KÚPELE LÚČKY ležia uprostred krásnej liptovskej prírody. Neďaleko je Veľký Choč, ktorý poskytuje turistom jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na Slovensku.
Na jeho vrchol vedú štyri turistické značky, z Lúčok, z Likavky, z Valaskej Dubovej a z Dolného Kubína.
Veľký Choč je súčasťou prírodnej rezervácie, do ktorej patria aj ostatné priľahlé kopce. Jeho vrchol je porastený kosodrevinou, od Valaskej Dubovej má mierne stúpajúci tvar, kým zo severu a od Lúčok sa zvažuje v príkrom zráze.
Priamo v Lúčkach je ďalšia prírodná atrakcia – dvanásť metrov vysoký Lúčanský vodopád, ktorý patrí medzi päť vodopádov na Slovensku zapísaných medzi národné prírodné pamiatky.
Návštevníci miestnych kúpeľov radi navštevujú aj neďaleký archeoskanzen Havránok, v ktorom sa nachádzajú zrekonštruované stavby z mladšej železnej doby, staršej rímskej doby aj zo stredoveku.
Malebným miestom na prechádzky je okolie Liptovskej Mary. Turistické chodníčky tam majú vďaka blízkosti veľkej vodnej plochy neopakovateľnú atmosféru v každom ročnom období.
Po prechádzke je príjemné relaxovať v liečivej minerálnej vode v tunajších kúpeľoch, kde sa dá uvoľniť vo vonkajších aj vnútorných bazénoch Aqua-Vital Parku.
Zázračný vápnik
Do Lúčok však prichádzajú návštevníci najmä pre liečivé účinky miestnej termálnej minerálnej vody.
Vďaka vysokému obsahu vápnika a železa má liečivý vplyv na pohybový aparát, gynekologické ochorenia, stavy po onkologických operáciách, nervové choroby aj choroby z povolania.
Kúpele Lúčky sú ideálnym miestom na liečbu osteoporózy, choroby, ktorá sa zvykne označovať ako tichý zlodej kostí. Spočiatku totiž nemusí mať výrazné prejavy.
Ľudia často prídu na to, že ňou trpia až vtedy, keď postúpi do pokročilejšieho štádia a prejaví sa zlomeninou.
Osteoporóza je ochorenie kostnej látkovej premeny, dochádza pri ňom k úbytku kostného tkaniva a zmene mikroštruktúry kostí.
Existujú dva druhy kostných buniek – osteoklasty, ktoré odbúravajú staré kostné tkanivo a osteoblasty, ktoré vytvárajú nové.
Činnosť obidvoch typov buniek je približne do veku tridsaťpäť rokov väčšinou v rovnováhe, vo vyššom veku však prevažuje odbúravanie kostného tkaniva nad jeho vytváraním.
Preto je osteoporóza najmä ochorením starších ľudí. Priebeh ochorenia súvisí aj s príjmom vápnika. A práve tento faktor vie ovplyvniť voda z Kúpeľov Lúčky. Miestny termálny prameň obsahuje šesťstošesť miligramov vápnika na liter.
Okrem toho sa v ňom nachádzajú aj ďalšie látky, dôležité pre jeho funkčné využitie v organizme, ako sú horčík, mangán, selén, sodík a sírany.

Voda a pohyb
Kúpeľné pobyty v Lúčkach špeciálne zamerané na liečbu a prevenciu osteoporózy sa opierajú o využitie vápnika z termálnej minerálnej vody a pohybové aktivity, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie a tvorbu kostnej hmoty.
V rámci prevencie sa odporúča vypiť denne pol litra miestnej minerálnej vody, v prípade, ak ide o doplnkovú liečbu, je to pol litra až liter denne.
Odbornou garantkou pre prevenciu a liečbu osteoporózy v KÚPEĽOCH LÚČKY je Elena Ďurišová, primárka Reumatologicko-rehabilitačného centra Hlohovec a autorka odbornej publikácie, v ktorej vypracovala špeciálne cvičebné zostavy nielen pre pacientov s osteoporózou, ale aj pre tých, ktorí trpia inými vážnymi ochoreniami pohybového aparátu, napríklad reumatoidnou artritídou alebo osteoartrózou, bolesťami chrbtice pri sterilite a pri inkontinencii.
Pohyb je pre pacientov s osteoporózou kľúčový, bez neho nie je možné dosiahnuť pri liečbe pozitívne výsledky. KÚPELE LÚČKY sa preto špecializujú aj na pohybovú liečbu.
Jej súčasťou je kinezioterapia, liečebná rehabilitácia, fyziatria a cielená reflexná liečba. Pacientom s osteoporózou sa odporúča aj mierne prechádzkové tempo na čerstvom vzduchu.
Ideálne je dopĺňať špeciálne pohybové aktivity v kúpeľoch s polhodinovou prechádzkou denne.
V prostredí čistej liptovskej prírody to pacienti nevnímajú ako povinnosť, ale ako príjemný relax, ktorý im umocní celkový dojem z kúpeľného pobytu a prinesie pekné zážitky.
Cieľom takéhoto pobytu by malo byť okrem liečebného procesu aj získanie návykov, ktoré človeku s osteoporózou uľahčia život po návrate domov.
Kto už raz má túto diagnózu, musí sa naučiť starať o telo, osvojiť si vhodné formy cvičenia, zdravé stravovacie návyky a vedome prelaďovať myseľ na pozitívne podnety.

Tri otázky pre odborníka
O prevencii a liečbe osteoporózy v KÚPEĽOCH LÚČKY sme sa porozprávali s jej odbornou garantkou Elenou Ďurišovou, primárkou Reumatologicko-rehabilitačného centra Hlohovec.
Ako pomáha minerálna voda v Lúčkach pri liečbe osteoporózy?
Základnou podmienkou úspešnej prevencie a liečby osteoporózy je správna výživa, predovšetkým dostatočný prívod vápnika ako hlavného minerálu na stavbu kostí. Druhým predpokladom je dostupnosť vitamínu D, ktorý zvyšuje vstrebávanie vápnika z čreva, ovplyvňuje rast a pevnosť kostí. Tretím predpokladom je telesný pohyb primeraný veku a zdravotnému stavu. Minerálna voda v Kúpeľoch Lúčky má vysoký obsah kalcia so zachovaním odporúčaných pomerov s inými prvkami. Vďaka prítomnosti síranov predchádza zápche, ktorá často trápi pacientov pri užívaní liekov s obsahom vápnika. Dokáže potláčať hnilobné baktérie a tvorbu plynov v čreve, priaznivo ovplyvňuje tvorbu žlče a činnosť pankreasu, optimalizuje hladinu cholesterolu. Okrem toho má aj priaznivý vplyv na močové cesty.
Ako môže voda ovplyvniť spevnenie kostného tkaniva?
Deje sa tak vďaka spomínanému obsahu vápnika, ktorý je dominantným katiónom v tejto minerálnej vode. Vápnik alebo kalcium je najdôležitejší prvok kostného metabolizmu, okrem toho je dôležitý pre zrážanie krvi, sťah svalov, prenos vzruchu na sval a je súčasťou viacerých enzymatických reakcií. K vstrebávaniu vápnika je potrebný hlavne vitamín D, ale aj iné dôležité látky, ktoré by mali byť zastúpené v určitom pomere. Napríklad ide o vitamín C, železo, magnézium a fosfor. Okrem toho si treba uvedomiť, že organizmus ochudobňuje o vápnik strava bohatá na bielkoviny a soľ, pretože podporuje jeho zvýšené vylučovanie obličkami.
Aké liečebné procedúry odporúčate pacientom s osteoporózou?
Okrem zabezpečenia diéty zdravej pre kosti a pitného režimu s minerálnou vodou s výrazne pozitívnym efektom na kostný metabolizmus kúpele poskytujú aj súbor pohybovej liečby. Jej dôležitou súčasťou je kinezioterapia, ktorá zabezpečuje skeletárnu integritu, zlepšuje svalovú silu, pohyblivosť, stabilitu, držanie tela, znižuje riziko pádov a možných zlomením. Pohyb priamo ovplyvňuje zmeny v kostnom tkanive. Na dostatočnú záťaž kostí zvyčajne nestačí pohyb v bežnom živote, je nutné zaradiť do denného režimu aj špeciálne cvičenie. Cvičebný program musí byť správne kineziologicky zostavený, dostatočne intenzívny, ľahko osvojiteľný a vhodný aj pre starších pacientov. My využívame Cvičebnú zostavu podľa Ďurišovej, ktorú sa učia pacienti počas pobytu v kúpeľoch. Túto cvičebnú zostavu je možné kombinovať s cvičením Lúčky, ktoré upravuje svalovú dysbalanciu panvového dna a zlepšuje činnosť vnútorných orgánov.