Prechádzky v prírode sú nepochybne činnosťou, ktorá so sebou prináša množstvo benefitov.
Z ich výhod čerpajú telo aj myseľ. V slovenskom prostredí máme šťastie na nádherné prírodné scenérie a zeleň v niektorých prípadoch len pár krokov od domu, v iných pár kilometrov. Stále však ide o ľahko prekonateľnú vzdialenosť.
Turistika ako kondičný tréning
Ak sa vám nedarí alebo nestíhate zájsť do prírody cez týždeň, rezervujte si na to aspoň víkend. Ak vás čaká náročnejší terén, nezabudnite na pevnú obuv. Pomáhať k rezkému kroku si môžete aj trekingovými paličkami.
Ak sa snažíte do svojho harmonogramu vtesnať pohyb, pobyt v prírode môžete premeniť na efektívny tréning. Ako na to nám poradila fitness trénerka Alenka Jacková.
„Pri svižnej chôdzi, napríklad v prírode, zapájame stehná, či lýtka, no pri náročnejšom teréne do kopca dáme zabrať aj sedacím svalom,“ hovorí trénerka.
Ak sa vyberiete na turistiku, napríklad na Chopok alebo Vysokú či ďalšie vysoko postavené ciele, určite neprehliadnete náročnejší terén, ktorý sa skladá väčšinou z veľkých balvanov, ktoré suplujú schody.
Pri chôdzi po takýchto skalách sa namáha jadro tela, jeho hlboké svaly trupu, teda takzvaný „core“.
Samotná chôdza je telu nápomocná, ešte lepšia je rýchla svižná chôdza, ktorá pomáha zvyšovať kondíciu.
„Tak ako s každým športom aj tu platí postupne pridávať a pomôcť nám k tomu môžu aj mobilné aplikácie ako Runtastic, Pedometer či Endomondo,“ radí Alenka Jacková. Pridávať môžete vzdialenosť, rýchlosť alebo intenzitu tréningu s vyššou záťažou.

Chudnutie v prírode
„Chôdza podporuje okysličenie, metabolizmus. Jej pravidelným zaraďovaním do denného harmonogramu môžeme efektívne chudnúť, pretože ňou zvyšujeme svoj energetický výdaj, ktorý by mal byť vyšší, ako energetický príjem, teda objem prijatej potravy,“ vysvetľuje trénerka.
Stále platí jednoduchý vzorec: Príjem – výdaj = Chudnutie/Priberanie
Obľúbeným spôsobom ako chudnúť je intervalový tréning zvaný aj HIIT. Ide o efektívny spôsob cvičenia, ktorý môžete aplikovať na rôzne druhy pohybových aktivít.
Metabolizmus je nabudený a spaľovanie tukov prebieha aj niekoľko hodín po cvičení. Zdatnejší turisti môžu aplikovať intervalový princíp aj pri chôdzi.
„Intervalový tréning je striedanie intervalov – časových úsekov rýchlych s pomalými, alebo náročnými s ľahkými. V praxi by to pri rovinke znamenalo, že 1 minútu kráčame rýchlo a ďalšiu minútu vychádzkovou chôdzou. Samozrejme, pri aktivite, akou je turistika, nie je vhodné aplikovať túto intervalovú metódu naplno aj z praktických dôvodov, aby chodec úspešne dokončil trasu. Pokiaľ sa turistika vykonáva na kopcovitom teréne, samotné šliapanie so striedaním prestávok je intervalovou činnosťou,“ hovorí Alenka Jacková.

Dôležitá je aj strava
Ako hovorí fitness trénerka, kondiční športovci mali kedysi tendenciu dopĺňať energiu prevažne cukrami, či rýchlejšími sacharidmi sú ovocie alebo energetické tyčinky, keďže sa ľahko trávia a ihneď účinkujú.
„Tieto potraviny nemusia byť vhodné pre ľudí, ktorí sa snažia o úbytok telesnej hmotnosti. Stravovanie pri chôdzi je vysoko individuálne a je potrebné „otestovať“ svoje telo na druhy jedál, ktoré mu dodajú energiu na dlhšiu dobu, no nezaťažujú trávenie. Rovnako podstatné je aj rozdelenie stravy do menších porcií, ktoré dlho neležia v žalúdku, aby ťažké trávenie nebrzdilo v športovaní,“ radí odborníčka.
Príklady jedál do turistického batohu
Pri najviac aktívnej časti turistiky je vhodné trávenie nadmerne nezaťažovať ťažkým jedlom. Dobre poslúži aj ovocie, jogurt, či len tekutiny v podobe aminokyselín BCAA, alebo iontový nápoj.
Pri celodňovom turistickom výlete sa môžeme zdravo stravovať aj tak, že si pripravíme plnohodnotné vyvážené jedlo, a to kombináciu sacharidov, bielkovín a menšieho množstva tuku.
- Gazdovský (Selský) jogurt, ovocie, malá hrsť orechov
- Kvalitné pečivo, šunka s vysokým podielom chudého mäsa, mozzarella
- Flapjack (müsli tyčinka, ktorú si môžete doma pripraviť sami a v zdravšej verzii)
- Banán, arašidové maslo
Nepodceňujte strečing, zaraďte ho po športe
Strečing nie je len záležitosťou profesionálnych športovcov alebo tradičných športov ako je, napríklad, beh. Telo takúto „terapiu“ ocení po náročnom výkone.
Pred turistikou je vhodné urobiť si jednoduchú 5-10 minútovú rozcvičku, v ktorej sa telo rozhýbe. Dobrou rozcvičkou je, napríklad, zaradenie jednoduchej 15-minútovej chôdze najprv v pomalom tempe, s postupným sa zrýchľovaním.
„V žiadnom prípade nie je vhodné robiť strečing ešte pred samotným športovaním. Slúži na upokojenie a znižuje tepovú frekvenciu, vďaka čomu môžete cítiť ospalosť ešte pred samotným športovaním,“ hovorí Jacková.
Podľa nej je ideálne zaradiť ho po športe: „Statický stretching je vhodné urobiť po dokončení turistiky a treba ho chápať ako uvoľňovacie cvičenie, kedy sa snažíme sval zrelaxovať. V strečingu nájdeme polohu natiahnutého svalu, ktorá nám je príjemná a v nej chvíľu zotrváme. Telo ochladzuje a tým spomalí fyziologické funkcie, čo urýchli čas zotavovania sa po tréningu.“
Benefity turistiky pre telo a myseľ:
- Znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení
- Zlepšuje krvný tlak a úroveň krvného cukru
- Znižuje cholesterol
- Zlepšuje silu a odolnosť kostí
- Zvyšuje silu a výdrž zadných svalov a svalov nôh
- Posilňuje stred tela
- Zlepšuje rovnováhu
- Pomáha v boji s nadváhou
- Zlepšuje náladu, pomáha bojovať so stresom a úzkosťou
- Redukuje výskyt depresie a zlepšuje spánok