Univerzálny návod na šťastný život, ktorý by platil pre každého, neexistuje. Niekto ho hľadá v náboženstve, iný vo filozofiách, v citátoch alebo v motivačných knihách.
V Európe sa trendom posledných rokov stali dva fenomény – hygge a wabi-sabi. Oba sú považované za filozofie šťastného života, pričom jedna z nich pramení zo severského životného štýlu a druhá vo východnej japonskej filozofii.
Hygge
Takzvané škandinávske umenie dobrého života. Spočíva v tom, že si vychutnávame drobné radosti v živote a nachádzame v nich ľahkosť bytia. Hygge je konkrétna aj abstraktná činnosť, niečo, čo nám robí radosť a pripomína, na čom v živote záleží.
Tento koncept pohodového života naplneného malými radosťami je najmä súčasťou dánskeho životného štýlu. V preklade znamená hygge útulnosť či pohodlie a je jedným z dôvodov, prečo sú Dáni považovaní za najšťastnejší národ na svete. Zaujímavosťou je, že sa fenomén hygge často spája so zapaľovaním sviečok.

Prekladom sa však podstata slova nedá pochopiť úplne presne. Aby človek zažil hygge, nemusí robiť nič extrémne či neobvyklé, práve naopak. Tento pocit je o jednoduchosti – hygge zažívate, ak len tak sedíte zabalení v deke pri dobrej knihe, pri spoločnom stretnutí s priateľmi, pri večeri s partnerom, pri pití dobrého vína, vychutnávaní si príjemnej chvíle.
Sú to malé každodenné rituály, ktoré presvietia váš deň a urobia z neho výnimočný zážitok. Na jednej strane je teda hygge schopnosť radovať sa z každodenných maličkostí, ale aj schopnosť tieto momenty rozpoznať.
Hygge možno prežívať počas celého roka, no Dáni si ho patrične užívajú najmä v období Vianoc, keďže pohoda je predovšetkým o útulnom domove a atmosfére. Zažiť ho však môžete kdekoľvek – v prírode, na pikniku na lúke, počas bicyklovania v meste.
Severskú filozofiu šťastného života sa snaží priblížiť aj literatúra a vyšla o nej kniha aj v slovenčine – Kniha o hygge.
Wabi-sabi
Ľudia, ktorí sa riadia filozofiou wabi-sabi, vraj žijú zdravší a šťastnejší život. Vidia totiž krásy aj v prirodzene nedokonalom svete a chápu pominuteľnosť všetkých vecí.
Filozofia wabi-sabi súvisí vo veľkej miere s estetikou a má korene v Zen Budhizme. Počas čajových rituálov majstri používali ručne robené nepravidelne tvarované misky s nerovnomernou glazúrou, prasklinami a vyzdvihovali ich čistotu, jednoduchosť a nádheru.
Odtiaľ teda pochádza uctievanie krásy v prirodzenej nedokonalosti. To znamená vychutnať si krásu upršaného rána, nájsť krásu vo vráskach či vidieť umenie v popraskanej váze.
Koncept japonského myslenia sa dá aplikovať na všetky životné situácie od vzťahov, jedla, cez vnímanie krásy až po pracovný život.
Znamená to napríklad, že vo vzťahu s partnerom začnete akceptovať jeden druhého so všetkým, čo vzájomne ponúkate – s nedokonalými vlastnosťami, s vlastnou smrteľnosťou, s postupným dozrievaním. Spravíte z nich, naopak, niečo krásne a prijmete to, namiesto toho, aby ste sa tieto nedokonalosti snažili zmeniť.

To isté platí napríklad pri jedle – atypicky tvarovanú uhorku či rajčinu si vychutnáte rovnako dobre, ako tú s dokonalým tvarom. Nemáte všetky prísady do pripravovaného receptu? To nič, užite si prípravu jedla s vedomím, že nejde o test, ktorým musíte prejsť, ale o kreatívnu a radostnú činnosť.
Ducha wabi-sabi môžete preniesť aj do domácnosti – máte doma napríklad unikátnu ošúchanú starú skrinku, ktorej sa nedokážete vzdať, hoci nezapadá do perfektne a moderne zariadeného interiéru? Presne to je wabi-sabi. Nájdite krásu v ručnej práci, oceňujte pohľad na niečo, čo bolo používané a má v sebe vpísanú minulosť a užitočnosť.
Vo filozofii wabi-sabi je jednou z čŕt pominuteľnosť a neustála zmena. Vyzdvihuje proces starnutia a prirodzenej progresie života, čo znamená milovať svoje vrásky, jazvy po športovaní, zašpinené nechty po dni strávenom záhradkárčením.
Nájsť dokonalosť a krásu v nedokonalostiach sveta sa dá každý deň, vo všetkých činnostiach a veciach, vrátane našej práce. Podávať perfektné výkony je zrejme cieľom každého z nás, no pri wabi-sabi v nich človek nezabúda na samého seba a cení si to, kým je, so všetkými svojimi chybami. Snaží sa na sebe odhaliť to, čo je preňho charakteristické a zvýrazňuje to.