Asuán
Ak by ste chceli zažiť a uvidieť to najlepšie, čo v Egypte je, musíte sa vybrať na juh, do mesta Asuán, ktoré je vzdialené zhruba hodinu a pol letu z Káhiry. Asuán je navštevovaný hlavne pre pamiatky, ktoré sa nachádzajú v jeho okolí.
Nie je to typické prázdninové prímorské letovisko, napriek tomu pre turistov, ktorí sa sem vydajú, je službami veľmi dobre vybavené. Mesto má vďaka rieke Níl, na ktorej sa nachádza, celoročne celkom príjemnú klímu. Je to skutočná oáza s palmami a inou bohatou vegetáciou priamo v púšti.
K prehliadke mesta je ideálne využiť buď kočiare ťahané koňmi, ktorých je všade neúrekom, alebo si vyraziť za poznaním prechádzkou ulicami mesta a po pobrežnej kolonáde. Z brehov Nílu potom môžete pozorovať, ako sa na riečnych vlnách plavia či pohupujú plachetnice zvané felucce a motorové člny.

Nad mestom sa na kopci nad západným brehom Nílu týči mauzóleum imáma Aga Khana, ktoré pripomína hrad. Jednou z najväčších atrakcií mesta je neďaleká Vysoká Asuánska priehrada. Vybudovali ju v 60. a 70. rokoch minulého storočia a svojou dĺžkou zhruba 3,6 kilometra a výškou zhruba 111 metrov sa radí k najväčším priehradám na svete.
Po jej dokončení v roku 1971 tu vznikla jedna z najväčších priehradných nádrží na svete, Násirovo jazero, s dĺžkou zhruba 500 kilometrov a v najširšom mieste so šírkou 16 kilometrov. Výstavbu priehrady sprevádzala obrovská polemika a znamenala zánik rozsiahleho územia a obydlí Núbijcov, ktorí sú jednou z najväčších egyptských národnostných menšín.
Počas stavby priehrady prebehla aj rozsahom obrovská pamiatkarská akcia, ktorej cieľom bolo zachrániť veľké množstvo staroegyptských stavieb ohrozených zaplavením.
Medzi ďalšie turisticky atraktívne miesta v meste patrí nedokončený 1 168 tonový obelisk kráľovnej Hatšepsut, ktorého výška mala byť 42 metrov. Obelisk však počas výroby praskol a práce na ňom boli následne zastavené.

K novodobým atrakciám mesta patrí nepochybne Núbijské múzeum založené v roku 1997 v spolupráci s organizáciou UNESCO. Tamojšie exponáty z doby zhruba od roku 4500 p.n.l. až po súčasnosť súvisia s históriou a kultúrou Núbie, rozprestierajúcou sa kedysi na území dolného Egypta a severného Sudánu.
Medzi najväčšie atrakcie múzea patria 6000 rokov staré maľované keramické misy, či konské brnenie zo 6. storočia p.n.l. Stavba je obklopená botanickou záhradou, kde nájdete širokú škálu egyptskej flóry. Prehliadka Asuánu nie je kompletná, pokiaľ vynecháte návštevu chýrneho starého, farbami hýriaceho bazáru.

Philae
Väčšina návštevníkov Asuánu nevynechá návštevu výnimočnej pamiatky, ktorú sa podarilo zachrániť pred zaplavením. Je ním chrámový komplex, niekdajšie významné staroveké pútnické miesto kultu bohyne Isis, známej aj pod menom Eset, nachádzajúci sa na jednom z mnohých ostrovov priehrady, zhruba 10 kilometrov od Asuánu.
Pôvodne sa nachádzal na dnes už zaniknutom ostrove Philae, v súčasnej dobe leží na ostrovčeku Agilkija, kam bol v spolupráci s organizáciou UNESCO v rokoch 1972 - 1980 prenesený pri výstavbe priehrady. Na pôvodnom mieste by totiž skončil úplne pod hladinou vody.
Rozobraný na jednotlivé kusy bol prenesený a následne nanovo postavený na spomínanom novom, o vyše 20 metrov vyššom mieste, vzdialenom približne 300 m od pôvodného. Spolu s chrámom sa na nové miesto presunul aj nový názov ostrova - Philae.

