Sex je v každom veku iný, zo zdravotného hľadiska v tom strednom a vyššom možno dokonca ešte dôležitejší než v mladosti. Poukazujú na to výskumy týkajúce sa napríklad vplyvu na mozog a jeho kognitívne schopnosti, ale aj mentálne a fyzické zdravie.
Napriek tomu sa stávajú intímne chvíle pre ľudí po päťdesiatke a v neskoršom veku veľakrát tabu. Bolo by však naivné myslieť si, že päťdesiatnici, šesťdesiatnici či sedemdesiatnici nemajú sex a netúžia po romantických chvíľach so svojimi partnermi.
Problémom môže byť skôr to, že ak pár bojuje s kvalitou sexu, zvykne upadať aj jeho frekvencia. Vo väčšine prípadov pritom stačí prekonať ostych, zájsť za odborníkom a odstrániť príčinu problému.
Najčastejšie problémy
Gynekológ Jozef Španka z ambulancie Ingyn hovorí, že chuť na sex zväčša v tomto veku problémom nie je, ženy však mávajú ťažkosti napríklad s bolestivým sexuálnym stykom, ktorý spôsobuje suchosť, respektíve strata elasticity sliznice pošvy.
V menopauzálnom období tiež dochádza k zmene anatomických pomerov pošvy a vnútorných rodidiel, časť žien sa podľa lekárových skúseností stretáva aj s inkontinenciou pri pohlavnom styku.
K sexuológovi chodia partneri najčastejšie pri poruchách erekcie u muža či ďalších komplikáciách vrátane stereotypov v sexuálnom živote.
„Nezriedka sa na oboch stranách objavuje aj akási únava zo vzťahu, najmä ak dvojica žije stereotypným životom a sexualita sa odohráva vždy v rovnakom čase, na rovnakom mieste, tým istým spôsobom. Objavujú sa aj manželské nevery najmä zo strany mužov, ktorí si nachádzajú mladšie partnerky, i keď analogické správanie v súčasnosti nie je cudzie ani ženám,“ hovorí sexuológ Robert Máthé.

Odhodlanie ísť za odborníkmi
V spoločnosti nie je sexuálny život seniorov široko diskutovanou témou. Keď páry nevedia, ako majú svoje problémy riešiť a na koho sa obrátiť, ľahko môže dôjsť k zhoršeniu vzťahu aj k celkovému úpadku sexuality.
U žien je obvykle prvým účinným krokom k vyriešeniu problému návšteva gynekológa. „Dôležité je, aby boli i v tomto veku pravidelne sledované a aby sa gynekológ okrem rutinnej onkologickej prevencie tiež venoval problematike klimakterických porúch, sexualitu nevynímajúc,“ hovorí Jozef Španka.
Gynekológ dodáva, že je to dôležité aj z pohľadu dobrého fungovania rodiny ako takej. Ak žena o tejto téme nehovorí sama od seba, je vhodné, aby začal citlivo klásť otázky práve lekár. Odvaha hovoriť o svojich sexuálnych problémoch je totiž individuálna.
„Aj staršie páry sú už pomerne častými klientmi odborníkov v prípade sexuálnych problémov,“ pridáva sa Robert Máthé.
„Po päťdesiatke je však k sexualite ešte vo väčšej miere ako v mladšom veku potrebný komplexný prístup, nakoľko sexuálna porucha, najmä u mužov, môže byť aj prvým symptómom závažnejšej telesnej choroby. Pokiaľ je telesné zdravie zachované, často pomôže aj psychologická liečba,“ hovorí sexuológ.
Dodáva, že v súčasnosti je už k dispozícii množstvo terapeutických metód, ktoré umožňujú efektívne odstrániť prípadnú poruchu. Páry, ale aj jednotlivci by sa tak návštevy odborníka obávať nemali.
Výhody a nevýhody menopauzy
Odborníci aj laici sa stotožňujú s názorom, že od chvíle, ako u ženy nastane menopauza, dokáže sa na sex dívať inak, pretože jej už spravidla nehrozí otehotnenie.
„Menopauza znamená pre mnohé ženy skutočne akési uvoľnenie a tým aj sexuálnu slobodu, sexuálny život na plné dúšky. Počiatočné, negatívnymi emóciami sprevádzané uvedomenie si straty plodnosti a s ňou prichádzajúce pribúdajúce roky väčšina žien prekoná bez problémov a využíva výhody tohto zrelého vekového obdobia,“ tvrdí Robert Máthé.
Podľa gynekológa Jozefa Španku prináša strata plodnosti v postmenopauzálnom období určité upokojenie, keďže „odpadá strach z neželanej tehotnosti.“
Na druhej strane treba dodať, že práve menopauza spôsobuje v sexuálnej sfére aj rôzne komplikácie, najmä v súvislosti s nedostatočným zvlhčením pošvy. Lekár v takom prípade odporúča „na mieru ušitú“ liečbu. „Tá, či už celková alebo lokálna, zvykne navodiť správnu biologickú rovnováhu ženského organizmu a plnohodnotné prežívanie styku,“ hovorí Španka.

Keď chýba chuť na sex
Chuť na sex ovplyvňujú mnohé vonkajšie i vnútorné faktory. Môžu ju znižovať napríklad hormonálne výkyvy, ale aj duševné zdravie, či celková úroveň spokojnosti vo vzťahu. Podľa lekára Jozefa Španku by žene pri zníženom libide mala s vysokou pravdepodobnosťou najskôr stačiť iba pomoc gynekológa.
„Platí zásada, že liečime príčinu, nie následok a práve tú príčinu porúch vie odstrániť len gynekológ. V osobitých prípadoch sa však nevyhneme konzultácii s psychológom alebo psychiatrom. No nemá význam liečiť ženu čisto antidepresívami, ak ju z problémov vysoko pravdepodobne vytiahne za par dní správne zvolená hormonálna substitučná liečba,“ konštatuje Španka.
Hormonálne látky sú pre telo potrebné, na zahájenie takejto liečby je však potrebné splniť určité medicínske kritériá. K dispozícii sú pre ženy okrem nich aj fytoestrogény či prípravky obsahujúce iba prírodné látky ako napríklad peľové zrno. Tie podobne vplývajú na zachovanie kvality života žien v menopauze.
V skutočnosti však neplatí, že ak má človek v zrelom veku problémy s chuťou na sex, zachránia ho iba lieky či výživové doplnky.
„Vnútorné nastavenie jednotlivca a dobrý vzťah v páre je rozhodne to prvoradé, čo prispieva ku kvalite sexuálneho života,“ tvrdí Robert Máthé. „Pokiaľ si dvojica udržuje svoj sexuálny štandard, robí tak nielen v záujme zveľaďovania kvality svojho života, ale aj v záujme prevencie rôznych somatických ochorení a napokon aj v záujme predĺženia života,“ uzatvára sexuológ.