Rodáčka z Barcelony oslavuje dvanásteho apríla osemdesiate štvrté narodeniny. Dlhých ciest a koncertovania sa už pred rokmi vzdala, no jej fanúšikovia na ňu nezabúdajú. Podarilo sa jej to, čo máloktorému opernému spevákovi. Operu spopularizovala tak, že na jej vystúpenia chodili masy. Nepochybne tomu pomohla spolupráca s frontmenom skupiny Queen Freddiem Mercurym, s ktorým naspievala nesmrteľný hit Barcelona.
Už od detstva vedela, že sa bude venovať spevu. Dvanásťročné štúdium na barcelonskom konzervatóriu ukončila s vyznamenaním. Na obdobie najväčšej popularity si však musela niekoľko rokov počkať. Kým sa stala celosvetovo známou speváčkou, pôsobila v mestskom divadle v Bazileji. Zaspievala si tam napríklad v Pucciniho Bohéme.
V tridsiatich dvoch rokoch jej osud prihral titulnú rolu koncertnej verzie Donizettiho opery Lucrezia Borgia v newyorskej Carnegie Hall. Musela ju vtedy naštudovať s expresnou rýchlosťou, keďže Marilyn Horne, ktorá ju pôvodne mala spievať, nečakane ochorela.
Ako Maria Callas
Netušila, že postava Lucrezie od základov zmení jej kariéru. Po prvej árii očarila newyorské publikum natoľko, že si vyslúžila dvadsaťminútový neutíchajúci potlesk. Denník New York Herald Tribune na druhý deň priniesol oslavné titulky na jej výkon, pričom ju prirovnával k legendárnej Marii Callasovej. Po tomto večeri spievala Montserrat Caballé vo všetkých prestížnych operných domoch a koncertných sálach sveta.
Dejiskom jej vystúpení bola milánska La Scala, Metropolitná opera v New Yorku, Kráľovská opera Covent Garden v Londýne, Parížska opera, Gran Teatro del Liceo v Barcelone, Boľšoj teatr v Moskve, Opera San Francisco a mnoho iných.
Repertoár Montserrat Caballé bol obrovský, naštudovala viac ako deväťdesiat divadelných rolí. Monserrat spievala všetky významné úlohy štandardného operného repertoáru, ale najznámejšou a najobdivovanejšou sa stala pre svoj belcantový repertoár.
Pre široké publikum sa stala slávnou po spolupráci s Freddiem Mercurym, s ktorým naspievala v roku 1992 pieseň Barcelona. Tá zaznela na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Barcelone. Pieseň sa pripravovala dlhé tri roky. Ponuku naspievať ju dostala Monserrat Caballé ako prvá.
Barcelona je jej rodisko a okrem toho sa do tohto mesta celý život vracia. Až na jej podnet bol oslovený Freddie Mercury. Mala s ním priateľský vzťah a on ju nesmierne obdivoval. Celé nahrávanie však komplikovala pracovná vyťaženosť oboch spevákov. Spoločné skúšky nepripadali do úvahy. Freddie sa preto rozhodol, že pieseň naspieva a nahrávku pošle Monserrat. Aby mala lepšiu predstavu o výslednom dojme, jej časti naspieval falzetom.
Prvýkrát si skladbu spoločne zaspievali až na nahrávaní. Zároveň to bolo aj poslednýkrát, keďže Mercury sa otvorenia olympiády, kde mala pieseň zaznieť, napokon nedožil.
Rodina a náboženstvo
Hlas Montserrat Caballé je nezabudnuteľný pre svoju čistotu, presnosť a silu. Je uznávaná pre svoj dramatický výraz, excelentnú techniku a hlasové zafarbenie. A ako znáša pribúdajúce roky?
V rozhovore pre portál lidovky.cz povedala, že jej hlas starne rovnako ako celé telo: „Môj hlas bol spočiatku lyrický, potom dozrieval a bol stále dramatickejší. To sú prirodzené zmeny hlasiviek.“ Charakter Monserrat sa však rokmi nemení.
Spolupracovníci o nej hovoria ako o srdečnej dáme, ktorá si zakladá na rodine. Nikdy vraj nemala hviezdne maniere. Jej manažér tvrdí, že rada lieta o ôsmej ráno a nemá špeciálne požiadavky, pokiaľ ide o výber jedla.
Skôr si starostlivo vyberá ubytovanie, pre problémy s chôdzou vždy trvala na tom, aby v jej apartmánoch neboli bariéry a výťah bol čo najbližšie ku dverám. Okrem toho nemá rada klimatizáciu, lebo neprospieva hlasivkám. Na koncertoch ju zvyčajne sprevádza jej dcéra Montserrat Martí. Spoločne pred rokmi navštívili aj Bratislavu.

Montserrat Caballé sa vydávala v roku 1964. Spoločne s manželom Bernabém Martí vychovali syna a dcéru. Dcéra sa pôvodne chcela stať baletkou, no po nehode presedlala na spev. Tvrdí, že sa mohla vyvíjať akýmkoľvek smerom, rodičia ju do ničoho nenútili. Všetci členovia rodiny si zakladajú na náboženskej viere. Vraj vďaka nej o niečo ľahšie prekonávajú problémy, ktoré im prináša život.
Potrápili ju súdy aj zdravie
Speváčku už roky trápi zdravie. Pred piatimi rokmi prekonala mŕtvicu, pri ktorej si zlomila ruku. Rekonvalescencia bola mimoriadne zdĺhavá a niekoľko koncertov muselo byť zrušených. Druhý veľký problém, ktorý ju stretol v posledných rokoch, bolo obvinenie z krátenia daní.
Médiami prebehla informácia o tom, že Monserrat hrozí pre daňové úniky väzenie. Napokon sa však škandál nekonal. Zaplatila pokutu a šesťmesačnému odňatiu slobody sa vyhla.
Vo voľnom čase rada maľuje. Roky dokonca kolovala historka o nej a známom katalánskom maliarovi. Joan Miró chcel vymeniť svoj obraz za jej, čo vraj speváčka odmietla. „Obrazy Miróa sú veľmi cenné a je lepšie, keď ich v múzeu vidí čo najviac ľudí, kým moje obrazy nie sú pekné, preto som výmenu odmietla," povedala.
Svoje dlhoročné skúsenosti s operným spevom odovzdávala iným, kým ju zdravotný stav nepriviedol do izolácie. „Nemá zmysel vrhať sa do kariéry unáhlene. Lepšie je postupovať krok za krokom. Rešpektovať vývoj hlasu, tela a správať sa k nim pozorne a byť trpezlivý,“ odporúča všetkým spevákom, ktorí snívajú o úspechu a veľkých úlohách. Má za sebou niekoľko rokov pedagogickej činnosti. Stála aj pri zrode kariéry José Carrerasa.