SME

Stratu zubov dokážu vyriešiť moderné implantáty, ste vhodnými kandidátmi?

Stomatológovia môžu vďaka nim šetrne zreštaurovať chrup.

(Zdroj: Fotolia.com)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý zub chýba

O zuby môžeme prísť za rôznych okolností. Najčastejšie sa to stáva pri bakteriálnych ochoreniach a pri úrazoch. Strata každého zuba je však nielen estetickým, ale aj zdravotným problémom.

Aj keď niektorí ľudia si pomerne rýchlo zvyknú na medzeru v chrupe a majú pocit, že im neprekáža, takýto stav predstavuje vždy určitú záťaž pre chrup.

„Okrem estetických defektov môže chýbajúci zub spôsobiť aj funkčné problémy. Napríklad pri žuvaní stravy. V horšom prípade hrozí atrofia kosti a kolaps zuboradia, keďže vedľajšie a protiľahlé zuby sa môžu poposúvať,“ vysvetľuje implantológ Libor Michna zo stomatologickej kliniky ArtDentistic v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je náhrada ako náhrada

Ak pacientovi chýba zub alebo niekoľko zubov, môže si vybrať medzi viacerými riešeniami, napríklad sa rozhodnúť pre konvenčný mostík alebo snímateľnú protézu.

„Kým pri prvej alternatíve dochádza k obrúseniu priľahlých zubov, pri protéze trpí zub, o ktorý sa náhrada opiera, a zároveň aj mäkké i tvrdé tkanivo pod ňou,“ upozorňuje implantológ Libor Michna.

Z tohto pohľadu je zavedenie dentálneho implantátu šetrnejším riešením. Nie je však vhodné úplne pre každého, aj keď možnosti implantológie sa v posledných rokoch úžasne posunuli.

Pred zákrokom treba absolvovať komplexné vyšetrenie chrupu, prípadne jeho zostatkov, a tiež ústnej dutiny. Klienti sú podrobení CT vyšetreniu, pričom sa sleduje aj stav mäkkých a tvrdých tkanív.

SkryťVypnúť reklamu

„Pacientov zdravotný stav musí byť pred zákrokom uspokojivý, ide totiž o chirurgický zákrok, a tak si zakladáme na stopercentnej dôslednosti. Práve vďaka tomu predstavujú implantáty nádej aj pre pacientov, ktorí trpia parodontitídou. Aj im vieme pomôcť, avšak primárne sa musíme zamerať na toto ochorenie. Až potom môžeme pristúpiť k implantátom,“ upozorňuje implantológ Libor Michna.

Som vhodným kandidátom?

O tom, či pacient je, alebo nie je vhodným kandidátom na zavedenie implantátu, rozhodne implantológ po celkovom zhodnotení zdravotného stavu. Hlavným faktorom, ktorý určuje, či klient spĺňa podmienky pre tento typ zákroku, je stav jeho čeľustnej kosti.

Implantát sa do nej zavádza, preto musí byť dostatočne pevná. Ak nie je kosť v ideálnom stave, musí pacient najprv podstúpiť takzvanú kostnú augmentáciu, čiže dostavbu kosti.

SkryťVypnúť reklamu

Vhodní kandidáti by zároveň nemali mať nedoliečné kazy alebo iné ochorenia paradontu. Všetky ochorenia tohto typu musia byť najprv vyliečené, až potom môže lekár pristúpiť k zavedeniu implantátu.

Navyše, nielen orálne, ale aj celkové zdravie pacienta rozhoduje o tom, či bude zavedeniu implantátu úspešné.

Zvyčajne sa implantáty neodporúčajú tehotným ženám, ľuďom, ktorí užívajú steroidy, a onkologickým pacientom, ktorí podstupujú chemoterapiu alebo rádioterapiu.

Ako rizikoví sú vyhodnocovaní pacienti s oslabeným imunitným systémom, s kostnými a krvnými poruchami, rakovinou kostnej drene, poruchami prištítnych teliesok alebo neliečenou cukrovkou.

Samotná implantácia síce nie je v tehotenstve nebezpečná, ale lekári sa jej radšej vyhýbajú vzhľadom na hormonálne zmeny, ktoré prebiehajú v ženskom tele.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Navyše ide o chirurgický zákrok, a ten je istou záťažou pre organizmus, preto je lepšie počkať so zavedením implantátu po pôrode.

Čo je to implantát

Dentálny implantát predstavuje funkčnú, estetickú a zároveň dokonalú náhradu chýbajúceho zuba. „Do kosti pacienta sa namiesto zubného koreňa aplikuje titánová náhrada.

Po zahojení sa na implantát nasadí titánová nadstavba a keramická korunka, ktorá je ako jediná viditeľná voľným okom,“ vysvetľuje implantológ Libor Michna.

Titán má v oblasti implatológie jednoznačne najlepšie materiálne vlastnosti. Nevyvoláva alergické reakcie, dokáže sa pevne spojiť s čeľusťou a vytvoriť bezpečný základ pre nový zub.

Je odolný voči korózii, pevný, trvácny a chuťovo neutrálny, takže pri jeho použití nevzniká v ústach kovová príchuť. Kým lekár nasadí na titánovú náhradu trvalú keramickú korunku, na dočasné krytie medzery v chrupe sa využíva provizórna korunka, o ktorú sa treba primerane starať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zubní lekári zvyčajne neodporúčajú namáhať ju konzumáciou lepkavého jedla, cukríkmi alebo žuvačkami, hryzením tvrdého ovocia alebo zeleniny. Pri používaní provizórnej korunky sa môže vyskytnúť zvýšená senzitivita na teplé a studené jedlá a nápoje.

To sa stáva najmä vtedy, ak dočasná korunka dokonale neprilieha k ďasnu. Po čase, ktorý je potrebný na hojenie, ju lekár vymení za trvalú keramickú korunku. Jej dokonalý tvar zabezpečuje v modernej implantológii plánovací softvér, ktorý ju dokáže dokonale vytvarovať.

„Mnoho pacientov sa muselo doteraz spoľahnúť na skúsenosti a zručnosti zubného lekára. V prípade pochybenia mohol byť implantát aplikovaný zle a korunka nemala ideálny tvar Moderný softvér a odborná expertíza chirurga vie zobraziť celý priebeh zákroku a jeho výsledok ešte pred samotným úkonom. To pacienta ušetrí aj do zbytočnej bolesti,“ tvrdí implantológ Libor Michna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V niektorých prípadoch sa na implantáty okamžite nasadia trvalé korunky. Väčšinou sa však čaká na zahojenie implantátov niekoľko mesiacov. U každého pacienta je čas, ktorý je potrebný na vrastenie implantátu do kosti iný.

„Celkové zhojenie implantátu s kosťou pacienta trvá od šiestich týždňov do šiestich mesiacov,“ vraví Libor Michna.

Bolesť pri zákroku

Každý chirurgický zákrok prináša so sebou istú formu bolesti, zavádzanie implantátov však prebieha pod lokálnou alebo celkovou anestézou, takže pacienta pritom nič nebolí.

Oblasť čeľuste, do ktorej sa implantáty zavádzajú, je počas chirurgického zákroku znecitlivená. Prípadnú bolesť môžete očakávať až po odznení anestézy.

Zvyčajne sa dá prirovnať k tej, ktorú človek pociťuje po vytrhnutí zuba. V závislosti od toho, kde je umiestnený implantát, sa môže rozšíriť na líca, bradu alebo pod oči.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Reakcia po zákroku je veľmi individuálna. Mnohí pacienti sú príjemne prekvapení tým, že ich takmer nič nebolí.

To sa stáva najmä vtedy, ak človek nemal na mieste, kde bol zavedený implantát vlastný zub. Väzivo, ktoré obklopuje koreň zuba a fixuje ho v zubnom lôžku obsahuje množstvo nervových zakončení.

Ak sa však zub v čeľusti dlhšie nenachádza, nie je tam ani väzivo, ktoré by mohlo byť zdrojom bolesti.

Hojenie

Hojenie rán po zavedení implantátu väčšinou prebieha bez komplikácií, v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť mierny opuch. Treba sa však pripraviť na dočasnú úpravu životosprávy, najmä stravovacích návykov.

„Po zákroku odporúčame pacientom konzumovať na krátky čas mäkšiu stravu, obmedziť horúce jedlá a nápoje a vyhýbať sa fyzickej námahe,“ upozorňuje implantológ Libor Michna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Približne po týždni až desiatich dňoch sa pacient môže vrátiť k normálnej strave. Aj keď v niektorých výnimočných prípadoch treba jesť mäkkú stravu dlhšie.

Čas potrebný na zotavenie a samotný priebeh hojenia môže byť negatívne ovplyvnený fajčením, zlými stravovacími návykmi a nedostatočnou zubnou hygienou, ktorá je v tomto citlivom období veľmi dôležitá.

Nahromadenie povlaku v okolí zubných implantátov môže totiž spôsobiť infekciu. Pri čistení chrupu sa preto treba riadiť pokynmi lekára alebo dentálneho hygienika. Samotné nasadenie trvalej keramickej korunky je po zahojení implantátu veľmi jednoduchý a rýchly proces.

„Pacient odchádza z ambulancie zvyčajne po tridsiatich minútach,“ tvrdí implantológ Libor Michna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 450
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 116
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 008
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 655
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 067
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 931
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 587
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 539
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


20
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 146
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 971
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 064
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 637
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 857
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 291
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu