Majú ďaleko od tých, ktorí na objekty svojej túžby nazerajú povrchne, iba z pohľadu fyzickej krásy. Sapiosexuáli sa pod týmto odborným termínom identifikovali najprv na internetových fórach a sociálnych sieťach, aby sa následne dostalo ako slovo do bežného jazyka.
Popisuje sexuálnu orientáciu, pri ktorej človeka na inom človeku sexuálne priťahuje jeho inteligencia a vzdelanie, výzor nehrá až takú dôležitú rolu.
Pojem vznikol spojením latinského sapiens (rozumný) a sexualis (pohlavný, sexuálny). Novotvar pritom nepopisuje nové správanie, ale niečo, čo je ľudskej spoločnosti známe už od nepamäti.
Psychológovia tvrdia, že sapiosexuáli vnímajú intelingentných ľudí ako schopnejších ochraňovať svojich blízkych a plodiť potomkov.
Podľa psychologičky Diany Raabovej sapiosexuálov podnecuje spôsob, akým druhí ľudia myslia. "Prakticky sú zamilovaní do mysle," hovorí. Niekedy sa im údajne hovorí aj "nymfobraniaci" vzhľadom na posadnutosť mozgom (brain). To je však podľa Raabovej trochu extrémny pohľad.

Dôvody treba hľadať v detstve
Raabová tvrdí, že tak ako takmer všetko v našich životoch, aj sexualita má korene v detstve. To, čo sme v ňom zažili, predurčuje naše správanie v intímnom živote. Veľa údajne závisí aj od vzťahu s rodičom opačného pohlavia či našou prvou milostnou skúsenosťou.
"To, čo hľadáme v partnerovi, môže byť napríklad to, čo sme vždy očakávali sami od seba," hovorí psychologička.
Uvádza tiež príklad, že keď nám niekto, obvykle rodič, v detstve povie, že nie sme dosť múdri alebo pekní, budeme tieto vlastnosti neskôr vyhľadávať u svojho partnera.
No napríklad aj negatívny vzťah s rodičom, ktorý neoplýva kognitívnymi a vysoko inteligenčnými vlastnosťami, môže viesť k preferencii inteligentných partnerov.
Orientácia alebo preferencia?
Hoci sa pri definícii sapiosexuality hovorí ako o sexuálnej orientácii, niektorí ľudia sú presvedčení, že o ňu vôbec nejde a sapiosexualita je iba osobná preferencia, po ktorej prahne každý z nás.
Byť priťahovaný múdrymi ľuďmi je údajne iba spôsob, ako si vybrať osobu na základe postavenia a schopností, väčšina z nás totiž nechce mať hlúpeho partnera alebo partnerku.
V tejto súvislosti už dokonca vznikla aj zoznamovacia aplikácia s názvom Sapio: Intelligent Dating. Používatelia si vyberajú svoje náprotivky na základe inteligencie, spôsobu myslenia a správania.
Kristin Tynsk, ktorá stojí za vývojom aplikácie, povedala, že byť sapiosexuálom nie je iba o vyzdvihovaní IQ ako takého, ale o cenení si ľudí s rovnakou inteligenciou.
"Spájajú sa s inými na základe rovnakej inteligencie, záujmov, konverzácie, zmyslu pre humor. Pre mnohých je sebadefinícia ako sapiosexuálov vymedzenie sa voči súčasnej kultúre striedania partnerov a povrchnosti, pri ktorej vyhráva vždy iba výzor," hovorí.