Či už ide o únavu, bolesti chrbta alebo potrebu zrelaxovať sa, jedným z riešení, ktoré človeku uľavia, môže byť zveriť sa do rúk maséra. Dotyky sú liečivé, no masáže nie sú určené len tým, ktorých niečo bolí. Skvele fungujú aj ako prevencia a sú príjemným uvoľnením.
Je dokonca dokázané, že telesný kontakt a pohladenia sú životne dôležité už pre novorodencov. Masáže bábätiek pritom siahajú už do druhého storočia pred Kristom, kedy s ich aplikovaním začali Číňania. Dotyky však potrebujeme celoživotne, treba si len správne vybrať.
Stará čínska a indická medicína využívali masáže ako liečbu a prevenciu niektorých chorôb, ale aj na udržanie pružnej pokožky. Aj dnes by mali byť masáže bežnou súčasťou každodenného života, na výber ich je veľké množstvo. Keďže každá je, čo sa týka techniky, iná, treba si zvoliť taký typ, ktorý sa zameriava na aktuálne ťažkosti alebo na určitú časť tela - hlava, šija, chrbát, či chodidlá.

Klasická masáž
Čo si predstaviť pod klasickou masážou? Ide o súbor hmatov na tele človeka, ktoré stimulujú kožu.
„Klasická masáž nielenže pomáha uvoľniť stuhnuté svaly a odstrániť prípadné bolesti, ale zlepšuje aj prekrvenie svalov a pokožky,“ hovorí masérka Alena Tóthová, odborníčka z hotela pri Prievaloch. „Kto si klasickú masáž dopraje pravidelne, ten určite pozoruje zlepšenie pohybového aparátu aj pevnosti a pružnosti pokožky.“
Klasický typ masáže tiež pomáha pri rekonvalescencii po úrazoch a dlhšom znehybnení, hodí sa aj pre ľudí so sedavým zamestnaním.
Masáž lávovými kameňmi
Kamene, ktoré vyvrhla zem zo svojich útrob, sa tiež používajú na masáže. Základom je ich schopnosť absorbovať a odovzdávať tepelnú energiu. Ukladajú sa pozdĺž chrbta a ich teplo preniká do svalov.
„Tento druh masáže zlepšuje prekrvenie organizmu, zrýchľuje metabolizmus, stimuluje lymfatický systém a detoxikáciu tela. Pomáha pri bolestiach a odbúrava stres,“ vysvetľuje masérka Alena Tóthová.
Využíva aj vtedy, ak človek trpí bolesťami chrbta, stuhnutým svalstvom, úzkosťou, nespavosťou či nervozitou.
Medová masáž
Medová masáž sa odporúča, ak sa potrebujete rýchlo, efektívne a zároveň príjemne zbaviť škodlivín nahromadených v tele. Tento spôsob masáže k nám prišiel z Ruska a intenzívne pracuje s podkožím. Med pôsobí cez pokožku na náš organizmus v kombinácii so špeciálnymi masérskymi hmatmi.
„Odporúčam ju ako prevenciu civilizačných chorôb, pri nervových poruchách, pri problémoch s potenciou a plodnosťou a mnohých ďalších ťažkostiach, ktoré súvisia s moderným životným štýlom,“ vyratúva masérka.
Masáž Lomi Lomi
Nenechajte sa zmiasť vtipným názvom, ide o exotickú havajskú masáž, ktorá je založená na dlhých, plynulých pohyboch. Stimuluje krvný obeh a lymfatický systém, odstraňuje bolesť, únavu a napätie.
„Je vhodná pre tých, ktorí potrebujú odblokovať svaly, očistiť organizmus a nabiť ho energiou. Ja ju odporúčam aj po fyzickej záťaži na regeneráciu organizmu,“ radí Alena Tóthová.
Bowenova masáž
Túto techniku vyvinul Austrálčan Tom Bowen. Jej podstatou sú šetrné jemné dotyky, ktoré pracujú s mäkkým tkanivom, kožou, šľachami a uvoľňujú stres a napätie nahromadené v svaloch. Človek je pri nej oblečený a pohodlne leží.
Techniku odborníci prirovnávajú k "brnkaniu", pričom sa pohyby a hmaty vykonávajú v súlade s dýchaním.
Používa sa pri strese, nesprávnom držaní tela, problémoch s menštruačnými bolesťami, bolestiach pohybového aparátu, alergiách, ekzémoch či depresiách.
Aromaterapeutická masáž
Zahŕňa masírovanie celého tela od hlavy až po chodidlá pomocou aromatických olejov. Najčastejšie sa používa kombinácia rastlinných a esenciálnych olejov, ktoré masér vtiera do pokožky. Vône pôsobia na nervový systém a vyberá sa podľa toho, či sa chce človek nabudiť alebo upokojiť.
Aromaterapeutická masáž pomáha najmä pri dlhodobom preťažení, vyčerpaní aj nespavosti a ide o jednu z techník, pri ktorých si človek najviac oddýchne.