Keď sa blíži sviatok sv. Valentína, niektorí sa naň tešia, iným škrípu zuby od znechutenia z komerčného sviatku. Lásku je predsa možné svojmu partnerovi vyznávať počas každého dňa v roku.
Niektoré krajiny sveta si na protest proti Valentínu alebo len tak, pretože môžu, vymysleli alternatívne sviatky, ktoré sú zábavnejšie a myslia aj na tých, ktorí aktuálne lásku nemajú alebo nehľadajú.
Ich základným princípom je osláviť priateľstvo, blízke vzťahy s ľuďmi a rodinou a neostať sedieť so skľučujúcimi pocitmi doma osamote na pohovke pri niekoľkých dieloch seriálu a nezdravým jedlom v ruke.
USA – Singles Awareness Day
V skratke „SAD“, čo znamená v preklade „smutný“ nie je naozaj smutný deň. Ide o vtipnejšiu až sarkastickejšiu verziu Valentína, ktorú Američania oslavujú 14. alebo 15. februára.
Dokonca aj na Slovensku je 15. február vyhlásený za Deň osamelých. V týchto dňoch tak získavajú príležitosť na oslavu aj nezadaní ľudia, ktorí si pripíjajú na svoju slobodu, v Amerike sa stretávajú alebo podporia jeden druhého na sociálnych sieťach.
Základnou filozofiou je dať najavo, že byť slobodný nie je predsa nič zlé.
Fínsko – Ystävänpäivä
Namiesto toho, aby Fíni oslavovali 14. februára Valentín, oslavujú o čosi platonickejšiu záležitosť – Národný deň priateľstva.
Je to oslava priateľstva a počas tohto dňa Fíni idú do ulíc, na obed alebo večerné posedenie s priateľmi, trávia čas s najbližšími a spoločne si ho užívajú.
Kórea – Čierny deň
Čierny deň nepredstavuje nič negatívne, aj keď to tak môže znieť. Ide o podobný princíp ako vo Fínsku. Kórejčania sa 14. februára, počas tohto špeciálneho sviatku stretávajú v baroch a reštauráciách.
Dokonca je pre tento deň typické konkrétne jedlo – jajangmyeon. Ide o čínsko-kórejskú delikatesu, ktorá niekedy síce nemusí vyzerať najvábivejšie, no vraj chutí skvele.
Ide o rezance s hustou omáčkou z čiernej fazule, bravčovým mäsom a zeleninou.
Na tomto jedle si priatelia počas stretnutia spoločne pochutnávajú a tak ani jeden z nich ani na moment nemyslí na fakt, že nemajú partnerov, pretože sa vnárajú do nekonečnej zmesi chutí s najbližšími.
Čína – Deň slobodných
Aj Číňania majú svoj „protestný“ deň proti Valentínu. Oslavujú ho však v o niečo väčšom oneskorení, 11. novembra. Ide o oficiálny sviatočný deň, ktorý sa oslavuje od deväťdesiatych rokov.
Zarážajúca je však forma, akou ho Číňania oslavujú. Deň slobodných by totiž pokojne mohol byť premenovaný na čínsky Národný deň nakupovania, pretože práve nakupovanie pre vlastné potreby a radosť je typickou aktivitou pre 11. november.
Číňania vyrážajú do obchodov, trávia na internetových obchodoch hodiny a nakupujú sami pre seba tak akoby to bolo poslednýkrát a míňajú obrovské množstvo peňazí.
V roku 2013, napríklad, najväčší čínsky e-shop Alibaba zaznamenal 11. novembra rekordný predaj a zarobil v ten deň v prepočte 5,4 miliardy eur.
