Kvačianska a Prosiecka dolina
Liptovské obce Prosiek a Kvačany sú známe predovšetkým ako východisko do najkrajších a najnavštevovanejších slovenských dolín - Prosieckej a Kvačianskej doliny. Obidve sú ukryté v hlbokých lesoch Chočských vrchov a určite patria medzi najkrajšie doliny na Slovensku. Vzhľadom na rozmanitosť nemajú široko-ďaleko konkurenciu.
Prosiecka dolina je dlhá zhruba štyri kilometre, pri dolnom vstupe do nej vyviera potok Prosiečanka. Cez dolinu vedie modrý náučný chodník s viacerými informačnými panelmi, ktoré oboznamujú turistov s miestnymi geologickými pomermi, s tunajšou flórou a faunou. Na začiatku hornej časti sa dolina vetví na takzvané červené piesky s pätnásťmetrovým vodopádom a na kaňonovitú časť Nižný a Vyšný Straz, ktoré sú v tejto oblasti turisticky najatraktívnejšie úseky. Návštevníka očarí ich strmosť a divokosť. V závere túry dolinou vás čaká výstup po rebríkoch, ktorý vás naplní silným zážitkom.
Za horným vyústením doliny sa nachádza trávnatá plošina Svorad, cez ktorú pokračuje chodník do Kvačianskej doliny. Turisticky najvýznamnejším bodom v hornej časti Kvačianskej doliny sú Oblazy, kde pri potoku Kvačianka stojí opravený unikátny objekt starého dreveného vodného mlyna. Ďalším turisticky atraktívnym miestom je Roháč – skalný výčnelok v dolnej časti doliny a najvyšší bod na starej vozovej ceste. V roku 1860 tu postavili kamenný kríž, od ktorého je nádherný pohľad na celý kaňon. Obidve doliny spolu vytvárajú známy turistický okruh, ktorý možno zdolať za jeden deň.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Jeden z najnavštevovanejších skanzenov na Slovensku nájdete po ceste k Liptovskému Hrádku smerom na Podbanské. Múzeum dokumentuje tradičné bývanie v obciach, ktoré boli zatopené pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara.

Dozviete sa tam, ako žili kedysi rôzne spoločenské vrstvy liptovského obyvateľstva V skanzene sa nachádzajú stavby rôznych spoločenských tried od zrubových domčekov chudobných želiarov až po kúriu bohatých zemanov. Spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova.
Ďalším historickým skvostom na tomto mieste je goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, ktorý je najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove. Jeho tri salóny - žltý, zelený a ružový sú pomenované podľa farieb, ktoré v nich prevládajú. Atraktívnou expozíciou je ranogotický Kostolík Panny Márie z obce Liptovská Mara s fragmentmi pôvodných nástenných malieb zo štrnásteho a pätnásteho storočia.
V hornej časti areálu múzea sa nachádza statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice, ktorá slúžila na prepravu dreva a premávala od konca prvej svetovej vojny do roku 1972, keď bola zrušená.
Chopok
Milovníci turistiky by určíte nemali obísť druhý najvyšší kopec Liptova Chopok . Niektorí ho zdolávajú pešo, tí menej zdatní môžu využiť na výstup zo severnej časti najmodernejšiu lanovku Funitel, jej kabína má kapacitu dvadsaťštyri osôb. Z južnej strany sa dá na Chopok vyviezť pätnásťmiestnou kabínkovou lanovkou.

Neďaleko vrcholu, ktorý počas pekného počasia ponuka nádherný výhľad na okolitú krajinu, sa nachádza meteorologická stanica, reštaurácia, konečná stanica oboch lanoviek a najvyššie položeny hotel v strednej Európe. Na jeho terase si našiel miesto trojhlavý drak Demián, ktorý poľa povesti žil v demänovských jaskyniach a je najväčšou atrakciou pre detských návštevníkov.
Mini Slovensko
V Liptovskom Jáne otvorili minulý rok jednu z najnovších atrakcií Liptova - park Mini Slovensko so zmenšeninami našich historických pamiatok. V areáli s rozlohou necelého hektára nájdete štrnásť rôznych modelov v mierke 1:25, so silným dôrazom na detail spracovania.

Nachádza sa tu zmenšený Bojnický zámok, hrad Strečno, radnica v Levoči, Urbanova veža a Kaplnka sv. Michala v Košiciach, renesančná zvonica v Kežmarku a v Spišskej Sobote, drevený Kostolík svätého Františka z Assisi v Hervartove, Kostol svätého Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom, mauzóleum rodiny Migazziovcov v Zlatých Moravciach, ľudová architektúra z Tekova, drevený krytý most v Kluknave, železničná stanica v Červenej Skale a záhradná železnica.
Park aktuálne pripravuje ďalšie modely, medzi ktorými by mali byť aj Bratislavský hrad, Oravsky zámok či rotunda v Skalici. Modely sú skutočne vernými kópiami originálov, pri ich výrobe autor použil autentické stavebné materiály. Napríklad model levočskej radnice má na fasáde tú istú farbu ako originál. Najväčším a najnáročnejším modelom bola kópia Bojnického zámku, jej tvorca na nej pracoval neuveriteľných 3560 hodín. Výroba levočskej radnice trvala so všetkými detailmi 1814 hodín.
Kúpele Lúčky
Ak zatúžite po relaxe a oddychu od každodenného ruchu, vyberte sa do jedných z najznámejších slovenských kúpeľov, ktoré ležia v horskej doline pod úbočím Choča, na hranici Liptova a Oravy. Môžete si tam vychutnať liečebné procedúry na mieru a oddychovať v upokojujúcich minerálnych vodách. Lúčky sú unikátne svojou polohou v horskom prostredí. Ich liečivá minerálna voda je vhodná na liečbu rôznych liečebných indikácií, ako sú napríklad ženské choroby, pohybové ústrojenstvo, onkologické ochorenia, choroby z povolania alebo osteoporóza.

Vyskúšať tu môžete AQUA-VITAL park s vonkajším rekreačným bazénom s rôznymi atrakciami a vonkajším a vnútorným bazénom s liečivou termálnou vodou, ktoré sú priamo spojené s vitálnym saunovým svetom. Minerálna voda v kúpeľoch sa využíva pri komplexnej kúpeľnej liečbe a zároveň je vhodná aj na pitie. Je prístupná nielen kúpeľným hosťom, ale aj širokej verejnosti.
K dispozícii sú dva pitné pramene, ktoré slúžia na pitné kúry a zároveň aj príjemne osviežia. Obec Lúčky, ktorá sa pýši prívlastkom „kúpeľná“, má ešte niečo, čo ju robí jedinečnou – národnú prírodnú pamiatku Lúčanský vodopád. Vodopád je raritou aj preto, že leží uprostred obce. Je dvanásť metrov vysoký, kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do malého jazierka.
Autor: Marián Puček