Žijete v naplňujúcom vzťahu plnom lásky, no predsa máte niekedy pocit, že keď sa pozriete na svojho partnera, cítite rozčúlenie, odpor, ba niekedy dokonca (aj napriek všetkej tej láske) nevysvetliteľnú nenávisť?
Dobrá správa je, že v tom nie ste sami. Podľa vedcov sa totiž takmer v každom z nás vo väčšej či menšej miere bijú protichodné pocity voči druhým ľuďom, hoci si to ani nemusíme uvedomovať. Túto ambivalenciu potvrdzuje psychoanalytická teória, klinická prax, naša ľudská intuícia a teraz už aj výskumy.

Nie všetkých pocitov sme si vedomí
Americkí psychológovia Vivian Zayas a Yuichi Shoda v sérii štúdií zistili, že ľudia dokážu mať pozitívne a negatívne pocity voči jednej osobe naraz. Vyplýva to z experimentov, v ktorých účastníci hodnotili svoje pocity smerom k ľuďom, ktorých mali radi. Ich bezprostredné reakcie väčšinou súviseli práve s tými pozitívnymi, negatívnych bolo málo.
Neskôr ich však požiadali, aby hodnotili svoje implicitné pocity, teda také, ktorých si možno neboli priamo vedomí. Výskumníci merali rýchlosť ich reakcie počas počítačovej úlohy, pri ktorej zúčastnení videli meno nimi vybratej osoby a následne sa v rýchlom slede objavovali slová pozitívneho alebo negatívneho významu a konotácie.
Ich úlohou bolo čo najrýchlejšie pomocou tlačidla kategorizovať tieto slová (napríklad šťastný, mačiatko, rakovina, odpad) ako jasne negatívne alebo pozitívne.
Náš mozog pracuje tak, že ak myslíme na niečo príjemné, dokážeme pozitívnemu slovíčku ľahšie a rýchlejšie priradiť jeho pozitívny význam, zatiaľ čo pri negatívnom nám to trvá dlhšie.
Zjednodušene povedané to znamená, že ak ľudia pri experimente videli meno človeka, ktorého mali radi, mali by byť následne schopní rýchlo zaradiť do kategórie pozitívne slová a pomalšie tie negatívne. Vďaka tomuto úkonu mohli vedci presne kvantifikovať ľudské pocity voči nimi vybratému človeku. Ešte predtým však určili všeobecnú rýchlosť ich zatrieďovania tým, že im ukázali nič nehovoriace zhluky písmen bez emocionálneho podtónu.
Výsledok prekvapil
Výskum napokon ukázal, že ak šlo o človeka, ktorého mali radi, účastníci štúdie boli schopní rýchlo kategorizovať pozitívne slová, avšak takisto rýchlo dokázali kategorizovať aj tie negatívne. Zároveň sa teda zvýšila ich schopnosť, od ktorej sa očakávalo, že by mala byť spomalená.
Tieto výsledky podľa odborníkov dokazujú, že ľudia sú schopní pociťovať aj pozitívne, aj negatívne pocity voči jednej osobe naraz, hoci si to ani nemusia priznať.
Zaujímavosťou je, že to platilo aj v obrátenom garde – keď ľudia mysleli na osobu, ktorú nemajú radi, dokázali kategorizovať pozitívne slová rýchlejšie, než sa očakávalo. To naznačuje, že zrejme na nevedomej úrovni prechovávame voči neobľúbeným osobám aj pozitívne emócie.
Nenávisť rovná sa nesprávny vzťah?
Zistenia sú podľa psychologičky Amie Gordon dôkazom, že láska aj nenávisť sú normálnou súčasťou blízkych medziľudských vzťahov a mať negatívne pocity voči niekomu, koho milujeme, ešte neznamená, že sme v nesprávnom vzťahu.
Na druhej strane je však aj vo vzťahu potrebné nájsť hranicu, kedy sú ešte negatívne pocity v norme a kedy už nie. Dôležitým ukazovateľom je v tomto prípade čas.
Ak sa nenávistná nálada opakuje často, prípadne prevažuje nad všetkým pozitívnym a láskyplným, taký stav už väčšinou naznačuje závažnejší problém medzi partnermi.