Na pôde tohto chrámu podľa egyptských tradícií uzavreli manželstvo Gaius Iulius Caesar s kráľovnou Kleopatrou. Nájdete tu taktiež stopy po neskorších kolonizátoroch a návštevníkoch Egypta. Svedčia o tom aj francúzske nápisy z doby Napoleona, ktoré tu zanechala jeho armáda, počas svojej expedície po Egypte.
V období pod nadvládou Rímskej ríše bol chrám rozšírený a naďalej ako jediný aktívne využívaný na staroveké egyptské náboženské obrady a to až do roku 535 n.l, keď ho cisár Justinián prikázal uzavrieť, čo znamenalo oficiálny koniec egyptského náboženstva.
Okrem hlavného chrámu bohyne Isis sa na ostrove nachádzajú aj ďalšie stavby, medzi ktoré patrí menší chrám bohyne Hathor, Hadriánova brána zdobená reliéfmi cisárov Hadriána, Marca Aurélia a Lucia Vera. Na ostrov Philae sa dostanete lodnými taxíkmi z prístavu zhruba za 15 minút a plavba po priehrade vás naplní skutočne príjemným vizuálnym zážitkom.

Abú Simbel
Abú Simbel je mestečko ležiace zhruba 280 km južne od Asuánu, neďaleko hraníc so Sudánom. Nie však ono, ale jedna z najkrajších a skutočne dych berúcich pamiatok Egypta sem láka ročne tisícky turistov. Chrámový komplex Abú Simbel je po pyramídach v Gíze pri Káhire druhou najnavštevovanejšou atrakciou v krajine.
Nedostupnosť a história chrámov vytvára mýty a po námahe, ktorú musíte podstúpiť, aby ste túto výnimočnú pamiatku videli, sa vám zdá všetko krajšie. Svojho času bol takzvanou južnou vstupnou bránou do Egypta. Komplex zahŕňa dva chrámy vytesané do skál počas vlády faraóna Ramzesa II., ktorý patril medzi najvýznamnejších faraónov v Egypte, v rokoch 1274 až 1244 p.n.l.
Väčší chrám so štyrmi monumentálnymi, zhruba 30 metrov vysokými sediacimi sochami faraóna na priečelí patrí Ramzesovi II. a bol zasvätený bohom Amun, Ra a Ptah. Vo vnútri chrámu sa nachádza veľká stĺpová sien, ktorú po bokoch zdobia výjavy ako faraón obetuje bohom a nachádzajú sa tu aj jeho sochy.
Zvláštnosťou chrámu je, že bol naprojektovaný a postavený tak, že len dvakrát do roka osvetlia ranné slnečné lúče zhruba na 15 minút jeho svätyňu, umiestnenú v zadnej časti chrámu. Vo svätyni sedia tri sochy bohov a faraóna. Slnečné lúče však osvetlia len sochy bohov Amuna, Ra a faraóna.
Štvrtá socha boha Ptaha, ktorý je spájaný s podsvetím, ostáva v tme. Táto udalosť sem láka ročne tisícky turistov, ktorí čakajú v dlhom rade, aby tento ojedinelý úkaz uvideli. Vďaka krátkemu trvaniu osvetlenia svätyne slnkom sa to však podarí len tým, ktorí si privstali a stoja vpredu. Sochy sú mimo tejto udalosti osvetlené umelým svetlom.

Menší chrám, zasvätený bohyni Hathor, nechal faraón postaviť pre svoju Veľkú Kráľovskú manželku Nefertari. Ten má na priečelí vytesaných šesť rovnako veľkých stojacich sôch, z toho štyri patria faraónovi a dve jeho manželke. Pri ich nohách sa nachádzajú menšie sochy ostatných členov kráľovskej rodiny. Nefertari patrila s Kleopatrou, Nefertiti a Hatšepsut k najvýznamnejším kráľovnám Egypta.
Po celé stáročia boli oba chrámy skryté pod metrami piesočných nánosov, z ktorých vyčnievali len vrcholky hláv obrích sôch. Znovuobjavené a vyslobodené z piesočného objatia boli veľkolepé stavby náhodne až v roku 1813 švajčiarskym cestovateľom J.L. Burkhardtom.
Tak ako chrámovému komplexu na Philae, aj obom chrámom v Abú Simbel hrozilo kvôli výstavbe priehrady zatopenie. Aj túto pamiatku sa svet rozhodol zachrániť. Svetoví egyptológovia a inžinieri dali stavbu v roku 1960 rozrezať na tisíc kusov a premiestnili ho o zhruba 200 metrov ďalej a o 64 metrov vyššie.

Tip z prvej ruky: Do Abú Simbel sa môžete dostať priamymi pravidelnými leteckými linkami aj z Káhiry. Z Asuánu je ideálne kvôli bezpečnosti zvoliť pravidelné autobusové zájazdy, a to výhradne len v rámci výletov, ktoré organizujú miestne hotely, prípadne asuánske turistické informačné centrum. Cesta trvá zhruba tri hodiny.
V Egypte musíte rátať s prísnymi bezpečnostnými opatreniami a kontrolami, s ktorými sa stretnete takmer všade. Sú dôsledkom všeobecného zvýšeného rizika teroristických útokov vo svete a egyptská vláda dôsledne dbá na bezpečnosť turistov a návštevníkov všetkých významných turistických objektov a stredísk v krajine.