SME
reklama

Stratu zubov dokážu vyriešiť moderné implantáty, ste vhodnými kandidátmi?

Stomatológovia môžu vďaka nim šetrne zreštaurovať chrup.

(Zdroj: Fotolia.com)
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý zub chýba

O zuby môžeme prísť za rôznych okolností. Najčastejšie sa to stáva pri bakteriálnych ochoreniach a pri úrazoch. Strata každého zuba je však nielen estetickým, ale aj zdravotným problémom.

Aj keď niektorí ľudia si pomerne rýchlo zvyknú na medzeru v chrupe a majú pocit, že im neprekáža, takýto stav predstavuje vždy určitú záťaž pre chrup.

„Okrem estetických defektov môže chýbajúci zub spôsobiť aj funkčné problémy. Napríklad pri žuvaní stravy. V horšom prípade hrozí atrofia kosti a kolaps zuboradia, keďže vedľajšie a protiľahlé zuby sa môžu poposúvať,“ vysvetľuje implantológ Libor Michna zo stomatologickej kliniky ArtDentistic v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je náhrada ako náhrada

Ak pacientovi chýba zub alebo niekoľko zubov, môže si vybrať medzi viacerými riešeniami, napríklad sa rozhodnúť pre konvenčný mostík alebo snímateľnú protézu.

„Kým pri prvej alternatíve dochádza k obrúseniu priľahlých zubov, pri protéze trpí zub, o ktorý sa náhrada opiera, a zároveň aj mäkké i tvrdé tkanivo pod ňou,“ upozorňuje implantológ Libor Michna.

Z tohto pohľadu je zavedenie dentálneho implantátu šetrnejším riešením. Nie je však vhodné úplne pre každého, aj keď možnosti implantológie sa v posledných rokoch úžasne posunuli.

Pred zákrokom treba absolvovať komplexné vyšetrenie chrupu, prípadne jeho zostatkov, a tiež ústnej dutiny. Klienti sú podrobení CT vyšetreniu, pričom sa sleduje aj stav mäkkých a tvrdých tkanív.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Pacientov zdravotný stav musí byť pred zákrokom uspokojivý, ide totiž o chirurgický zákrok, a tak si zakladáme na stopercentnej dôslednosti. Práve vďaka tomu predstavujú implantáty nádej aj pre pacientov, ktorí trpia parodontitídou. Aj im vieme pomôcť, avšak primárne sa musíme zamerať na toto ochorenie. Až potom môžeme pristúpiť k implantátom,“ upozorňuje implantológ Libor Michna.

Som vhodným kandidátom?

O tom, či pacient je, alebo nie je vhodným kandidátom na zavedenie implantátu, rozhodne implantológ po celkovom zhodnotení zdravotného stavu. Hlavným faktorom, ktorý určuje, či klient spĺňa podmienky pre tento typ zákroku, je stav jeho čeľustnej kosti.

Implantát sa do nej zavádza, preto musí byť dostatočne pevná. Ak nie je kosť v ideálnom stave, musí pacient najprv podstúpiť takzvanú kostnú augmentáciu, čiže dostavbu kosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vhodní kandidáti by zároveň nemali mať nedoliečné kazy alebo iné ochorenia paradontu. Všetky ochorenia tohto typu musia byť najprv vyliečené, až potom môže lekár pristúpiť k zavedeniu implantátu.

Navyše, nielen orálne, ale aj celkové zdravie pacienta rozhoduje o tom, či bude zavedeniu implantátu úspešné.

Zvyčajne sa implantáty neodporúčajú tehotným ženám, ľuďom, ktorí užívajú steroidy, a onkologickým pacientom, ktorí podstupujú chemoterapiu alebo rádioterapiu.

Ako rizikoví sú vyhodnocovaní pacienti s oslabeným imunitným systémom, s kostnými a krvnými poruchami, rakovinou kostnej drene, poruchami prištítnych teliesok alebo neliečenou cukrovkou.

Samotná implantácia síce nie je v tehotenstve nebezpečná, ale lekári sa jej radšej vyhýbajú vzhľadom na hormonálne zmeny, ktoré prebiehajú v ženskom tele.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Navyše ide o chirurgický zákrok, a ten je istou záťažou pre organizmus, preto je lepšie počkať so zavedením implantátu po pôrode.

Čo je to implantát

Dentálny implantát predstavuje funkčnú, estetickú a zároveň dokonalú náhradu chýbajúceho zuba. „Do kosti pacienta sa namiesto zubného koreňa aplikuje titánová náhrada.

Po zahojení sa na implantát nasadí titánová nadstavba a keramická korunka, ktorá je ako jediná viditeľná voľným okom,“ vysvetľuje implantológ Libor Michna.

