Od určitého veku sa niektoré ženy začínajú viac zaoberať starnutím pokožky a starosti im robia pribúdajúce vrásky. Zároveň si zrejme kladú otázku, akým spôsobom sa s nimi dá bojovať a či má cenu investovať peniaze do rôznorodých kozmetických výrobkov na trhu.
Majú vôbec krémy proti vráskam nejaký účinok? Treba si ich aplikovať hojne a často? Komu pomôžu a pre koho sú úplne zbytočné? Aké iné sú možnosti? Spýtali sme sa odborníčok.
Myslite na prevenciu, nie na zázračné účinky
Skôr či neskôr sa starnutiu pokožky a vráskam nevyhne nikto. Zatiaľ čo niektoré ženy ich nevnímajú a prijali ich ako súčasť svojho výzoru, iné sa nimi trápia a chcú sa ich zbaviť.
V prvom rade je dôležité pochopiť, že stav pleti je ovplyvňovaný vnútornými aj vonkajšími faktormi vrátane genetickej predispozície, hormonálnych zmien, životosprávy aj počasia. No tak ako v mnohých oblastiach zdravia má aj v tomto prípade svoje miesto prevencia. To znamená starať sa o pokožku, čistiť ju a vyhýbať sa nadmernému príjmu alkoholu, fajčeniu a pobytu na slnku.
„Pri opaľovaní (aj v soláriách) a pri fajčení dochádza k úbytku vody v pokožke, tá sa dehydruje a vznikajú vrásky. Vo všeobecnosti má suchá pleť väčší sklon k tvorbe vrások, ako pleť mastná. Menovaným rizikových činiteľom je treba sa vyhnúť,“ hovorí Renáta Katičová, odborníčka na vývoj a výrobu kozmetických produktov z M&H Slovakia.

Pri otázke, akým spôsobom kozmetické prípravky pomáhajú v boji proti vráskam odpovedá, že účinné látky, ktoré obsahujú, nie sú liečivom a teda nie sú určené na ovplyvňovanie fyziologických funkcií, ale skôr na čistenie, parfumovanie a ochranu kože.
„Kozmetický výrobok je tovar bežnej spotreby, avšak často sa mu prisudzujú niekedy až zázračné účinky a na to nadväzujúce očakávania zákazníkov. Toto platí aj pre skupinu takzvaných anti-aging prípravkov, ktoré ošetrujú, tak ako kozmetické prípravky vo všeobecnosti, iba povrch kože a odlišujú sa od prípravkov lekárskej kozmetiky,“ vysvetľuje Katičová.
Takto pôsobia napríklad aj po domácky vyrobené kozmetické produkty, ktoré si mnohé ženy miešajú doma samy a používajú v nich napríklad obľúbený kokosový olej či bambucké maslo. Nemali by teda rátať s tým, že ich zbavia hlbokých vrások na tvári.
Katičová tiež upozorňuje, že hoci človek prírodné látky toleruje lepšie ako tie syntetické, „nič nie je jednoznačné a aj na 'čistú prírodu' môže vzniknúť alergia a nežiaduca reakcia, hoci pravdepodobnosť tohto javu je nižšia ako pri syntetickej kozmetike.“
Krémy nestačia
Trh je presýtený výrobkami, ktoré sľubujú vyhladenú tvár bez vrások, žiadne známky starnutia a svieži mladistvý vzhľad. Lekárka Jana Chudíková, odborníčka na estetickú medicínu z NU' Clinic vysvetľuje:
„Krémy podporujú ochranu najmä našej vonkajšej epidermy, teda vrstvy kože, ktorá ako prvá komunikuje s vonkajším prostredím. Účinné látky v krémoch vzhľadom na ich koncentráciu a často aj pre veľkosť ich molekúl dokážu pôsobiť iba v epiderme, nižšie do dermy sa už v účinnom množstve nedostanú.“
Príkladom sú predovšetkým krémy s kyselinou hyalurónovou. Tie, ktoré ju obsahujú, nie sú schopné vypĺňať vrásky, pretože samotná kyselina má veľkú molekulu, ktorá nedokáže prejsť cez epidermu do hlbších vrstiev.

Oddialiť vrásky v prípade mladšej pleti s ešte nezafixovanými mimickými vráskami dokážu krémy s obsahom retinolu, antioxidantov a AHA kyselín. „K úplnému zastaveniu vzniku vrások alebo k odstráneniu už existujúcich vrások však ich samotná aplikácia nestačí,“ hovorí lekárka. A to ani v prípade, že by ste minuli celú škatuľku krému denne.
„Treba si uvedomiť, že krémy pôsobia najmä v úrovni vonkajšej vrstvy kože. Pod touto vrstvou sa nachádza hrubšia vrstva, ktorú si možno predstaviť ako špongiu, ktorá je v mladosti dostatočne nasýtená našou vlastnou kyselinou hyalurónovou a ostatnými výživnými látkami,“ vysvetľuje Chudíková.
„V priebehu života sa v nej postupne odbúrava kyselina hyalurónová, čím sa zhoršuje stupeň hydratácie a tým aj prienik živín ku kolagénovým a elastickým vláknam a bunkám. Postupné vysychanie našej 'špongie' najviac prispieva k strate elasticity kože a tvorbe vrások.“
Krémy teda udržiavajú dobrú kvalitu pleti najmä zvonku, dôležité je však udržiavať v dobrom stave aj dermu, čo sa podľa slov lekárky dá dosiahnuť iba injekčnou aplikáciou látok. Nie vždy je síce nutné „zachraňovať“ pokožku pomocou invazívnych a komplikovaných zákrokov, v prípade zlého stavu pleti a snahy odstrániť hlboké vrásky sú však jednoznačne najúčinnejšie.

Iná pleť, iná starostlivosť
Starostlivosť o pleť treba podľa Jany Chudíkovej upraviť podľa aktuálnych zmien na pokožke.
„Pokiaľ je pleť mladá a bez vrások, stačí ju pravidelne krémovať hydratačnými alebo výživnými krémami. Pri základnej starostlivosti je vhodná aplikácia dvakrát denne po rannej a večernej hygiene pleti. V prípade výraznej suchosti pleti sa môže počet aplikácií v priebehu dňa zvýšiť. Potrebné je pleť udržiavať vláčnu, bez pocitu napnutia a pálenia,“ odporúča lekárka.
Keď sa začnú objavovať prvé mimické vrásky, preventívne môžu pôsobiť vyhladzujúce krémy alebo takzvaná injekčná mezoterapia či iné stimulačné prístrojové ošetrenia.
„O zrelú pleť s už vytvorenými vráskami je potrebné sa starať komplexne. Vrásky a iné zmeny sa odstraňujú v estetickej ambulancii anti-agingovými ošetreniami,“ hovorí Chudíková. Žena s výraznými hlbokými vráskami si tak sama doma pomocou kozmetických prípravkov a krémov nepomôže. „Tieto nežiaduce zmeny sa dajú účinne riešiť len pomocou estetických zákrokov,“ objasňuje odborníčka.