Možno patríte k tým ženám, ktoré nedokážu dodržiavať pravidelný režim pri tabletkovej antikoncepcii, majú z hormonálnej antikoncepcie obavy alebo im vaginálne krúžky či náplaste nesadli.
Nech už chcete prestať z akéhokoľvek dôvodu, je dôležité dodržať správny postup. Ako na to, radí gynekológ a pôrodník Matej Böhmer z ProCare Medissimo.
Hormonálna antikoncepcia má za úlohu chrániť telo pred počatím, často ho však lekári predpisujú aj pre ženy, ktoré majú problematickú pleť alebo nepravidelný cyklus.
„Hormonálna antikoncepcia navodí stav podobný tehotenstvu, kedy nedochádza k ovulácii, čo znamená, že nedôjde k dozretiu a uvoľneniu vajíčka a keďže sa vajíčko neuvoľní, nemôže byť oplodnené. Okrem toho, zahustený hlien krčka maternice výrazne sťažuje prechod spermií do maternice a vajcovodov. Ďalším mechanizmom k zabráneniu otehotnenia je pôsobenie na výšku sliznice maternice, keďže najmä pri dlhodobom užívaní dochádza k jej výraznému stenčeniu, čím nie je možné zahniezdenie vajíčka,“ vysvetľuje základný princíp hormonálnych liekov Matej Böhmer.
“Ak je žena zdravá, dnešná nízkohormonálna antikoncepcia nie je pre pečeň nijak zvlášť náročná.
„
Ako potvrdil, medzi benefity antikoncepcie patrí úprava cyklu, zníženie bolestivosti menštruácie, zmiernenie predmenštruačného syndrómu.
Antikoncepcia podľa lekára tiež chráni pred nádorovým ochorením maternice a vaječníkov, zmierňuje problémy pri benígnych nádoroch prsníkov, napomáha proti artérioskleróze, endometrióze, polycystických vaječníkoch a má pozitívny efekt na niektoré dermatologické syndrómy.
Náplaste, krúžky a tabletky
Hormonálna antikoncepcia aplikovaná vo forme náplastí alebo vaginálnych krúžkov má výhodu väčšej šetrnosti k organizmu.
Ako hovorí gynekológ, „hormóny sa vstrebávajú cez pokožku a sliznicu priamo do krvi a tak obchádzajú pečeň, zatiaľ čo antikoncepcia vo forme tabletiek sa musí metabolizovať v pečeni. No zároveň treba spomenúť, že pokiaľ je žena zdravá a v minulosti neprekonala žiadne závažnejšie ochorenie pečene, tak dnešná nízkohormonálna antikoncepcia nie je pre pečeň nijak zvlášť náročná.“
Pri iných ako tabletkových formách antikoncepcie považuje Matej Böhmer za výhodu väčší komfort pri užívaní. Z
atiaľ čo tablety je potrebné užívať denne, náplaste sa aplikujú raz za týždeň, vaginálny krúžok zas raz mesačne.

Päť otázok o vysadení hormonálnej antikoncepcie:
Odpovedá Matej Böhmer, gynekológ/pôrodník ProCare Medissimo.
Ak plánujeme užívanie hormonálnej antikoncepcie počas dlhšieho obdobia, je dobré dať si v jeho priebehu pauzu?
Treba si uvedomiť, že takmer všetky dnes užívané antikoncepcie sú nízkodávkové a navrhnuté tak, aby ich žena mohla užívať celý svoj reprodukčný vek, s výnimkou obdobia, kedy chce byť tehotná. Z vyššie spomínaných dôvodov preto prestávky v užívaní antikoncepcie neodporúčame, samozrejme, ak si to nevyžaduje zdravotný stav pacientky. Ak už dôjde k vysadeniu antikoncepcie, žena by mala hneď od prvého dňa nasledujúceho cyklu zvoliť inú formu, napríklad bariérovej antikoncepcie.
Ako postupovať správne pri vysadení HK?
Platí všeobecné pravidlo, že antikoncepcia sa má vysadiť vždy na konci daného balenia. Tabletky treba doužívať do poslednej, to isté platí pri náplastiach. Vaginálny krúžok by mal byť zavedený celé tri týždne. Pri predčasnom vysadení antikoncepcie uprostred cyklu je žena vystavená riziku možného silného alebo nepravidelného krvácania.
Čo ak chce žena otehotnieť? Je to možné hneď po vysadení HK alebo sa telo musí dať najprv „dokopy“?
Vládne mýtus, že žena sa po užívaní antikoncepcie musí „očistiť“, no hormóny z poslednej tablety sa dostanú z tela v priebehu niekoľkých dní a paradoxne práve v prvom mesiaci po vysadení hormonálnej antikoncepcie je väčšia šanca, že sa v tele uvoľní viac vajíčok. Často sa stáva, že ženy otehotnejú hneď prvý mesiac po vysadení.
Po akom období sa cyklus zvyčajne obnoví?
Menštruačný cyklus by sa mal upraviť do troch mesiacov a cykly budú opäť ovulačné, tiež sa upravia aknózne prejavy či problémy s vlasmi.
Každá žena však reaguje na vysadenie antikoncepcie inak. Môže sa objaviť aj oneskorenie prvej menštruácie po vysadení, prípade prechodné zhoršenie pleti.
Čo, ak mala žena pred užívaním HK nepravidelný cyklus alebo problém s polycystickými vaječníkmi? Môžu sa jej tieto problémy vrátiť?
Pokiaľ mala žena pred nasadením antikoncepcie nepravidelný cyklus, je veľmi pravdepodobné, že sa problémy po vysadení opäť objavia.
Pri polycystických vaječníkoch sa odporúča ženám užívať antikoncepciu ako prevenciu vzniku cýst a prípadných súvisiacich komplikácií, taktiež zabezpečí úpravu často nepravidelného menštruačného cyklu. Po vysadení pre plánovanú graviditu sa odporúča návšteva gynekológa, prípadne nasadenie niektorých z dostupných potravinových doplnkov na zlepšenie funkcie vaječníkov a podporu ovulácie.