Väčšina ľudí, ktorí sa v manželstve cítia po narodení prvého dieťaťa nespokojne, prežíva naplňujúci a uspokojivý vzťah o desať rokov neskôr. Vyplýva to zo štúdie britskej organizácie Marriage Foundation.
Podľa jej autorov zotrvanie v nešťastnom manželstve môže mať pozitívny vplyv na jeho dlhodobý stav.
Nešťastie nie je trvalý stav
Založenie rodiny so sebou prináša pre páry nové a niekedy nečakané životné chvíle. V niektorých vzácnych prípadoch môže prvé dieťa narušiť dovtedajšiu manželskú pohodu a v partnerstve sa muži a ženy necítia komfortne a šťastne. Ide o veľmi malé percento ľudí, na ktoré však zamerala svoju pozornosť práve dlhodobá štúdia.
Podľa nej až 70 percent párov zostane spolu aj napriek nešťastným pocitom. Následne takmer tri štvrtiny z nich uvádzajú, že o desať rokov neskôr sa cítia šťastne a viac než štvrtina z nich svoj stav hodnotí ako „extrémne šťastie“.
Iba v siedmich percentách prípadov sa stalo, že páry sa cítili nešťastne aj na začiatku, aj na konci štúdie bez ohľadu na to, či sa medzitým rozišli alebo nie.
Analýza teda potvrdzuje, že nešťastie v partnerstve nie je trvalým stavom.
„Napriek populárnemu presvedčeniu môže byť zotrvanie v nešťastnom manželstve tou najlepšou vecou, aká sa dá urobiť,“ povedal Harry Benson, líder výskumu v Marriage Foundation.
„Množstvo manželstiev prežíva neradostné chvíle, ale okrem extrémne zriedkavých prípadov, ktoré zahŕňajú aj násilie, väčšina párov sa cez ťažkosti dokáže dostať a neskôr byť šťastných,“ uviedol.

Mylné predstavy o dlhodobých vzťahoch
Výskumníci analyzovali dáta desaťtisíc rodičov s čerstvo narodenými deťmi. Pocity nešťastia pritom dávali do súvislosti s takými prejavmi ako únava, fyzické vyčerpanie, vystavenie stresu, potláčaná chuť na sex alebo popôrodná depresia.
Výsledky analýzy podľa slov jej autorov otriasli pevnými základmi myšlienky, že nešťastné pocity po narodení potomka sú bežné alebo trvalé. Taktiež poukázali na to, že zostať v nešťastnom manželstve sa nerovná životu plnému utrpenia.
Odborníci sa odvolávajú aj na predošlé výskumy, ktoré potvrdili, že páry, ktoré si na seba pravidelne našli čas a mali spoločný program, trpeli menej často rozpadom vzťahu.
Paul Coleridge, zakladateľ Marriage Foundation, vyhlásil, že problémom sú zväčša mylné predstavy ľudí o prirodzenosti dlhodobých vzťahov. „Nevzniknú len tak z ničoho nič. Porozprávajte sa s kýmkoľvek, kto žije v spokojnom vzťahu napríklad dvadsať rokov a povie vám, že na ňom museli citlivo, no tvrdo pracovať na oboch stranách.“
Zároveň zdôraznil, že fungujúci vzťah je najlepšou a najdôležitejšou „ingredienciou“ vo vývoji dieťaťa.