Nikomu by nebolo príjemné neustále odolávať kritike svojho okolia, podceňovaniu a poukazovaniu na slabé stránky, ktoré sa človek snaží zakryť.
S takou osobou by ste sa pravdepodobne prestali stretávať a prerušili najradšej kontakt. No čo sa stane, keď touto nepríjemnou osobou ste práve vy?
Mnohé Slovenky totiž čelia takémuto nevrlému vnútornému JA, ako vyplýva z celosvetového prieskumu InSync realizovaného spoločnosťou Activia. Ako sa tejto vlastnosti zbaviť čo najskôr?
Nedoprajeme si a nepoznáme samy seba
Prieskumu sa zúčastnilo viac ako 16 000 žien vo veku od 25 do 55 rokov. Z výsledkov vyplýva, že hoci je pre ženy veľmi dôležité cítiť sa dobre a splniť si svoje sny vo všetkých oblastiach života, až 60% z nich v tom paradoxne nebráni ich okolie, ale príliš silná sebakritika.
V sebarozvoji nám často bráni práve naše vnútro, negatívne myšlienky a pochybovanie o vlastných schopnostiach. V rozhodovaní, najmä u žien, zohráva úlohu práve vnútorný kritik.
„Každý človek ho má. Je to vnútorný prejav spojený s negatívnym prežívaním človeka znižujúcim sebadôveru. Vnútorný kritik je spojený s nereálnym vnímaním samého seba, bráni nám získavať sebadôveru, rozvíjať naše schopnosti a posilňovať vlastné hodnoty tým správnym smerom,“ hovorí psychologička a osobná koučka Nora Lauková.
Podľa nej bez sebadôvery nedokážu ľudia vnímať pozitívne prežitky a samých seba v pozitívnom svetle.
„Slovenky sú expertkami na sebakritiku a nižšiu mieru sebadôvery. Vždy nájdu vo svojom živote alebo práci niečo, čo ich zbrzdí. Jednoducho majú na seba skreslený pohľad, že nerobia všetko tak, aby to bolo vnímané ako dokonalé a jedinečné,“ vysvetľuje Nora Lauková.
Psychologička z vlastných skúseností z práce s klientkami vie, že okrem toho, že si nedoprajeme snívať a dávať si vyššie méty, nevieme vymenovať svoje pozitívne, silné stránky. U mnohých sú však silné stránky viditeľné na prvý pohľad.
O čo sa negatívnym myslením pripravujeme?
Pozitívne myslenie a dôvera v samú seba nie je žiadna imidžová vec. Vyššie sebavedomie a všeobecná spokojnosť samej so sebou prináša rôzne benefity.
Vaša vlastná ochota pozerať sa viac vpred a okolo seba vám umožní rozmýšľať pestrejšie, objavovať možnosti vlastného rozvoja, nové pracovné príležitosti alebo získať väčšie ocenenie v práci.
Chuť do života a práce úzko súvisí s ostatnými oblasťami života. Vďaka tomu sa pozitívne naladenie pretaví aj do súkromia a čo nevidieť vaše vnútorné nadšenie pocítia aj deti, manžel a ostatní blízki.
Myslenie vplýva nielen na vnútorné vyžarovanie, ale dokonca aj na vonkajší zjav. Sebavedomá a spokojná žena vyzerá vždy príťažlivejšie a nie je to zapríčinené mejkapom či oblečením, ale práve vnútorným nastavením, ktoré ostane navždy v móde.
Čo ukázal prieskum?
- 84% žien súhlasí s tvrdením, že „dôležitejšie je byť spokojná sama so sebou, než získať pochvalu od niekoho iného.“
- 62% žien priznáva, že ich vnútorný kritik „obmedzuje v osobnom živote viac ako čokoľvek iné.“
- Pre 59% žien je vnútorná kritika prekážkou v práci.
- 53% žien napríklad priznáva, že si už niekedy „neverili natoľko, aby požiadali v práci o zvýšenie platu.“
- 58% žien uviedlo, že si „neverili natoľko, aby vyskúšali niečo nové,“ čím sa pripravujú o zaujímavé zážitky aj vo voľnom čase.
V prieskume sa objavili aj pozitívne správy:
- Viac ako 84% žien si po stlmení vnútorného kritika „užíva nové veci a zážitky.“
- 79% „má motiváciu viac cvičiť a starať sa o seba, pretože sa cítia viac sebavedomo a chcú si udržať svoj dobrý pocit.“
Zdroj: InSync Activia
Ako prehlbovať optimizmus a efektívne pracovať na zlepšení vnútorného pocitu?
Nora Lauková odporúča, aby ste si vytvorili zoznam jednoduchých maličkostí:
- Tešte sa viac z vlastných úspechov a maličkostí – vytvorte si zoznam aspoň troch malých úspechov denne a tie si zapisujte aj s prežívanými pocitmi. Aj nežné objatie, či pochvala v práci alebo príjemne strávený čas s blízkymi sú pozitívnymi úspechmi. Intenzívnejšie prežívame neúspechy a negatívne emócie, ako pozitívne. To by sa malo zmeniť.
- Každý deň začnite s úsmevom a smejte sa čo najviac - hľadajte čo najviac dôvodov na úsmev a každé ráno si povedzte, že „ dnes bude úžasný deň, teším sa, že prežijem to, alebo ono...“
- Prestaňte sa sťažovať, nepoužívajte negatívne frázy a odstráňte hnev – ak prestanete vo svojom slovníku využívať negatívne slová typu, toto je zlé, hnevá ma to, tento človek je nepríjemný, hlúpy a podobne, začnete odstraňovať emocionálne parazity, ktoré vás oberajú o čas a energiu. Nahraďte negatívne frázy pozitívnymi, alebo ich jednoducho zo slovníka vynechajte. Ak niečo môžete zmeniť, tak sa nehnevajte a zmeňte to. Ak nie, zabudnite na to, odpustite a choďte ďalej.
- Každý deň buďte vďační a motivujte sa – každý večer sa pozrite na zoznam, ktorý ste si napísali a premietnite si aspoň jednu úžasnú vec, ktorá sa vám stala. Buďte za ňu vďační, pretože je jedinečná a už sa nezopakuje. Každá pozitívna spomienka motivuje prežívať ďalšie a ďalšie pozitívne chvíle. Pozitívne chvíle prinášajú možnosti robiť to, čo nás teší, zaujíma a baví. Tak to nájdite a venujte sa tomu každý deň aspoň chvíľku.
- Prevezmite zodpovednosť za svoje emócie – váš postoj nie je ovplyvňovaný inými ľuďmi zvonku. To, aký postoj ste zaujali, je len dôsledkom toho, ako vy vnímate svet okolo a nie toho, čo sa v ňom deje. Takže sa začnite rozhodovať a odmietať. Podľa seba, ako sa cítite a čo potrebujete.