Ukážka pestrosti ženskej krásy opäť niektorých pohoršila.
Julia Busato, fotografka z Kanady, vidí krásu snáď všade.
O to radšej na svojich fotografiách zobrazuje krásu ľudí v rôznorodých formách a prieči sa ešte stále prevládajúcej predstave o ideálnom ženskom, ale aj mužskom tele. Svoj osobný „protest“ prenáša do obrazov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Nedávno na svojej stránke, ale aj Facebooku uverejnila fotografie nazvané Mannequin series.
Vyše rok práce pozostával najmä z fotiek žien, no aj mužov, ktorí svoje telo zakrývajú figurínou, akú nájdete bežne v obchodoch s oblečením.
Figurína predstavuje stereotypizovanú predstavu o rozmeroch a forme ženského tela, reprezentuje predsudky spoločnosti voči tým, ktorí sú iní a ktorých je naozaj veľa.
Julii Busatovej zapózovalo s figurínou v ruke množstvo odvážnych žien. Niektoré boli potetované, iné mali nadváhu, boli extrémne chudé alebo podstúpili mastektómiu.
Facebook a neprajní užívatelia
Ženy, ktoré nechcú byť kópiou figuríny, ako to už býva, zožali na jednej strane potlesk za odvahu a inšpiráciu, na druhej strane sa však našli neprajníci a ľudia, ktorí sa zľakli kontroverznosti projektu.
Tí Facebooku nahlásili Juliine fotografie ako nevhodný obsah a dočasne na 30 dní umelkyňu zablokoval. Na fotografiách nie sú viditeľné priamo intímne časti tela.
Ak niektoré ženy chceli odhaliť poprsie alebo pohlavné orgány, fotografka tieto miesta rozostrila. Napriek tomu tieto fotky mnohých pobúrili.
Vlna podpory projektu sa však zdvihla hneď potom, ako Juliu Facebook zablokoval. Album Mannequin series má v súčasnosti viac ako 250 000 zdieľaní a umelkyni pribudlo vyše 50 000 nových fanúšikov.
Nebolo to prvý raz
Busatová mala skúsenosti s blokovaním svojho konta zo strany Facebooku už predtým. Preto ostala frustrovaná.
Ako informuje BBC, kanadský Facebook argumentoval vymazanie niektorých fotografií a zablokovanie jej konta tým, že niektoré fotografie porušili jeho kódex.
Fotografka však doteraz nevie, o ktoré fotografie išlo a zamrzelo ju všeobecné vyjadrenie sociálnej siete bez upresnenia problému.
Na sociálnej sieti neskôr napísala: "Séria zlomyseľných nahlásení opäť zaplavila moju stránku a preto by som vám rada pripomenula niekoľko vecí.
Po prvé, zarábam si prostredníctvom kontaktov na sociálnych médiách. Byť, napríklad, zablokovaná na Facebooku, pre mňa znamená negatívny dopad na schopnosť platiť účty.
Po druhé, nie je to nič viac ako šikanovanie. Je to využívanie systému pre vaše vlastné dobro. Ale zahrávanie sa s niekoho osobným finančným zázemím nie je v poriadku a mali by ste sa za to hanbiť. Nechcite iným uškodiť. Vráti sa vám to a vo väčšom.
Prosím, predtým, ako nejaký obsah nahlásite, pretože sa vám nepáči, premyslite si to. Ak sa vám len nepáči, proste choďte ďalej."
Julia sa nechala počuť, že tento negatívny zážitok ju neodradí od toho, aby v projekte ďalej pokračovala.
Dobrovoľníci sa jej stále hlásia so záujmom zapózovať si. Julia tak získava nielen nové objekty, ale aj príbehy, ktoré si každý z nich so sebou prináša pred objektív.