SME
reklama

Ako dopriať telu láskyplnú starostlivosť a nadviazať s ním vzťah

V kolobehu rôznorodých podnetov človek ľahko stráca kontakt sám so sebou.

(Zdroj: Fotolia)

Každý deň je ideálnou príležitosťou na vytvorenie lepšieho kontaktu s vlastným telom, ktoré niekedy ani poriadne nevnímame. Našu pozornosť odvádza množstvo iných podnetov – starostlivosť o domácnosť, pracovné úlohy, vzťahy s ľuďmi. V kolobehu rôznorodých podnetov človek ľahko stráca kontakt sám so sebou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď potom vidíme obrázky modeliek v čipkovanej bielizni, tak si len smutne povzdychneme, že naše telo už nevyzerá tak, aby vzbudilo v niekom romantické predstavy. Ale čo ak sa mýlime?

Psychologické prieskumy z rôznych končín sveta potvrdzujú, že ženy nedokážu objektívne posúdiť svoju fyzickú schránku. Paradoxne, čím sú mladšie, tým bývajú voči sebe kritickejšie. V období, keď sú pre svoje okolie najatraktívnejšie, zvyčajne bojujú s najväčšími komplexmi. Zvyčajne majú tendenciu prehnane kriticky vnímať svoje nedostatky a prehliadať to, čo je na nich krásne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dobrá správa je, že postoje tohto typu sa dajú zmeniť. Najlepšie je začať s tým hneď. Keď sa pritom dokážeme vnímať novým, láskavejším spôsobom, automaticky sa z nás stanú aj lepšie milenky a manželky. A čo je najdôležitejšie, nadviažeme lepší vzťah nielen so svojím okolím, ale aj samy so sebou.

Nadviažte kontakt

Prvým krokom by malo byť preladenie pozornosti z okolitého sveta na svoju telesnú schránku. Pritom nám môžu pomôcť jednoduché úkony spojené s každodennou starostlivosťou o telo. Dôležité je nerobiť ich automaticky, ale s vedomou pozornosťou.

Pokúste sa pri sprchovaní, čistení zubov, umývaní a úprave vlasov alebo holení podpazušia sústrediť na to, čo práve robíte. Venujte chvíľku svojej pokožke, svalom, nechtom, zubom... Vypustite pritom z mysle všetko, čo vás zaťažuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyzerá to na prvý pohľad jednoducho, ale v praxi to až také ľahké nie je. Myseľ má často tendenciu túlať sa v minulosti alebo v budúcnosti. Činnosti spojené so starostlivosťou o telo potom prebiehajú len automaticky, bez skutočnej účasti vedomia. Ak je to aj váš prípad, vyskúšajte techniku, ktorú opísal spisovateľ Dan Millman vo svojej knihe Cesta pokojného bojovníka.

Jej hrdina sa snaží nadviazať kontakt so svojím telom automasážou. Postupuje zdola nahor, od končekov prstov na nohách cez celé telo až po temeno hlavy. Pritom masíruje nielen svaly, ale aj šľachy a kosti, preciťuje do hĺbky jednotlivé štruktúry, z ktorých sa skladá jeho telesná schránka. Keď túto masážnu techniku spojíme s nanášaním ošetrujúceho oleja, získate okrem celkového uvoľnenia aj výrazný skrášľujúci efekt.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viaceré kozmetické značky, najmä tie, ktoré sú zamerané na čisté prírodné produkty, ponúkajú výrobky, ktoré sa hodia na ošetrenie tela, pleti tváre aj vlasovej pokožky. Vysoko regeneračnú schopnosť majú tie, ktoré sú obohatené o argánový alebo jojobový olej, detoxikáciu podporuje kokosový olej a hydratáciu aloe vera.

Kultivácia krásy

Keď sa žena vedome stará o svoje telo, dáva tým okoliu signál, že si váži seba samu a tým aj zvyšuje svoju príťažlivosť. Je dokázané, že muži vedia tolerovať drobné nedostatky na ženskom tele, ako sú napríklad celulitída alebo nie celkom dokonalé proporcie, vždy si však všimnú neupravené nechty, chĺpky na nohách a v podpazuší.

To sú v našej kultúre veci, ktoré sa pokladajú za prejav nedbanlivosti. A hoci v niektorých feministických kruhoch sa ženy proti týmto stereotypom búria, jedno zmeniť nedokážu – upravená žena je vždy príťažlivejšia ako neupravená.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozitívne je, že kultivovanosťou sa dajú korigovať aj niektoré vrodené nedostatky alebo stopy času. Česká kostymérka a stylistka Dagmar Březinová, ktorá je stelesnením neskutočného sexepílu aj v pokročilom veku, sa napríklad riadi celý život heslom: „Čím viac rokov máš, tým viac sa o seba staraj.“

Nikdy ju neuvidíte bez dokonalej pedikúry, manikúry a upraveného účesu. Táto „svätá trojica“ spoľahlivo zabezpečí auru príťažlivosti bez ohľadu na dátum narodenia. Tvorí totiž základ toho, čomu sa hovorí celkový dojem. A ten vždy preváži nad detailmi, ako sú drobné vrásky alebo iné mikroskopické nedostatky, ktoré tak urputne sledujeme vo zväčšovacích zrkadielkach.

Chudnúť alebo nechudnúť?

Súčasnosť nemá jednoznačný ideál krásy. V kurze je postava s mušacou váhou, akú má Victoria Beckham alebo Keira Knightley, ale aj krivky „krv a mlieko“ á la Scarlett Johanssom. Plnoštíhle krásky ako speváčka Adele alebo modelka Ashley Graham dokonca idú ešte ďalej – ukazujú svetu, že krásna môže byť aj žena s nadváhou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A napodiv im dáva za pravdu aj lekárska obec. Ukazuje sa totiž, že mierna nadváha je pre ženu zdravšia ako podváha. Nad chudnutím zo zdravotných dôvodov sa treba zamýšľať len vtedy, ak ide o obezitu s BMI nad hodnotou tridsať. Až za touto hranicou sa zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky.

Ďalším objektívnym kritériom je šírka pásu. Ak u priemernej ženy presiahne hranicu osemdesiat centimetrov, je to varovný signál, že by mala schudnúť. Tuk, ktorý sa hromadí v oblasti brucha, je totiž nebezpečnejší ako ten, ktorý sa ukladá na stehnách a bokoch.

Zdravý jedálny lístok a primeraný pohyb by však nemali byť súčasťou nášho životného štýlu len v období, keď potrebujeme zhadzovať nadbytočné kilogramy. Mal by byť, rovnako ako kozmetická starostlivosť, prejavom lásky k nášmu telu. Či sme takého citu vôbec schopné môže ukázať jednoduchý psychologický test.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Postavte sa nahé pred zrkadlo a všimnite si, čo vo vás obraz, ktorý v ňom vidíte, vyvoláva. Spokojnosť alebo znechutenie? Možno je to niečo medzi tým. V takom prípade skúste zistiť, či vo vás prevládajú pozitívne, alebo negatívne reakcie.

Ak je odpoveď negatívna, znamená to, že niečo narušilo zdravý vzťah k vášmu telu. Mohli to byť imaginárne vplyvy z médií, konkrétna osoba, ktorá k vám mala alebo má blízky vzťah alebo neurotická porucha, ktorá s vaším telom zdanlivo vôbec nesúvisí. A predsa vás oberá o radosť z fyzického bytia.

Je dôležité prísť na to, o čo vlastne ide. Niekto to dokáže sám, iný potrebuje pomoc psychológa. S odhalením konkrétnej príčiny automaticky prichádza pocit úľavy a veľkého vyslobodenia, čo napokon vedie k láskyplnejšiemu prežívaniu života.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 147
  2. Každý piaty zomrie 8 841
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 252
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 798
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 730
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 508
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 906
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 199
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 307
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 707
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 652
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 769
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 152
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 964
  8. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 8 695
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu