potratu.
Aké procesy, ktoré zabraňujú otehotneniu, prebiehajú v tele obéznej ženy?
„V tukovom tkanive prebieha premena androgénov (mužských pohlavných hormónov) na estrogény (ženské pohlavné hormóny). U žien s obezitou je hyperestrogénny stav - nadbytok estrogénov. Tie pôsobia na hypofýzu v mozgu, ktorá produkuje menej hormónu zodpovedného za rast folikulov (dutina, v ktorej dozrieva vajíčko). Teda môže to spôsobiť stav, kedy nedorastá a nedozrie folikul k ovulácii,“ vysvetľuje Grossová.
Podľa lekárky môže zvýšené BMI ohroziť plodnosť aj u mužov. „U obéznych mužov je veľmi často prítomná porucha spermiogenézy. Súvisí to taktiež s metabolizmom hormónov v tukovom tkanive.“
Aké sú riešenia?
Znížená plodnosť sa dá upraviť okrem iného aj úpravou hmotnosti. Podľa gynekologičky niekedy stačí znížiť hmotnosť len o 5 až 10 percent a môže sa dostaviť pozitívny efekt. „Prejaví sa spravidelnením menštruačného cyklu. To znamená, že začalo dochádzať k ovuláciám,“ objasňuje.
V období, kedy žena svoje telo pripravuje na tehotenstvo, môže podporiť plodnosť aj prísunom vitamínov, medzi ktorými má svoje dôležité zastúpenie aj inozitol – vitamín skupiny B. Michaela Grossová uvádza, že u žien so syndrómom polycystických vaječníkov pomáha užívanie dva krát dva gramy inozitolu denne, aby sa zlepšili ovulačné schopnosti.
Najbohatším zdrojom inozitolu sú citrusové plody, celozrnné obilniny, sušené ovocie, semienka (pšeničné klíčky), strukoviny a droždie. Pre ilustráciu, aby sme dosiahli 2 g inozitolu, museli by sme denne vypiť asi 32 šálok grepovej šťavy alebo zjesť 7 stredne veľkých pomarančov.
Ohrozené sú aj ženy s nízkou hmotnosťou
Aj odchýlka indexu telesnej hmotnosti smerom nadol od normy môže byť pre ženy problematická. Výrazne znížené BMI takisto ovplyvňuje schopnosť otehotnieť.
„U veľmi chudých žien s BMI pod 18 telo vyhodnocuje stav organizmu ako neschopný donosiť plod z nedostatku nutrientov a tukových zásob. V hypotalame v mozgu sa utlmí činnosť hormónov riadiacich cez hypofýzu funkciu vaječníkov,“ vysvetľuje Grossová.
Navonok sa to v tele ženy môže prejaviť tým, že sa nedostaví menštruácia alebo sa zastaví ovulácia. Podľa lekárky sú typickým príkladom ženy s mentálnou anorexiou. „Každý organizmus má svoju kriticky najnižšiu hmotnosť, aby tieto procesy fungovali,“ hovorí.
Ako dlho skúšať?
Niektoré páry sa pokúšajú o dieťa aj dlhé mesiace a napokon sa im to podarí, iné skúšajú možno aj roky. Kedy však treba spozornieť a uvedomiť si, že sa pár snaží už pridlho bez výsledku?
"Svetová zdravotnícka organizácia stanovila tento čas na jeden rok," odpovedá Grossová, pričom dodáva, že u každého je to individuálne.
"Staršie ženy nad 35 rokov by mali prísť na základné vyšetrenia po šiestich mesiacoch. Mladé ženy zvyknú čakať aj o niečo dlhšie. Sú však aj páry, ktoré vyhľadajú pomoc extrémne neskoro, po piatiach až ôsmich rokoch neúspešného snaženia. Tam sú už častokrát aj lekárska pomoc a umelé oplodnenie málo efektívne," konštatuje gynekologička.