Inštitút farieb Pantone vyhlásil za farbu roka 2017 sviežu zelenú s oficiálnym názvom Greenery, ktorá je nástupcom farieb marsala z roku 2015 a ružovej a bledomodrej z roku 2016. Tieto farby vraj neboli ideálnou voľbou.
Marsala – vínovočervený odtieň bol vraj príliš tmavý, temný a nejasný. Hodil sa na obdobie jesene a zimy, v letnej a jarnej móde si však miesto nenašiel.
Ružová a bledomorá zas boli príliš naivné a detské, hodili sa skôr do detskej módy a interiérov pre batoľatá. Aj keď je pravda, že boli príjemným osviežením jarnej a letnej módy a v rámci retro vlny si našli miesto aj v dizajne.

Nástup sviežeho zeleného odtieňa Greenery však naznačuje, že spoločnosť potrebuje prebudiť, či už do nového roka a prichádzajúcej jari alebo všeobecne.
Zelená núti k pozitívnemu mysleniu, upokojuje organizmus a myseľ a podnecuje k tvorivosti. Aj preto existuje mnoho firiem, ktoré do svojich interiérov zakomponovali zelené odtiene.
Zelená farba nie je v interiérovom dizajne žiadnou novinkou. Na spotrebičoch aj nábytku či dekoráciách sa objavovala už v deväťdesiatych rokoch. Vždy však išlo o jemný náznak tejto farby.

Detaily sú málo
Rok 2017 sa túži so zelenou farbou pohrať ešte viac, odviazať sa a dopriať interiérom záplavu zelenej. Pantone ja v minulosti vybralo za farbu roka niekoľko odtieňov zelenej ako Emerald v roku 2013 alebo Turquoise v roku 2010.
No nikdy nešlo o tak výrazný a krikľavý odtieň ako teraz. Výber farby súvisí so snahou o pozitívny prístup k životu aj ekológiou, ktorá stále silnejšie vplýva na naše každodenné aktivity.
Interiéroví dizajnéri zelenú farbu využívajú odvážne, na stenách, veľkých kusoch nábytku aj v kancelárskych priestoroch tak, aby prevažovala. Veľké zelené steny a priestory najlepšie vyniknú vo firemných interiéroch.
Najmä, ak je zelená súčasťou firemného dizajnu. Zelená je vítaná aj v reštauračných zariadeniach a kaviarňach, podnecuje totiž chuť do jedla.
Sviežejšia domácnosť
Svoje miesto by mal mať odtieň Greenery aj vo vašom domove. Aj súkromné interiéri si budú túto jarnú zmenu pochvaľovať. Základným pravidlom každého dizajnéra však je nepreháňať to s jedným odtieňom a ako dominantné voliť skôr neutrálne farby.
Ak sa krikľavosti zelenej farby bojíte, steny radšej nechajte biele a zelenú farbu aplikujte len tam, kde vám to svedomie dovolí. Svieži nádych získa priestor vďaka malým detailom.

Zelené dekorácie, kusy menšieho nábytku, koberce, riad alebo spotrebiče – to všetko prinesie veľkú zmenu, ktorá veľa nestojí.
A nezabúdajte na drobnosti, ktoré sú prirodzene zelené – vysaďte si v izbách kvety a bylinky, vneste si do domova prírodu.
Kombinujte správne
Zelená farba dokonale ladí so stredne tmavým a tmavým drevom, bielou farbou, oranžovými a červenými odtieňmi či žltou. Takto Greenery kombinujte, ak túžite po útulnosti.
So zelenou Greenery však dokážete dosiahnuť aj interiér v elegantnom štýle. Kombinujte ju s čierno-bielymi grafikami, odtieňmi sivej a modrej alebo ďalšími tmavšími odtieňmi zelenej.
Spoločnosť Pantone sama navrhla odtiene, ktoré je vhodné kombinovať s jasnou zelenou.