Barbora Jakubičková
Mladá kráska z malej dedinky Dolné Sŕnie pri Novom Meste nad Váhom vyzerá na prvý pohľad ako všetky jej rovesníčky. Kým si po jej boku nevšimnete silnú motorku, ktorá je jej najväčšou láskou. Barbora "Bora" je jedinou Slovenkou, ktorá profesionálne preteká a na okruhy sa stavia po boku mužov na cestných okruhoch po celej Európe.
Keď na Slovakia ringu zazriete vrkoč či dlhé vlasy vejúce spod prilby, motorku klopiacu zákruty a letiacu rýchlosťou vyše 200 km/h, bude to pravdepodobne Barbora. Na svoje prvé preteky v typicky mužskom adrenalínovom športe nastúpila v 16-tich rokoch, už predtým však závodenie nadšene sledovala so svojím otcom.
Prvé preteky boli niečím neznámym a zúčastnila sa ich bez ambícii vyhrať. Zatiaľ svoju budúcu lásku len spoznávala. Jej prvá motorka bola „kroska“, neskôr jazdila na Honde 125GP a Suzuki GSX-R 600.
Posledné dva roky preteká aj na motokárach a keď práve "nelieta" na silných strojoch, pracuje ako konštruktérka v strojárstve. Aj keď ju celá rodina v športe podporuje, mama sa o ňu na pretekoch dodnes bojí.
S pádmi počíta a hovorí, že za sezónu pretekár spadne aj päť- či šesťkrát. Napriek tomu však Barbora vyhlasuje, že keď bude mať deti, rada ich bude viesť k tomuto nebezpečnému, no vzrušujúcemu športu.


Jenny Tinmouth
Anglická motocyklová pretekárka vlastní jedny z najhodnotnejších prvenstiev v Európe. Je pravidelnou účastníčkou pretekov Isle of Man Tourist Trophy, ktoré sa konajú každé leto na ostrove Man ležiacom v Írskom mori medzi Írskom a Spojeným kráľovstvom.
Jenny na tejto súťaži v roku 2009 ako prvá žena prelomila rýchlostný rekord a dostala sa tak do Guinessovej knihy rekordov. Znova sama seba prekonala v roku 2010 s priemernou rýchlosťou na jedno kolo 192 km/h.
Zároveň je jedinou ženou, ktorá preteká na Majstrovstvách British Superbike. Blond motorkárka má na konte množstvo prvenstiev, cien a všeobecných uznaní zo strany odborníkov aj mužských kolegov.
Kinga Tanajewska
Tridsaťšesťročná blonďavá motorkárka sa narodila v Poľsku, kde sa počas svojich tínedžerských rokov zamilovala do bluesovej hudby, hippies módy a motoriek. Svoju prvú motorku - Hondu CB450 Nighthawk dostala od rodičov po strednej škole a ako sama píše na svojom blogu Onherbike.com, jej život sa odvtedy už navždy zmenil.
Po vysokej sa Kinga presťahovala do Austrálie, kde naplno začala žiť svoj motorkársky sen. Dobrodruha v sebe táto žena nezaprie. Po niekoľkých rokoch života v Sydney sa vybrala na sólo cestu po celom kontinente, zatiaľ čo sa stále stíhala vracať do podobne nestereotypnej práce stavebnej inžinierky.
Svoju 19 000 km dlhú cestu po Austrálii nazvala Tour De Oz a keby jej samotná odvaha a štýl neboli dostatočnou inšpiráciou samy o sebe, Kinga počas všetkých svojich ciest zbiera príspevky na charitatívne projekty.
Jej najbližším plánom na rok 2017 je docestovať na motorke až do Poľska, cez Južnú Kóre, Rusko, Mongolsko, Irán a Turecko.
Superhrdinka, ktorá zachránila mačiatko
Predsudky voči motorkárom ohrozujúcim vodičov či chodcov na cestách sú v niektorých prípadoch na mieste, často nás však práve motorkári vyvedú z omylu. Pod prilbami a koženými kombinézami sa totiž často skrývajú citlivé duše tých najmilších ľudí.
Živým dôkazom je i americká motorkárka Laney, ktorá uprostred hustej premávky na veľkej križovatke riskovala život, aby zachránila maličké mačiatko, ktoré zrejme vypadlo z podvozku idúceho auta.
Laney neváhala zastaviť svoju motorku uprostred križovatky, odviesť mačiatko do bezpečia a bezpečne odísť aj s motorkou za ním. Mačiatko Skidmark si rýchlo našlo nový domov v jej prilbe a Youtube video so záchrannou akciou pomenované Zniem hlúpo, ale zachránila som mačiatko dodnes videlo vyše 5 miliónov ľudí.
Bahar Parsa
Ženy na motocyklových pretekoch sú stále výnimočným javom v Európe. O to odvážnejšie znie žena, ktorá na dvoch rýchlych kolesách preteká v moslimskom svete.
Iránka Bahar Parsa sa však rozhodla búrať predsudky a konvencie a postavila sa na štart motokrosových pretekov vedľa svojich mužských kolegov na Honde CRF 250.
Do motokrosu sa dievča z Teheránu zamilovalo na prvý pohľad a dnes sa snaží tento adrenalínový šport vo svojej krajine čo najviac spopularizovať. Bahar prvýkrát na motorku vysadla vo svojich 22 rokoch a jej najväčšou fanúšičkou je jej mama.
Anita Yusof
Na svete existuje množstvo skutočných „Disney“ hrdiniek, ktoré každý deň dokazujú, že dievčatá môžu dokázať čokoľvek si zaumienia. Anita Yusof je učiteľa a študentka PhD v športovej vede z Malajzie, ktorá sa rozhodla objavovať svet len so svojou motorkou a batohom.
Po tom, čo precestovala celú Strednú Áziu a všetky krajiny ako Afganistan, Turkmenistan, Uzbekistan či Pakistan, rozhodla sa ísť ešte ďalej a minulý rok precestovala takmer celý svet - od Západnej Ázie, cez Južnú a Severnú Ameriku až po Európu - 3 kontinenty a 30 krajín.
Dokopy Anita, matka dvoch veľkých synov, na svojej FZ150i precestovala zatiaľ 54 krajín a snažila sa dosiahnuť svoj cieľ: byť prvou Malajzijskou ženou, ktorá precestovala svet sólo. Jej ďalšími zastávkami sú USA a Kanada.
Výstava motoriek v Bratislave
Aj vy milujete motorky, rýchlosť a vietor vo vlasoch?Tie najkrajšie a najnovšie stroje na svoje dobrodružné cesty si teraz môžete pozrieť na jedinečnej výstave motoriek v bratislavskom nákupnom centre CENTRAL.Výstava potrvá od 6. do 26. februára.