Trendy nie sú len záležitosťou módneho sveta. Z roka na rok sa menia aj odporúčania, čo by malo byť súčasťou našich jedálnych lístkov podľa odborníkov na výživu.
V roku 2014 zažila verejnosť „boom“ chia semienok. Rok 2015 spopularizoval najmä quinou, v roku 2016 bola obľúbenou témou kurkuma.
Odborný magazín Pollock Communications and Today's Dietitian chcel zistiť, čo nás v oblasti stravovania čaká v roku 2017 a aké potraviny budú tými s prívlastkom „super“.
Preto sa na túto tému opýtal v rámci prieskumu What´s Trending in Nutrition viac ako 1700 dietológov a odborníkov na výživu.
Väčšina z nich sa zhodla, že si verejnosť čoraz viac osvojuje jedenie s rozumom, teda premýšľanie o tom, čo si dáva na tanier a čo jednotlivé potraviny obsahujú.
V roku 2016 množstvo ľudí zmenilo svoje stravovacie návyky, zmeny boli u mnohých radikálne, ľudia aktívne vyhľadávali informácie a nepriamo vyvíjali tlak na výrobcov a dodávateľov potravín, ktorí postupne v mnohých prípadoch zlepšili kvalitu výrobkov.
Dôsledkom toho bude podľa dietológov umiernenejší prístup spotrebiteľov k jedlu a zníženie opatrnosti.
Nebudú sa už natoľko zaoberať otázkou geneticky modifikovaných potravín či obsahu lepku. Zaujímať ich však vraj bude najmä nízky obsah sodíka a cukru v potravinách.
Odborníci v rámci prieskumu tiež vymedzili desať základných potravín, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti a na žiadnom tanieri.
Losos
Všestranná a chutná ryba je v posledných rokoch čoraz obľúbenejšia. Nielen Slováci patria k národom, ktoré neboli zvyknuté jesť ryby.
Podľa spoločnosti NatureMed priemerný Európan skonzumuje približne 23 kg rýb ročne, kým Slovák len 5 kg.
Ešte stále ich nejedávame dosť. No vďaka lososovi sa náš jedálny lístok a jeho nutričné hodnoty zlepšujú. Losos je výdatným zdrojom omea-3 mastných kyselín a dokážete si z neho pripraviť skutočne sýte jedlo.

Exotické ovocie
Niet nad domáce lokálne ovocie a zeleninu. V zime však len ťažko dostať čerstvé ovocie zo záhrady, preto môžete siahať aj po iných druhoch, aj tých exotických.
Pestrosť stravy je vždy vítaná. Vyskúšajte napríklad pitahayu či bobule plodu goji. Nielen dobre chutia, obsahujú aj množstvo antioxidantov a skvele vyzerajú.
Kokosové produkty
Obľúbenosť kokosových mliek, masiel a olejov vzrástla v posledných rokoch. Nikto však zatiaľ nepotvrdil, či sú kokosové produkty naozaj výživné.
Sú však jednou z preferovaných náhrad kravského mlieka, obsahujú viac tuku a nahráva im aj všestranné využitie v kuchyni.

Zelený čaj
Farbou roka 2017 je zelená. Niet sa preto čo čudovať, že zelený čaj opäť pretrváva v rebríčkoch superpotravín.
Nie je to však len kvôli farbe, no najmä kvôli vysokému obsahu antioxidantov a schopnosti hydratovať organizmus a zároveň ho povzbudiť. Ak vám zelený čaj chutí, doprajte si aspoň jednu šálku denne.
Kel
Túto zeleninu používali bežne v kuchyni aj naše staré mamy. Ľahko sa pestuje, vyzerá dobre v šalátoch a je chutný. Obľúbenosť kelu vzrástla najmä v roku 2016.
Je vhodný pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, keďže nie je energeticky výdatný. Obsahuje tiež vitamíny C, B1, B2, B6, bielkoviny a minerálne látky, zlepšuje trávenie a má antibakteriálne účinky.
Obilné zrná
Už rok 2016 naznačil, že trendom vo varení a stravovaní bude návrat k tradíciám. Za prirodzený vývoj preto možno považovať rastúcu popularitu klasických surovín našich predkov.
Do kuchyne sa vracia špaldová pšenica, jačmeň a celozrnné potraviny. Nemusíte ich doma mlieť a piecť z nich chlieb, zrná si môžete dať napríklad aj do jogurtov či mlieka ako výživnú alternatívu raňajok či desiaty.
Kysnuté a kvasené potraviny
Aj kvasené, fermentované a nakladané potraviny sú dobre známe našim predkom.
Kvasená kapusta je základom silnej imunity, liekom počas chrípky a zároveň obsahuje len malé množstvo kalórií. Tráveniu pomáha aj kefír a jogurty so živými kultúrami.
Orechy
Štúdia z minulého roka poukázala na súvislosť medzi jedením aspoň jednej hrsti orechov a zníženým rizikom srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny a cukrovky.
Orechy obsahujú omega-3 mastné kyseliny a vitamín E, sú bohaté na bielkoviny a sú spoľahlivým zdrojom energie, napríklad, ako niečo zdravé pod zub v práci.
Avokádo
Avokádo ako prísadu dnes nájdete takmer v každom trendovom a zdravom recepte. Môžete si ho pridať do šalátov, do nepečených a pečených dezertov, smoothie nápojov alebo len tak na toast s vajíčkom.
Obsahuje vysoké množstvo nenasýtených tukov, je energeticky výdatné, je plné vitamínov E, B, minerálov a vlákniny.
Semienka
Ak obmedzujete mäso alebo sa jednoducho snažíte o pestrosť stravy a hľadáte nového nositeľa bielkovín a tukov, spoľahnite sa na semienka.
Slnečnicové, tekvicové, chia, to všetko môžete zakomponovať do šalátov, smoothie nápojov, jogurtov, müsli, koláčov aj polievok a omáčok.
Modernej spoločnosti dietológovia radia, ako jesť zdravšie v štyroch základných bodoch:
- Jesť viac porcií ovocia a zeleniny
- Kupovať kvalitné a nutrične bohaté potraviny zo všetkých potravinových kategórií
- Obmedziť konzumáciu priemyselne spracovaných potravín
- Namiesto sústredenia sa na diéty nakupovať a konzumovať potraviny s kvalitným obsahom a správnym pomerom proteínov, sacharidov, ktoré prinášajú telu prospech