Legendárny Charlie Chaplin bol rozporuplný človek. Na jednej strane ho svet vnímal ako génia nemého filmu. V súkromí však bol komplikovanou osobnosťou, perfekcionistom, ktorý videl len svoju pravdu a vydržať s ním bolo naozaj náročné. Tri manželky to nezvládli. Až štvrtá v poradí bola preňho tá pravá. Oona Chaplinová verne stála po jeho boku vyše tridsať rokov.
Milovník neplnoletých dievčat
Nie je tajomstvom, že slávny komik mal trochu zvláštny vkus na ženy. Najviac sa mu páčili mladučké dievčatá, pokiaľ možno ešte panny. „Najkrajším prírodným výtvorom je mladé dievča, ktoré práve začína rozkvitať,“ hovorieval.
Prvýkrát sa oženil ako tridsaťročný, vzal si vtedy šestnásťročnú herečku Mildred Harrisovú. Manželstvo sa skončilo po dvoch rokoch. Jeho druhou manželkou bola ďalšia herečka Lita Greyová. Keď sa zaplietla s Chaplinom, mala len pätnásť rokov. Pôvodne si ju nechcel vziať, ale neplánovane otehotnela a jej matka mu hrozila škandálom. Nakoniec spolu zostali tri roky, počas manželstva sa im narodili dvaja synovia.
Jedinou Chaplinovou manželkou, ktorá bola v čase svadby plnoletá, bola dvadsaťšesťročná Pauletta Goddardová, no bezdetný zväzok sa rozpadol po šiestich rokoch. Samozrejme, okrem oficiálnych manželiek mal slávny komik, režisér a scenárista aj množstvo mileniek, ktoré priťahovala jeho sláva.
Keď sa krátko po treťom rozvode dal dokopy s ďalšou mladou dievčinou, všetci sa na jeho vzťah dívali skepticky. Jeho vyvolenou sa vtedy stala len sedemnásťročná Oona O'Neilová – dcéra slávneho dramatika a nositeľa Nobelovej ceny Eugena O'Neila.

Otec ju vydedil
Hoci to tak na prvý pohľad nevyzeralo, Oona mala s Charliem Chaplinom dosť spoločného. Obaja napríklad vyrastali v neúplných rodinách. Chaplinov bohémsky otec odišiel od ženy a detí krátko po synovom narodení. Oonin otec opustil rodinu, keď mala dva roky.
Eugen O'Neil mal veľmi zložitú povahu a tá ovplyvňovala celú jeho rodinu. Jeden z jeho synov spáchal samovraždu, druhý mal psychické problémy a na Oonu sa snažil mať vplyv aj napriek tomu, že ju ako otec vôbec nevychovával. Najskôr jej zakazoval, aby sa stala herečkou, a keď vyšlo najavo, že má vzťah s Chaplinom, ktorý bol od nej o tridsaťšesť rokov starší, vyvolal škandál.
Oone hrozil vydedením, ak sa za Chaplina vydá. A keď ho neposlúchla, definitívne s dcérou ukončil kontakt. Ju to síce celý život trápilo, no napokon sklamanie z otcovho správania prekonala. Neposlúchla ho a Charlie Chaplin sa stal mužom jej života. Zosobášili sa v roku 1943 v Santa Barbare hneď po tom, ako Oona dovŕšila osemnásť rokov.
Napriek tomu, že veľa skeptikov pochybovalo o ich vzťahu, manželstvo bolo šťastné hlavne preto, že sa mladá pani Chaplinová absolútne oddala manželovi. Vzdala sa svojich hereckých ambícií, vytvorila mu potrebné zázemie a pomáhala mu viesť normálny život. Napokon sa nečakane zmenil aj on. Už nevyhľadával ďalšie milostné vzťahy a svoju ženu si vážil. Spoločne vytvorili pre svojich osem detí domov, aký oni dvaja v detstve nikdy nepoznali.
