Ženy na Slovensku používajú čoraz menej hormonálnej antikoncepcie. Z najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií vyplýva, že od roku 2010 do roku 2015 upustilo od hormonálnej a vnútromaternicovej antikoncepcie vyše stotisíc žien.
Znamená to, že za päť rokov sa celkový počet žien používajúcich hormonálnu antikoncepciu znížil približne o tretinu. Pokles trvá už od roku 2008.
Najnovšie dáta za rok 2015 uvádzajú, že iba 18,6 percenta žien v reprodukčnom veku (od 15 do 49 rokov) užíva hormonálnu alebo vnútromaternicovú antikoncepciu. Najväčší prepad sa týka užívania hormonálnej antikoncepcie.
Zatiaľ čo v roku 2014 predpisovali lekári tabletky vyše 215-tisíc ženám, o rok neskôr ich bolo už len 195-tisíc.
Pokles je celoeurópsky
Za klesajúcim trendom môžu byť podľa Vladimíra Cupaníka, gynekológa a predsedu sekcie antikoncepcie Slovenskej gynekologicko–pôrodníckej spoločnosti, aj mýty o škodlivosti, ktoré kolujú na internete.
„Pokles užívania antikoncepcie na Slovensku pozorujeme už viac rokov. Možno sa aj domnievať, že ide o dobre organizovanú a cielene vedenú kampaň, s cieľom potlačenia užívania moderných spôsobov antikoncepcie. S predsudkami doktora Googla majú skúsenosti asi všetci lekári, nielen gynekológovia. Závery diskusných fór sú pre pacientov často akceptovateľnejšie než vedecky dokázané skutočnosti,“ hovorí Cupaník.
„To, že klesá užívanie antikoncepcie, je problém celoeurópsky. Netýka sa to iba Slovenska, vidíme to aj z údajov u najbližších susedov v Čechách,“ pridáva sa k názoru Miroslav Borovský, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo.

Ženy straší rakovina a ďalšie riziká
„Hormonálnu antikoncepciu som brala šesť rokov a už dávnejšie som si plánovala dať pauzu. Nechcela som do seba pchať tabletky príliš dlho, názory na antikoncepciu sa stále rozchádzajú a nie je to nič veľmi prehnane zdravé. Načo zbytočne riskovať,“ hovorí 25-ročná Katarína.
Michaela, ktorá má 27 rokov a dve deti, vysadila tabletky asi po roku užívania. „Prestala som mať pod kontrolou vlastné emócie. Vyplavovali sa rôzne strachy a väčšinu času som cítila depresie. Prvý krok ku zmene bolo vyradenie antikoncepcie. A keďže moja mamina mala vysoké štádium rakoviny prsníka, s hormonálnymi tabletkami už nevymýšľam,“ hovorí.
Prepojenie hormonálnej antikoncepcie a relevantne zvýšeného rizika vzniku rakoviny prsníka u ľudí sa vedecky nepreukázalo. Celkovo sú zdravotné riziká spojené s užívaním antikoncepcie pod dohľadom lekára veľmi nízke.
Pacientky sa pri hormonálnej antikoncepcii najčastejšie obávajú najmä rizík spojených s tromboembolickými komplikáciami (krvnými zrazeninami) a rakovinou.
„Gynekológovia vedia podrobným rozhovorom s budúcou užívateľkou zistiť riziko trombo-embolickej choroby a navrhnúť iný spôsob ochrany pred otehotnením,“ vysvetľuje Cupaník, prečo tieto obavy nie sú namieste.
V súvislosti s rizikom rakoviny sa hovorí najmä o rakovine prsníka. Výskum naďalej prebieha, no doterajšie dôkazy nenaznačujú, že by užívanie hormonálnej antikoncepcie malo zmysluplný vplyv na riziko vzniku rakoviny prsníkov. Niektoré štúdie (1,2) naznačujú, že riziko je u pacientok nepatrne zvýšené, závisí však aj od mnohých ďalších faktorov.
Podľa Vladimíra Cupaníka odporcovia hormonálnej antikoncepcie zamlčiavajú jej pozitívne účinky.
„To je napríklad zníženie nadmerných krvných strát pri menštruácii, ktoré bývajú príčinou chudokrvnosti, úprava nepravidelného menštruačného cyklu, vymiznutie bolestivej menštruácie, liečba vaječníkových cýst a nezhubných cystických útvarov v prsníkoch. Rovnako užívanie hormonálnej antikoncepcie znižuje až o polovicu výskyt rakoviny tela maternice a vaječníkov,“ uvádza gynekológ.
Nejasný dôvod poklesu interrupcií
Pozoruhodným údajom, ktorý priniesol dokument Národného centra zdravotníckych informácií, je fakt, že v počet interrupcií v krajine spolu s poklesom spotreby hormonálnej antikoncepcie. Pri poklese užívania antikoncepcie sa historicky počet interrupcií zvyšoval. Ženy ukončovali nechcené tehotenstvá, ktorým nezabránili používaním antikoncepcie.
Zatiaľ čo v roku 2013 bolo uskutočnených 7999 umelých prerušení tehotenstva, v roku 2015 ich bolo takmer o tisíc menej.
„Pokles interrupcií pri poklese užívania antikoncepcie je zvláštny ukazovateľ, ktorému nie úplne rozumieme, možno súvisí so zmenami sexuálneho správania mladých ľudí. To, že klesá počet umelých prerušení tehotenstva v iných krajinách, môže súvisieť s tým, že je v nich, na rozdiel od nás, intenzívnejšia sexuálna výchova a dostupnejšia antikoncepcia hradená pre niektoré skupiny žien štátom,“ hovorí Miroslav Borovský.
Upozorňuje však aj na to, že v zahraničí je bežné aj použitie takzvanej potratovej tabletky, ktorá podľa jeho slov bezpečnejšie a šetrnejšie ukončuje nechcenú tehotnosť.
„U nás je použitie takejto pilulky nezákonné a môžeme sa obávať, či štatistický pokles interrupcií nesúvisí aj s ilegálnym používaním potratovej tablety, o čom môže čiastočne svedčiť zvýšený počet vykazovaných spontánnych potratov.“
Počet spontánnych potratov naozaj vzrástol z 5042 v roku 2014 na 5584 v roku 2015. V takomto prípade dáta nemôžu potvrdiť, či išlo naozaj o spontánny potrat, alebo ich spôsobila ilegálne získaná potratová tableta.
Vladimír Cupaník vidí pokles počtu interrupcií na Slovensku ako potešujúcu správu.
„Treba si však všimnúť jeden fenomén. Na rozdiel napríklad od vyspelých škandinávskych krajín, Holandska, Nemecka, či Belgicka, žiadateľky o interrupciu majú u nás v absolútnej väčšine minimálne stredoškolské vzdelanie, pričom už aj rodili. V iných krajinách sú to často imigrantky z krajín, ktoré sa nestačili dozvedieť o metódach, ako zabrániť nežiaducemu otehotneniu,“ hovorí.
Vyspelé európske štáty učia ženy predchádzať neželanému otehotneniu užívaním antikoncepcie. Cupaník dodáva, že ak nie je sexuálna problematika tabu a sexuálna výchova je samozrejmosť, mladí ľudia lepšie pochopia, ako sa pred nechceným tehotenstvom chrániť a zároveň tak interrupcii predísť.