SME

Amelia Earhartová: Žila nad oblakmi a prepisovala dejiny

Angažovala sa aj v zrovnoprávnení žien.

Amelia EarhartAmelia Earhart (Zdroj: Wikimedia Commons)

Dnes ženy vykonávajú tie najnáročnejšie povolania a bez problémov prekonávajú rekordy v rôznych odvetviach. Pred osemdesiatimi rokmi to však nebolo samozrejmé. Keď Amelia Earhartová preletela ako prvá žena Atlantik, upriamila na seba nezvyčajnú pozornosť. Krátko po tom si trúfla na let okolo sveta, počas ktorého navždy zmizla. Jej smrť nie je dodnes objasnená, už dlhé roky podporuje tvorcov rôznych teórii domýšľať si, čo sa skutočne stalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyrastala bez otca

Amelia prišla na svet v roku 1897 v kansaskom Atchinsone, kde bol jej starý otec popredným občanom. S mladšou sestrou Muriel chodili do súkromných škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Jej otec sa pokúšal viesť vlastnú právnickú firmu, no úspech a postavenie, aké sa dostalo svokrovi, nikdy nezískal. Napokon prijal zamestnanie v inom meste. S manželkou nechali dcéry na čas starým rodičom.

Toto odlúčenie rodine neprospelo. Aj keď sa neskôr opäť spojili, Ameliin otec začal piť a jej mama videla jediné východisko zo zložitej životnej situácie v úteku od neho. S oboma dcérami sa odsťahovala do Chicaga, kde žila u svojich priateľov.

Na začiatku dvadsiateho storočia nemala spoločnosť pre rozpadnuté manželstvá pochopenie. Pani Earhartová a jej dcéry boli často terčom ohovárania a klebiet.

Osudný letecký deň

Za prvej svetovej vojny slúžila Amelia ako dobrovoľná sestra vo vojenskej nemocnici v kanadskom Toronte. Inklinovala k medicíne. Jej rodičia sa však náhle k sebe vrátili a ona sa rozhodla ísť za nimi, tentoraz do Kalifornie.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tam sa v roku 1920 vybrala spolu s otcom na letecké dni v Daugherty Field na Long Beach. Už na druhý deň si vyskúšala miesto spolujazdca v dvojmiestnom lietadle s otvoreným kokpitom. Letela desať minút nad Los Angeles a okamžite vedela, že práve toto chce v živote robiť. Mala vtedy dvadsaťtri rokov.

Našla si leteckú inštruktorku Anitu Snookovú a vydala sa s plným nasadením za svojím snom. V období, keď sa učila lietať, mala niekoľko ľahších nehôd.

Snooková aj niekoľkí ďalší Ameliini súčasníci neskôr tvrdili, že nebola až takou dobrou pilotkou, ako sa tvrdilo. Faktom však je, že húževnatosť a zanietenie jej nikdy nechýbali.

Netrvalo dlho a Amelia sa začala šplhať na dovtedy uznávané mužské rekordy. Dva roky odvtedy, ako si prvýkrát sadla do lietadla, sa dostala na čelo tabuľky letcov, ktorí leteli vo výške štrnásťtisíc stôp.

SkryťVypnúť reklamu

Z leteckých rekordov sa však, ako čoskoro zistila, nedalo vyžiť, a tak sa presťahovala do Bostonu a zamestnala sa tam ako sociálna pracovníčka. V tomto období zároveň získala členstvo v bostonskej pobočke Národnej leteckej asociácie.

Oslavovaná bez zásluh

Mimoriadne sa angažovala v zrovnoprávnení žien. V médiách mala niekoľko výstupov, jeden z článkov si všimol aj newyorský vydavateľ George Putnam. Práve on prišiel z nevídaným nápadom.

Spoločne s kapitánom H. H. Raileym sa chystali zorganizovať prelet cez Atlantik a Amelia Earhardtová mala byť ich marketingovým maskotom, ktorý mal prilákať čo najviac sponzorov a čitateľov pre Putmanove noviny.

Keďže v tom čase nemala na taký náročný let potrebné skúsenosti, viezli ju ako pasažiera dvaja piloti - Wilmer Stultz a Louis Gordon. Napriek tomu mala oficiálny titul „veliteľ“ letu. Let sa vydaril a noviny ospevovali len ju, „zázračné dievča, ktoré preletelo Atlantik“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skutočných pilotov si nevšímali. Amelii dokonca telegraficky gratuloval prezident Spojených štátov. Jej meno zaistilo Putnamovým novinám vysoký predaj.

Amelii umožnila získaná popularita žiť podľa svojich predstáv. Cestovala a propagovala lietanie. Založila ženský pilotný klub, písala stĺpčeky do Cosmopolitanu, prednášala. Putnam vydal knihu o „jej“ lete cez Atlantik.

Spočiatku boli obchodnými partnermi a priateľmi. V roku 1931 si Amelia rozvedeného Putnama vzala. A začala sa pripravovať na skutočný prelet Atlantiku. Dvadsiateho mája 1932 vzlietla na upravenom stroji Lockheed Vega. Mala so sebou termosku s polievkou a rajčinovú šťavu. Nepila kávu ani čaj, ostrosť zmyslov si uchovávala šnupaním solí.

Silný severák, ľadová zima a technické problémy spôsobili, že sa odklonila od zamýšľanej trasy. Po približne dvadsiatich hodinách letu núdzovo pristála na pasienku blízko írskeho Londonderry. „Vydesila som všetky kravy v okolí,“ poznamenala neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Posledný let

Napokon sa skutočne stala prvou ženou, ktorá preletela Atlantik sama, a prvou, ktorá túto cestu absolvovala dvakrát. O necelé tri roky preletela Pacifik - z Havajských ostrovov do Kalifornie. Na tejto trase prišlo dovtedy o život desať pilotov.

Povzbudená úspechmi vzápätí oznámila, že chystá let okolo sveta. Mala ho absolvovať so skúseným navigátorom Frederickom Noonanom.

Hneď pri prvom pokuse sa im nevydaril štart a skončili na podvozku. Amelia zmenila trasu a let odložila o dva roky. „Mám pocit, že mi chýba už len jeden dobrý let a dúfam, že toto je on. V každom prípade, až toto skončím, chystám sa vzdať kaskadérskych diaľkových letov,“ povedala.

„Pochop, že si veľmi dobre uvedomujem riziko… Chcem to urobiť, pretože chcem. Ženy musia skúsiť robiť veci tak, ako to skúsili muži. Ak neuspejú, ich neúspech musí byť výzvou pre ostatné,“ napísala Putnamovi z jedného medzipristátia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S Noonanom preleteli Afriku, Indiu a časť Ázie, všade si získavali pozornosť a obdiv. Po pristátí na Novej Guinei plánovali prelet cez Tichý oceán s medzipristátím na ostrovčeku Howland Island.

Druhého júla 1937 sa však spojenie s lietadlom prerušilo. Dvojici sa pravdepodobne podarilo núdzovo pristáť pri koralovom ostrove Nikumaroro. Lietadlo však bolo neskôr odplavené do mora. Do tejto oblasti usporadúvajú bádatelia výpravy už osemdesiat rokov. Vždy s jediným cieľom, aby našli trosky lietadla alebo kostrové pozostatky Earhartovej a Noonana. Okamžite po nehode sa samozrejme pátralo, ale výsledky boli viac ako rozporuplné.

Na popud samotného prezidenta Franklina D. Roosevelta oblasť prehľadávalo zo vzduchu niekoľko lietadiel. Jeden z pilotov dokonca oznámil, že zazrel stopy nedávneho osídlenia, ale keďže ľudí nezazrel, pátranie sa skončilo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Klíma na ostrove nebola práve priaznivá. Vysoké teploty, nedostatok pitnej vody a jedla spôsobili, že stroskotanci v tejto oblasti mali veľký problém prežiť.

Jedna z výprav, ktorá sa tam vybrala niekoľko rokov po nehode, dokonca na jednom mieste našla hrob. Kto v ňom však ležal, či pilotka alebo navigátor, nie je isté. Kosti z hrobu poslali na expertízu. Lekár ich označil za mužské, no krátko potom sa stratili a zostali len zápisky z ich obhliadky. Antropológovia z nich usudzujú, že mohli patriť aj žene.

Neobjasnená smrť

Na ostrove sa našli zbytky ohnísk, teplom zdeformované nádoby, dámska kožená topánka a provizórne nástroje. Je teda zrejmé, že istý čas po páde lietadla sa tam Earhartová a Noonanom pokúšali prežiť. Bez pomoci sa im to však nepodarilo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem tejto teórie existuje mnoho ďalších, viac či menej pravdepodobných. Jedna z posledných, ktorej autorom je spisovateľ W.C. Jameson, hovorí, že Earhartová nezomrela pri páde lietadla, ale bola zajatá Japoncami a do Ameriky sa vrátila s novou identitou. Na jej lietadle totiž mali byť namontované kamery, ktoré mali zhotovovať zábery japonských vojenských zariadení v Tichom oceáne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 032
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 629
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 879
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 679
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 827
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 247
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 146
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 218
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 325
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 291
  4. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 169
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 889
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 801
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 028
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 580
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu