Zdroje našej planéty nie sú nevyčerpateľné a postupne si to uvedomujú už aj v módnom priemysle. Mnohé reťazce a spoločnosti sa začínajú zamýšľať nad tým, ako bude oblečenie vyzerať v budúcnosti a investujú nemalé sumy do výskumov, ktoré sa zameriavajú na alternatívne materiály.
Keďže majú vo svojich rukách rozhodovanie o tom, aké látky budú hrať prím o desiatky rokov z hľadiska udržateľnej módy, ide o veľkú zodpovednosť. Nielen z pohľadu planéty, ale aj z pohľadu udržania zisku a zdrojov. Jedným z módnych gigantov, ktorý túto problematiku začína brať vážne, je aj spoločnosť H&M.
Tá sa zaviazala, že bude stopercentne používať iba obnoviteľné zdroje a recyklované materiály a produkty vrátane bavlny, vody aj energií. To všetko by chcela stihnúť do roku 2030 a o ďalších desať rokov by sa malo pridať aj znižovanie emisií. Práve preto H&M pred časom založilo organizáciu, ktorá v rámci projektu Global Change Award oceňuje vedcov s inšpiratívnymi a zaujímavými nápadmi v módnom biznise.
Tento rok vybrali viaceré, ktoré majú potenciál šetriť životné prostredie a robiť ďalšie pozitívne zmeny v oblasti módneho biznisu. Tu sú tri najbizarnejšie:
Koža z hrozna
Jeden z prihlásených tímov dostal nápad ďalej spracovávať materiály, ktoré sa nevyužijú pri produkcii vína a pretvoriť ich na nepravú kožu.
Inak sa šupky z hrozna a stonky z viniča pália, čo spôsobuje zvyšovanie uhlíkových emisií, prípadne sa zahodia a vylučujú toxické polyfenoly do pôdy. Výsledkom pri udržateľnom spôsobe spracovania tohto materiálu by mohli byť kabelky, topánky a iné odevy.
Solárne textílie
V módnom priemysle sa používa veľa syntetických materiálov ako napríklad nylon, ktoré k udržateľnosti módy neprispievajú. Inovatívni výskumníci však prišli na spôsob, ako nylon vyrobiť iba pomocou vody, rastlinného odpadu a solárnej energie.
Zároveň je tento materiál schopný zachytávať uhlík z okolitého prostredia, čím ho doslova čistí. Zaujímavosťou je, že takýto nylon je na výrobu lacnejší a už ani nemusí trvať tak dlho, kým ho ľudia budú bežne nosiť.
Móda z hnoja
150-tisíc eur chce H&M investovať do výroby oblečenia z kravských výkalov. Na tento inovatívny postup v snahe o udržateľnú módu prišiel tím vedcov, ktorí dokážu meniť nestrávenú celulózu z výkalov na odolný, jemný a nezapáchajúci materiál.
Zároveň v tomto procese využívajú aj ostatné časti výkalov vrátane fosfátov a vody, čo je vysoko prospešné pre životné prostredie. Metán vylučovaný z kravského hnoja je totiž nebezpečným znečistovateľom prírody. Prvé kúsky oblečenia z takéhoto biomateriálu už existujú a stojí za nimi vedkyňa Jalila Essaidi.