Ženské bradavky slúžia v prvom rade ako prostriedok na cicanie materinského mlieka a to je ich primárnou úlohou. Príroda ich však stvorila tak, že dokážu oveľa viac, než len nakŕmiť dieťa.
Sú významnou súčasťou ľudskej sexuality a taktiež dokážu byť výstrahou pri potenciálnych zdravotných problémoch.
Mnoho žien sa nezriedka zamýšľa nad tým, či sú ich bradavky normálne, ako majú vyzerať a koľko pozornosti im vlastne majú venovať. Zosumarizovali sme niekoľko faktov, ktoré sa o bradavkách oplatí vedieť.
Ich veľkosť je u každého iná
O veľkosť bradaviek a prsných dvorcov sa spravidla netreba až tak obávať, neexistuje univerzálne správny rozmer. V tehotenstve sa napríklad môžu výrazne zväčšiť a mať až niekoľko centimetrov, to isté platí aj vtedy, keď žena priberie. No aj mimo tehotenstva je v podstate každá veľkosť v poriadku.
Sú erotogénnou zónou porovnateľnou s klitorisom
Štúdia z roku 2011 poukázala na to, že pri stimulácii bradaviek sa aktivujú tie časti mozgu (centrum rozkoše), ktoré sa aktivujú aj pri stimulácii klitorisu a vagíny.
Vedci na to prišli pomocou magnetickej rezonancie. Ten istý výskum tiež dospel k záveru, že aj samotné dráždenie bradaviek bez dotykov iných častí tela môže viesť k orgazmu. Dovtedy táto informácia nebola vedecky potvrdená a takúto skúsenosť pripisovali iba veľmi malému percentu žien.
Majú rôzne farby
Na rozdiel od kože na povrchu prsníka sú bradavky pigmentované o čosi výraznejšie. Ich farba súvisí aj s príslušnosťou k etniku a odtieňom pokožky na zvyšnej časti tela. Môžu byť v ružovej, tmavohnedej, ale aj tehlovo červenej farbe. Takisto sa ich zafarbenie môže meniť aj v priebehu tehotenstva v súvislosti s hormónmi.

Ich povrch nie je hladký
Dvorce okolo bradaviek zvyknú mať na sebe hrbolčeky. Existujú dva typy - Montgomeryho a Morgagniho. Zatiaľ čo Montgomeryho hrbolčeky sú vlastne žliazky, ktoré vylučujú sekréciu a vône, vďaka ktorým dieťa po narodení nájde bradavku po čuchu, súčasťou Morgagniho hrbolčeka sú potné žľazy, v ktorých môžu byť aj chĺpky.
Na závažné ochorenie, takzvanú Pagetovu chorobu bradaviek, ktorá je nádorom bradavky, dokážu upozorniť práve výrazné zmeny v okolí hrbolčekov. Môže ísť o začervenanie, vyrážku či svrbenie v oblasti bradavky. Ak nezmizne ani po niekoľkých týždňoch, je potrebné navštíviť lekára.
Výtok môže byť varovným signálom
Ak si stlačíte bradavku a nevyjde z nej žiadna tekutina, je to v poriadku. Ak sa z nej vylúči pár kvapôčok číreho výtoku, taktiež to ešte nemusí znamenať žiaden problém, môže ísť o hormonálne zmeny počas cyklu, dôsledok užívania liekov či dokonca nosenia príliš tesnej podprsenky.
V prípade, že má výtok zvláštne zafarbenie, treba spozornieť. Biely a krémový, zelený či dokonca čierny môžu byť znakom závažných ochorení či zápalov. Ak bradavka vylučuje krv, môže ísť o nádorové ochorenie a s návštevou lekára by ste nemali otáľať.
Nie všetci ich majú
Je to síce veľmi zriedkavé, ale malé percento ľudí sa narodí bez bradaviek. Ide o veľmi vzácnu poruchu zvanú atélia, pri ktorej sa nevyvinie prsná bradavka. Zvyčajne je spojená s ďalšou ojedinelou vrodenou poruchou – amastiou. Jej podstatou je nevyvinutie mliečnej žľazy. Počet ľudí na svete s týmito vrodenými chybami sa ráta v tisíckach.

Je to evolučný unikát
Ľudia, teda konkrétne ženy, sú jedinými z ríše cicavcov, komu narastú prsia a bradavky počas dospievania a zostanú v takej veľkosti už navždy. U všetkých ostatných cicavcov dochádza k zväčšeniu prsníkov iba počas tehotenstva a laktácie.
Vedci predpokladajú, že veľké prsia a vztýčené bradavky aj mimo tehotenstva súvisia u ľudí s evolučným vývojom nášho rodu. U ostatných cicavcov ide totiž o znak, že samica dojčí a nie je pripravená sa znova páriť.
Dojčenie je prirodzené, ale nie prirodzene jednoduché
Ľudia očakávajú, že dojčenie je z podstaty svojej prirodzenosti úplne ľahké, opak je však pravdou. Nájsť správnu polohu, aby sa bábätko prisalo, môže ženám spôsobovať ťažkosti. So správnym dojčením súvisí aj psychika a okolité podmienky, Niekedy je potrebná pomoc laktačných poradkýň, ktoré ženám ukážu správne techniky dojčenia, ak si s ním samy nevedia rady.
Zároveň môže byť dojčenie aj bolestivé a na bradavkách môžu vznikať ranky, zápaly, v horšom prípade krvácania a infekcie. Preto je dôležité, aby boli bradavky medzi dojčeniami zvlhčované. Mamičky môžu používať napríklad rôzne mastičky.