Často sa hovorí o tom, že v zime a v chlade pleť trpí a treba sa o ňu starať dôkladnejšie. Na jej stav však nevplývajú len ročné obdobia, ale najmä naše celkové návyky a každodenný život.
Na dokonalý vzhľad treba omnoho viac starostlivosti, než by sa mohlo zdať. Väčšina krokov je, našťastie, pomerne jednoduchá a stačí ich len zapracovať do svojej bežnej rutiny.
Základná mantra
Odličovanie a čistenie sú činnosti, o ktorých sa už popísalo veľa a stále zostávajú základnou mantrou pri dosiahnutí zdravej pleti. No viete, ako čistiť pleť správne?
Rituál čistenia by sa mal opakovať každé ráno aj večer. Dermatológovia odporúčajú nespoliehať sa len na čistú vodu a mydlá, ale použiť odličovací gél, pleťovú vodu a vhodný druh krému.
Samozrejme, večerné čistenie by malo byť dôkladnejšie, najmä ak je na koži nanesený make-up a iné líčidlá.
Pleť môže byť pokrytá aj rôznymi nečistotami z nášho prostredia a treba ich odstrániť, hoci ich nevidíme. Môžu totiž spôsobiť upchávanie pórov alebo podráždenie pokožky.
Pravidelné odličovanie a čistenie tak môžu byť prevenciou nezdravej, oslabenej pleti, vyrážok a rýchlejšieho starnutia pokožky.

Správny spôsob s ohľadom na typ pleti
Dôležité je nielen pravidelne čistiť, ale zamerať sa aj na vhodný spôsob.
Čo sa týka vody, najideálnejšie je umývať si tvár vlažnou vodou, príliš studená alebo príliš teplá by mohli podráždiť pokožku a takisto spôsobiť viac škody než úžitku, napríklad pri človeku so suchou pleťou.
Pri odličovaní sa zase odporúča začať očami a čistiť ich krúživými pohybmi smerom od vonkajšej časti k vnútornému kútiku oka. Táto oblasť je najcitlivejšia na tvári, takže k nej treba pristupovať jemne.
Jedným z dôležitých krokov je použitie takých prípravkov, ktoré "ladia" s typom vašej pleti. Pri suchej pokožke vynechajte všetky s alkoholom a nájdite radšej také prostriedky, ktoré pleť zvláčnia - napríklad s kozím mliekom alebo s výťažkami medu.
Mastný typ pleti znamená, že mazové zľazy produkujú priveľa mazu, tvár je lesklá a často aj aknózna. Krémov sa však netreba vzdávať, práve naopak, vhodné sú ľahšie hydratačné prípravky alebo prípravky so zmatňujúcim efektom.
Určite sa vyhnite všetkému, čo obsahuje alkohol, ktorý kožu vysuší a ona bude následne produkovať ešte viac mazu.

Nechoďte len po povrchu
Približne raz do týždňa by mala každá pleť absolvovať aj hĺbkovú očistu, teda peeling. Odstraňovanie odumretých buniek pokožku rozjasnia a zjemnia, nerobte to však pričasto, malo by to pre stav pokožky skôr opačný efekt.
Vo všeobecnosti sa snažte baktériám a nečistotám vyhýbať čo najviac - nepoužívajte cudzí uterák, pravidelne vymieňajte návliečky posteľnej bielizne a najmä sa nedotýkajte tváre, kým nemáte čisté ruky.
Problémom môžu byť niekedy aj vlasy, na ktorých sa zachytáva špina a ak sú príliš dlhé a padajú do tváre, môžu ju pri dotyku preniesť aj na ňu.
Na záver treba dodať, že aby pokožka vyzerala zdravo a krásne, je potrebné sa o ňu starať aj zvnútra. To znamená dávať si pozor na stravu, vyhýbať sa cukrom či vyprážaným jedlám.