Cukrovka, infarkt, mŕtvica. Podľa amerických vedcov sa vás môžu týkať, ak čelíte kritike, stigmatizovaniu či ponižovaniu v súvislosti s vaším výzorom.
Ľudia, ktorí sa cítia byť pod tlakom negatívnych stereotypov týkajúcich sa ich hmotnosti, majú podľa najnovšieho výskumu až trikrát vyššie riziko vzniku metabolických ochorení, než ľudia s podobnou hmotnosťou, ktorí takýto tlak nepociťujú. Negatívne dôsledky sa teda neodrážajú len na psychike, ale aj tele človeka.
Keď prijmeme stereotypy
Štúdia vyšla vo vedeckom magazíne Obesity a skúmala jav nazývaný ako „internalizácia predsudkov voči hmotnosti“. Zjednodušene povedané ide o osvojenie a prijatie stereotypov a negatívnych komentárov, ktoré sa týkajú nadváhy či obezity. Človek s touto stigmatizáciou sám súhlasí a zžije sa s ňou, čo môže mať negatívny dopad na jeho zdravie.
Štúdia skúmala 159 ľudí s obezitou, respektíve nadváhou vo veku od 21 do 65 rokov. Zaznamenávali, ako veľmi sa cítili stigmatizovaní stereotypmi týkajúcimi sa hmotnosti.
Účastníci v dotazníku odpovedali, ako veľmi sa stotožňujú s výrokmi typu: „Moja hmotnosť je hlavný faktor, podľa ktorého posudzujem svoju ľudskú hodnotu“ alebo „Cítim úzkosť z toho, čo si ľudia o mne môžu myslieť, keď mám nadváhu“.
Každý z nich zároveň podstúpil lekársku prehliadku, kde sa určovala hodnota jeho krvného tlaku, obvodu pása, cholesterolu a cukru v krvi. Tým, ktorých hodnoty boli nad normou, diagnostikovali metabolický syndróm, ktorý je predpokladom na zvýšené riziko cukrovky, mŕtvice či srdcových ochorení.
Ľudia, ktorí vyhlasovali, že ich viac ovplyvňovali stereotypy o výzore a hmotnosti, mali v konečnom dôsledku trikrát vyššiu pravdepodobnosť metabolického syndrómu a šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť vysokých hodnôt triglyceridov, teda tukov.

Hmotnosť a súvis s charakterom človeka? Žiadny
„Keď ľudia súhlasia so škodlivými stereotypmi o ich telách, môže to poriadne zatriasť ich sebavedomím a schopnosťou robiť zdravé zmeny,“ vyjadrila sa hlavná autorka štúdie Rebecca Pearlová pre Huffington Post.
„Medzi ľuďmi prevláda mylný názor, že menšie stigmatizovanie môže ostatných pomôcť motivovať alebo zmeniť ich zdravotné návyky. Toto však nie je ten prípad,“ tvrdí Pearlová.
Verí, že hmotnosť človeka je komplexnou vecou, ktorá zahŕňa biologické a environmentálne faktory a nesúvisí s charakterom človeka. Preto je vraj nebezpečné, ak v spoločnosti prevládajú stereotypy o tom, že tuční ľudia sú leniví či neschopní.
Aj ďalšie štúdie v minulosti poukázali na to, že ľudia, ktorí sa cítia zahanbene pre svoj výzor alebo hmotnosť majú zvýšené riziko depresie, úzkosti a nízkeho sebavedomia. Tí, ktorí trpia nadváhou a majú skúsenosť s ponižovaním a diskrimináciou, zvyknú dokonca časom ešte viac priberať a hrozí im aj smrť.
Rebecca Pearlová upozorňuje, že jej výskum nebol veľký a ani reprezentatívny, keďže väčšina účastníkov boli afroamerické ženy. Potrebné je preto urobiť väčšie štúdie s rôznorodejšou vzorkou. Napriek tomu však dodal dôkaz o spojení zdravia a diskriminácie na základe výzoru a hmotnosti.