Z Ameriky museli odísť
Prvé štyri deti sa narodili v Amerike, ďalšie štyri vo Švajčiarsku, kam sa rodina uchýlila po tom, čo sa pre Spojené štáty stali nežiaducimi. Na prelome štyridsiatych a päťdesiatych rokov ich totiž so všetkou silou zasiahla „honba na čarodejnice“, ktorý rozpútal vtedajší prezident Joseph McCarthy.
Chaplin bol neustále pod dohľadom FBI a zaujímal sa oňho Výbor pre vyšetrovanie neamerickej činnosti. Podobne ako ďalší umelci čelil obvineniu zo šírenia komunistickej propagandy. Keď už bol tlak príliš silný, Chaplinovci to vzdali a odsťahovali sa do Európy. Nebolo to pre nich jednoduché. V Amerike museli nechať všetko, čo mali – dom, štúdio, filmy, majetok.
Keďže sa Charlie nechcel ponížiť a žiadať o víza, jeho manželka Oona sa podujala, že sa vráti do Spojených štátov a speňaží, čo sa bude dať. Aj to urobila. Keď rozpredala majetok, definitívne sa vzdala amerického občianstva. Druhý domov našli na brehu Ženevského jazera. Pre rodinu nastal vo švajčiarskom meste Corsier-sur-Vevey priam idylický čas. Usadili sa v sídle z osemnásteho storočia s výhľadom na jazero a po bohémskych rokoch sa z Charlieho Chaplina stal vzorný otec a manžel.

„Po tom, čo otec prežil v období mccarthyzmu, bol šťastný a spokojný, hoci musel mať pocit krivdy. Bol veľmi dobrým otcom. Bol však prísny na plnenie školských povinností, pretože on začínal z ničoho. Priznám sa, nerád som chodil do školy. A on to nevedel pochopiť.
Stále mi hovoril: Eugene, ani si nevieš predstaviť, aké máš šťastie, že môžeš získať vzdelanie. Niekde hlboko v srdci túžil po tom, aby sa z jeho detí stali lekári alebo právnici,“ povedal pre denník SME jeho syn Eugene Chaplin, keď bol v roku 2005 hosťom medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák v Košiciach.
Charlieho sen sa napokon nesplnil, všetky deti sa napokon uplatnili ako umelci. Z dcéry Geraldine je slávna herečka a aj ďalšie tri deti – dcéra Josephine a synovia Michael a Christopher si zvolili herectvo. Sydney si vybral scenáristiku, Charles krátkometrážne filmy, Victorii učaroval cirkus a z Eugena sa stal zvukár, ktorý pracoval pre slávne koncertné sály a podieľal sa napríklad na albumoch Davida Bowieho, Roling Stones a Queen.
Láska až do konca
Najťažšia skúška v manželstve Chaplinovcov prišla na sklonku Charlieho života, keď vážne ochorel a jeho stav si vyžadoval dvadsaťštyrihodinovú starostlivosť. Oona sa o neho starala s plným nasadením. Neustále mu bola k dispozícii, hoci sama mala problémy s chrbticou. Svoje starosti vtedy kompenzovala alkoholom.
Niektorí ľudia, ktorí si na ňu pamätajú hovoria, že si do čaju prilievala whisky. Na staré kolená bola depresívnou alkoholičkou, občas neschopnou vyjsť z domu. Svojho manžela však doopatrovala do úplného konca, kým dvadsiateho piateho decembra 1977 nezomrel v spánku.
„Bola taká ľúbezná a úprimná. Ale po smrti Chaplina sa cítila strašne. Nezáležalo na tom, čo sme si o ňom mysleli, aký nemožný človek to bol. Ona bola do neho blázon. Nikdy sa nezmierila s jeho odchodom. Sedela s hlavou zaklonenou a na tvári mala výraz čistého utrpenia. Vedela som, že myslí na Chaplina a že po všetkých rokoch ju pohlcuje hrozný, hrozný smútok,“ povedala v biografickej knihe o Oone jej kamarátka Frances Schumanová, ktorá ju spoznala až po Charlieho smrti.
Oona si na život bez manžela privykala ťažko. V roku 1991 ju premohla rakovina pankreasu, zomrela ako šesťdesiatšesťročná.