Titán má v oblasti implatológie jednoznačne najlepšie materiálne vlastnosti. Nevyvoláva alergické reakcie, dokáže sa pevne spojiť s čeľusťou a vytvoriť bezpečný základ pre nový zub.

Je odolný voči korózii, pevný, trvácny a chuťovo neutrálny, takže pri jeho použití nevzniká v ústach kovová príchuť. Kým lekár nasadí na titánovú náhradu trvalú keramickú korunku, na dočasné krytie medzery v chrupe sa využíva provizórna korunka, o ktorú sa treba primerane starať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zubní lekári zvyčajne neodporúčajú namáhať ju konzumáciou lepkavého jedla, cukríkmi alebo žuvačkami, hryzením tvrdého ovocia alebo zeleniny. Pri používaní provizórnej korunky sa môže vyskytnúť zvýšená senzitivita na teplé a studené jedlá a nápoje.

To sa stáva najmä vtedy, ak dočasná korunka dokonale neprilieha k ďasnu. Po čase, ktorý je potrebný na hojenie, ju lekár vymení za trvalú keramickú korunku. Jej dokonalý tvar zabezpečuje v modernej implantológii plánovací softvér, ktorý ju dokáže dokonale vytvarovať.

„Mnoho pacientov sa muselo doteraz spoľahnúť na skúsenosti a zručnosti zubného lekára. V prípade pochybenia mohol byť implantát aplikovaný zle a korunka nemala ideálny tvar Moderný softvér a odborná expertíza chirurga vie zobraziť celý priebeh zákroku a jeho výsledok ešte pred samotným úkonom. To pacienta ušetrí aj do zbytočnej bolesti,“ tvrdí implantológ Libor Michna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V niektorých prípadoch sa na implantáty okamžite nasadia trvalé korunky. Väčšinou sa však čaká na zahojenie implantátov niekoľko mesiacov. U každého pacienta je čas, ktorý je potrebný na vrastenie implantátu do kosti iný.

„Celkové zhojenie implantátu s kosťou pacienta trvá od šiestich týždňov do šiestich mesiacov,“ vraví Libor Michna.

Bolesť pri zákroku

Každý chirurgický zákrok prináša so sebou istú formu bolesti, zavádzanie implantátov však prebieha pod lokálnou alebo celkovou anestézou, takže pacienta pritom nič nebolí.

Oblasť čeľuste, do ktorej sa implantáty zavádzajú, je počas chirurgického zákroku znecitlivená. Prípadnú bolesť môžete očakávať až po odznení anestézy.

Zvyčajne sa dá prirovnať k tej, ktorú človek pociťuje po vytrhnutí zuba. V závislosti od toho, kde je umiestnený implantát, sa môže rozšíriť na líca, bradu alebo pod oči.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Reakcia po zákroku je veľmi individuálna. Mnohí pacienti sú príjemne prekvapení tým, že ich takmer nič nebolí.

To sa stáva najmä vtedy, ak človek nemal na mieste, kde bol zavedený implantát vlastný zub. Väzivo, ktoré obklopuje koreň zuba a fixuje ho v zubnom lôžku obsahuje množstvo nervových zakončení.

Ak sa však zub v čeľusti dlhšie nenachádza, nie je tam ani väzivo, ktoré by mohlo byť zdrojom bolesti.

Hojenie

Hojenie rán po zavedení implantátu väčšinou prebieha bez komplikácií, v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť mierny opuch. Treba sa však pripraviť na dočasnú úpravu životosprávy, najmä stravovacích návykov.

„Po zákroku odporúčame pacientom konzumovať na krátky čas mäkšiu stravu, obmedziť horúce jedlá a nápoje a vyhýbať sa fyzickej námahe,“ upozorňuje implantológ Libor Michna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Približne po týždni až desiatich dňoch sa pacient môže vrátiť k normálnej strave. Aj keď v niektorých výnimočných prípadoch treba jesť mäkkú stravu dlhšie.

Čas potrebný na zotavenie a samotný priebeh hojenia môže byť negatívne ovplyvnený fajčením, zlými stravovacími návykmi a nedostatočnou zubnou hygienou, ktorá je v tomto citlivom období veľmi dôležitá.

Nahromadenie povlaku v okolí zubných implantátov môže totiž spôsobiť infekciu. Pri čistení chrupu sa preto treba riadiť pokynmi lekára alebo dentálneho hygienika. Samotné nasadenie trvalej keramickej korunky je po zahojení implantátu veľmi jednoduchý a rýchly proces.

„Pacient odchádza z ambulancie zvyčajne po tridsiatich minútach,“ tvrdí implantológ Libor Michna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 131
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 999
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Každý piaty zomrie 8 771
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 790
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 967
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 187
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 694
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 647
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 766
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 144
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 276
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 532
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu